Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Kasa obake

Kasa obake

Kasa obake (jap. 傘お化け, liet. „skėčio šmėkla“) yra skėčio pavidalo jokajus (妖怪 yōkai). Šis jokajus taip pat žinomas ir kitais vardais: Karakasa-obake (唐傘お化け), Kasa-Bake (傘化け), ir Karakasa-Kozō (唐傘小僧). Jis yra priskiriamas cukumogami (付喪神 tsukumogami) jokajų kategorijai, – tai išmesti buitiniai daiktai, kurie antropomorfizuojasi, dažniausiai kai jiems sukanka 100 metų. Pasak japoniškos tautosakos, po ilgo tarnavimo žmonėms daiktams yra suteikiamos sielos.

Vaizdavimas

Kasa obake dažniausiai vaizduojamas, kaip tradicinis japoniškas skėtis, kuris yra pagamintas iš vaškinio popieriaus, pritvirtinto prie bambukinio rėmo. M. D. Fosteris  savo knygoje aprašo tipinę kasa obake išvaizdą: „Turi dvi rankas, vieną akį, ilgą iš burnos kyšantį liežuvį, o vietoj rankenos, vieną koją su tradiciniu japonišku geta (下駄), mediniu sandalu“. Kartais gali būti vaizduojamas ir be rankų. Hyakki Yagyo Zumaki tekste, kasa obake vaizduojamas su dviem kojomis, o ne su viena. Taip pat, vietoj kojos su tradiciniu apavu, gali būti vaizduojama koja su ilgais nagais.

Skėčio formos jokajai yra randami ankstyvojo Edo laikotarpio rankraštyje Hyakki yagyo-zu, piešiniai yra priskiriami Kano Tounui (狩野洞雲). 1784 m. Hyakki tsurezure bukuro rankraštyje Torijama Sekienas (鳥山石燕), taip pat mini jokajų, kurį jis vadina hone-karakasa (骨唐傘, liet. „kaulų skėtis“).

Abu šie vaizdavimai, labai skiriasi nuo to, kuris išpopuliarėjo vėliau. Išpopuliarėjęs kasa-obake vaizdavimo tipas (vienaakis, vienakojis, ilgu liežuviu) yra randamas demonais iliustruotame sugoroku stalo žaidime (百種怪談妖物双六 Mukashi-banashi Yokai Sugoroku), kurį pagamino Utagava Jošikazu (歌川芳員 Utagawa Yoshikazu). Šiame žaidime kasa-obake buvo pavadintas Vienakoju iš Sagadzakos (鷺坂の一本足 Sagazaka-no Ippon Ashi). Tokio tipo stalo žaidimai buvo populiari pramoga Edo laikotarpiu.

Elgsena

Kasa obake nėra labai bauginantis lyginant su kitais jokajais. Jo mėgstamas žmonių stebinimo metodas – tyliai prisėlinti prie žmogaus ir su savo didžiuliu liežuviu jį palaižyti. Bet ir tokia staigmena gali traumuoti žmogų. Rekomenduoja žmonėms būti ypač atsargiems, kadangi yra ir kitų cukumogami tipo jokajų, panašių į skėčius, kurie gali būti pavojingi žmonėms, ir nederėtų jų painioti su kasa obake.

Kasa obake dabartiniais laikais

Nors kasa obake nėra paremti japoniška tautosaka, kaip kiti jokajai, jie yra labai populiarūs. Yra didelė tikimybė, kad darbuose, kuriuose yra vaizduojami jokajai, bus pavaizduota kasa obake. Tokiuose darbuose jis dažniausiai vaizduojamas, kaip kvailas vaiduoklis. Kompiuteriniuose žaidimuose Japonijos tematika dažnai būna vaizduojami skėčiai vaiduokliai, kaip antraeiliai priešai.

Naudota literatūra

  1. Bane, T. 2016, Encyclopedia of Beasts and Monsters in Myth, Legend and Folklore, McFarland, JAV.
  2. Foster, M. D. 2015, The Book of Yokai– Mysterious Creatures of Japanese Folklore, University of California Press, Oklandas.
  3. Yokai, n.d. Karakasa kozō. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta: 2018 m. balandžio 30 d.].
  4. Tvtropes, n.d., Karakasa. Prieiga per internetą: Čia. [žiūrėta: 2018 m. balandžio 30 d.].
1 vote