Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Osakabe-himė

Osakabe-himė

Osakabe-himė (jap. 長壁姫, osakabe hime) – yra jokajų (jap. 妖怪, yōkai) kategorijai priskiriama mitologinė būtybė, kuri gyvena slaptose Baltojo garnio pilies (jap. 姫路城, himejijyō) vietose. Kai UNESCO 1993 m. įtraukė Baltojo garnio pilį į paveldo sąrašą, tai padarė šią pilį galbūt vienintele pasaulinio paveldo vieta, kurioje gyvena jokajus (Toriyama, 2017).

Išvaizda

Dažniausiai Osakabe-himė yra aprašoma kaip sena moteris arba jauna mergina, dėvinti dvylikos sluoksnių kimono (jap. 十二単, jūnihitoe) – japonų tradicinį drabužį.

Kilmės teorijos

Egzistuoja kelios šios mitologinės būtybės kilmės teorijos, tačiau nei viena iš jų yra patvirtinta kaip tikroji. Viena teorija yra tokia, kad Osakabe-himė yra sena devynuodegė lapė kitaip žinoma kaip kicune (jap. 狐, kitsune), kuri atrodo kaip jokajus. Dar manoma, kad ji yra gyvatės dvasia arba imperatoriaus Fušimi (jap. 伏見天皇, fushimi-tennō) mėgstamiausios kurtizanės šmėkla.

Viena iš labiausiai paplitusių teorijų yra tokia, kad Osakabegami – kalno ant kurio pastatyta Baltojo garnio pilis – dievybė yra tikroji Osakabe-himės tapatybė. Yra pasakojama, kad ant kalno pradėjus statyti Baltojo garnio pilį buvo nugriauta Osakabegami šventykla, kuri vėliau buvo perkelta į kitą vietą. Tačiau Edo laikotarpiu pilies šeimininkas netikėtai susirgo ir taip pradėjo sklisti gandai apie piktą dievybę. Todėl žmonės nusprendė pastatyti mažą šventyklą kalno viršūnėje. (Toriyama, 2017)

Elgsena

Pasakojama, kad Osakabe-himė gali manipuliuoti žmonėmis kaip lėlėmis, perskaityti jų mintis ir pastebėti jų didžiausius norus. Ji gerai nusimananti apie įvairius dalykus ir gali kontroliuoti kenzokušinus (jap. 県続伸, kenzokushin) – dvasias, kurios tarnauja aukštesnėms dievybėms. Yra tikima, kad žmogus, kuris pamato Osakabe-himės veidą, iš karto miršta. Taip pat yra sakoma, kad ši mitologinė būtybė nekenčia žmonių, todėl daugiausia laiko praleidžia pasislėpusi Baltojo garnio pilies slaptose vietose. Tačiau kartą į metus ji pasirodo priešais pilies šeimininką ir išpranašaują kitų metų sėkmę. (Meyer, 2015)

Legenda

Edo laikotarpiu Japonijoje jaunas patarnautojas vardu Morita Zušo (jap. 森田図書, Morita Zusyo) norėjo įsitikinti, kad Baltojo garnio pilies viršuje gyvena jokajus. Todėl sutemus jis pasiėmė popierinį žibintą ir užlipo į viršų, kur pamatė silpną šviesą sklindančią iš pastogės durų. Jis tyliai norėjo pažiūrėti pro jas, tačiau kažkas esantis kambaryje jį išgirdo ir moteriškas balsas paklausė: „Kas ten?“. Zušo sustingo iš baimės. Jis girdėjo kaip kambaryje čežėjo kimono ir durims atsidarius pamatė gražią ir elegantišką moterį, kuri vilkėjo dvyliką sluoksnių turintį kimono. Atsigavęs Zušo prisistatė ir paaiškino kodėl jis čia atėjo. Osakabe-himė išklausiusi jo davė patarnautojui šalmo kaklo apsaugą, kuri priklausė jo šeimininko šeimai, kad parodytų jam kaip įrodymą, jog sutiko Osakabe-himę.

Kitą dieną Zušo papasakojo savo šeimininkui šią istoriją, bet visi sunkiai juo tikėjo, kadangi visada girdėjo, jog jokajai dažniausiai atrodo kaip senos moterys, o ne jaunos, kokią ir matė Zušo. Tačiau, kai Zušo parodė kaklo apsaugą, jo šeimininkas neturėjo kito pasirinkimo kaip tik juo patikėti.

Naudota literatūra:

  1. Yokai of Japan. tumblr.com. Prieiga per internetą: čia [žiūrėta 2021 m. lapkričio 6 d.].
  2. Meyer, M., 2015. The hour of meeting evil spirits: Encyclopedia of Mononoke and Magic (Yokai series book 2). Matthew Meyer.
  3. Meyer, M., n.d. Osakabe Hime. com. Prieiga per internetą: čia [žiūrėta: 2021m. lapkričio 6d.].
  4. Osakabe Hime. Ayakashi-web.com. Prieiga per internetą: čia [žiūrėta: 2021m. lapkričio 6d.].
  5. Toriyama, S., 2016. Japandemonium Illustrated: The Yokai Encyclopedias of Toriyama Sekien. Dover publications.
0 votes