Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Kamikiri

Kamikiri

Kamikiris (jap. 髪切り kamikiri ) dar kitaip žinomas kaip Kamikiri-ma ( かみきりま) – mitinė būtybė Japonijoje arba jokajus (妖怪 yōkai). Pats žodis „Kamikiri“ reiškia reiškinį, kai staiga nutrūksta žmogaus plaukai. Minimas Edo laikotarpio miesto legendų kolekcijose ir kituose šiuolaikiniuose pasakojimuose, tokiose kaip „Šiokoku rijdžindan“ (諸国里人談 Shokoku rijindan (1743) (Foster 2015, p. 210). Taip pat Edo laikotarpiu buvo vaizduojamas ukijo-e  žanro paveikslėliuose.

Išvaizda

Kamikiris – tai nedidėlis padaras turintis galvą, panašią į varno, kurio snapas yra žirklių formos, o  rankos atrodo kaip skustuvai. Jis yra mažas, jo kūnas yra plonas, tai padeda jam lengvai pasislėpti, taip pat pralįsti pro atvirus langus ar duris ir netikėtai pulti savo aukas.

Elgesys

Kamikiriui yra būdingi pasivaikščiojimi naktį. Jis slepiasi po stogais ir laukia praeinančių žmonių, tuomet jis netikėtai puola juos ir pjausto plaukus. Kamikiris puola visus, jam nėra svarbu tai vyras ar moteris, tarnas ar aristokratas. Jis slepiasi įvairiose miesto vietovėse, ypač alėjose, ar vonios kambariuose, kartais jį galima rasti ir kitose vietose.

Daugeliu atvejų šis incidentas yra praktiškai nepastebimas. Žmonės tai pastebi tik tada, kai tai atsitinka jų artimiesiems, arba iškirpti plaukai randami gulintys gatvėje. Kamikiri puola auką tuomet, kai ji miega lovoje. Būtent Edo laikotarpio kultūroje buvo populiaru užsiauginti ilgus plaukus. Iš tiesų Kamikiris buvo siaubinga būtybė, visi jo bijojo, net ir aukšto rango žmonės.

Priešingai nei ankščiau, šiomis dienomis tokių dvasių jau nebijoma. Jie nebeturi tokio didelio poveikio šiuolaikiniam pasauliu, nes  merginoms turėti ilgus plaukus nebėra būtina.

Mijata Naboru atkreipia dėmesį į kitus kamikiri išpuolius per visą Edo laikotarpį, nurodydama jį kaip ,,serijinį nusikaltimą“ ir nurodydama, kad dauguma kamikiri aukų yra jaunos moterys, ir kad incidentas paprastai įvykdavo per saulėlydi (Foster 2015, p.210). Vienas iš paaiškinimų buvo tai, kad demonai labiau aktyvūs naktį, o moterų plaukai yra daugiau viliojantis negu vyrų. Atsikratyti kamikiri nėra lengva, bet jei moteris tikrai bijo dėl savo plaukų ir nori jam pasipriešinti, tuomet turi parašyti burtažodžius ant kambario durų ar daikto, kurį nešiojo, dėvėjo savo plaukuose (šukos ar segtukai), tokiu atvėju demonas negali joms pakenkti.

Legendos

Viena kamikirio ataka buvo išspausdinta laikraštyje: 1874 m. gegužės 20 d. Tokijo apylinkėse mergaitė, vardu Gin, dirbo tarnaite ir grįždama namo staiga pajautė, kad kažkas perbraukė jai per plaukus, o po kurio laiko plaukai nukrito ant mergaitės veido. Vėliau ji pastebėjo savo plaukus ant žemės. Gin greitai nubėgo pas kaimynus, norėdama įsitikti, ar tikrai neteko plaukų. Kaimynai nustebo pamatę mergaitę be ilgų plaukų. Kaimynai taip ir nesuprato kas tą dieną įvyko. Vėliau Gin susirgo depresija ir persikėlė gyventi su savo šeima į kaimą. Niekas po to jos nematė. Pagal legendą manoma, kad jos plaukus nukirpo kamikiris.

Naudota literatūra

  1. Bane, T. 2016, Encyclopedia of Beasts and Monsters in Myth, Legend and Folklore, McFarland & Company, Šiaurės Karolina. Prieiga per internetą: Čia [ žiūrėta 2018 m. balandžio 20d.].
  2. Foster, D. M. 2015, The Book of Yōkai, University of California Press, California.
  3. Yokai.com, 2018, Kamikiri. Prieiga per internetą: Čia  [ žiūrėta 2018 m. balandžio 21d.].

 

4 votes