Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Kasa obake

Kasa obake

Kasa Obake (jap. 傘お化け, Kasa – Obake) yra skėčio pavidalo jokajus (jap. 妖怪, Yōkai). Ši būtybė taip pat yra žinoma Karakasa – Obake (jap. 唐傘お化け, Karakasa – Obake), Kasa – Bake (jap. 傘化け, Kasa – Bake), ir Karakasa – Kozō (jap. 唐傘小僧, Karakasa – Kozō) vardu. Ši skėčio pavidalo šmėkla priklauso cukumogami (jap. 付喪神, Tsukumogami) jokajų kategorijai, kuriai priskiriami įvairūs išmesti buitiniai daiktai. Kai šiems daiktams sukanka šimtas ar daugiau metų, jie įgauna antropomorfinių savybių. Japonijos tautosakoje yra teigiama, jog ilgai žmonėms tarnavusiems daiktams yra suteikiamos sielos.

Kasa Obake vaizdinys

Tradiciškai, Kasa Obake yra vaizduojamas kaip japoniškas skėtis, kuris yra yra pagamintas iš vaškinio popieriaus ir pritvirtintas prie bambukinio rėmo. M. D. Fosteris pateikia tokį Kasa Obake aprašymą: <būtybė> „turi dvi rankas, vieną akį, ilgą iš burnos kyšantį liežuvį. Vietoj rankenos, turi koją, kuri yra apauta tradiciniu japonišku mediniu sandalu (jap. 下駄, geta)“. Šis skėtis kartais gali būti vaizduojamas ir be rankų. Šimto demonų nakties parado (jap. 百鬼夜行, Hyakki Yagyo Zumaki) tekste, kasa obake yra vaizduojamas stovintis ant dviejų kojų, o ne vienos. Taip pat, vietoje tradicinio apavo, ši būtybė galėjo vaikščioti basomis ir demonstruoti savo ilgus nagus.

Skėčio formos jokajai buvo aprašyti ir pavaizduoti ankstyvojo Edo laikotarpio (jap. 江戸時代, Edo Jidai) rankraštyje Hyakki yagyo-zu. Jame būtybės piešinys buvo atliktas Kano Došiuno (jap. 狩野洞雲, Kanō Dōshun). 1784 m. „Iliustruotajame įvairių demonų rankraštyje“ (jap. 百器徒然袋, Hyakki Tsurezure Bukuro) Torijama Sekienas (jap. 鳥山石燕, Toriyama Sekien), taip pat paminėjo į Kasa Obake panašią būtybę, kurią jis pavadino „Kaulų skėčio“ vardu (jap. 骨唐傘, Hone – Karakasa).

Būtybės vaizdiniai skiriasi nuo to, kuris išpopuliarėjo vėlesniu laikotarpiu (skėčio formos vienaakė, vienakojė būtybė su ilgu liežuviu). Šis jokajaus vaizdinys gali būti sutinkamas Utagava Jošikazu (jap. 歌川芳員, Utagawa Yoshikazu) pagamintame Sugoroku stalo žaidime (jap. 百種怪談妖物双六, Mukashibanashi Yōkai Sugoroku). Šiame žaidime Kasa-Obake yra pavadintas Vienakojis iš Sagadzakos (jap. 鷺坂の一本足, Sagazaka-no Ippon Ashi). Tokio tipo stalo žaidimai buvo populiari Edo laikotarpio pramogos forma.

Būtybės elgsena

Kasa Obake, palyginus su kitais jokajais, nėra tokia baugi būtybė. Ji mėgsta tyliai prisėlinti prie žmogaus ir palaižyti jį savo didžiuliu liežuviu. Vis dėlto, žmonėms derėtų būti atsargiems, nes yra kitų cukumogami skėčio tipo jokajų, kurie gali kelti pavojų žmonių gyvybei.

Kasa obake dabartiniais laikais

Šis jokajus yra labai populiarus. Kasa Obake yra dažnai vaizduojamas  įvairiuose darbuose apie jokajus. Jis apibūdinamas kaip kvailas vaiduoklis. Kompiuteriniuose žaidimuose, kuriuose dominuoja Japonijos tematika, šie skėčiai yra dažniausiai yra antraeiliai priešai, trukdantys žaidimo herojui judėti pirmyn.

Naudota literatūra

  1. Bane, T., 2016. Encyclopedia of Beasts and Monsters in Myth, Legend and Folklore. U.S.A.: McFarland.
  2. Foster, M., D., 2015. The Book of Yokai – Mysterious Creatures of Japanese Folklore. Oakland: University of California Press.
  3. Yokai, n.d. Karakasa kozō. Yokai.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 30 d.].
  4. Tvtropes, n.d. Karakasa. Tvtropes.org. Prieiga per internetą: Čia. [žiūrėta 2018 m. balandžio 30 d.].

Redagavo Andrius Bimbiras

1 vote