Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Raidžinas

Raidžinas

Raidžinas (雷神 Raijin, liet. „Perkūnijos dievas“) yra griaustinio, žaibo ir audrų dievas, vienas iš vyriausių dievų tarp visų šintoizmo dievų. Šis vardas susideda iš dviejų kiniškų rašmenų: rai (雷 „griaustinis“) ir džin (神 „dievas“). Anot japonų mitologijos, Raidžinas yra tiesioginis Idzanamės ir Idzanagio, dievų, kurie nusileido iš dangaus ir sukūrė Japonijos salas, palikuonis.

Istorija

Šis griaustinio dievas dalinasi istorija, kuri glaudžiai supinta su jo tėvais, Idzaname ir Idzanagiu. Raidžinas yra vienas iš daugelių dievų, kuris gimė po to, kai buvo sukurta Japonija. Po jo gimimo, Raidžino motina, gimdydama dar vieną sūnų, ugnies dievą, mirė. Kai ji iškeliavo į požeminį pasaulį, jos vyras Idzanagis nusekė paskui ją. Po įvykusio ginčo tarp Raidžino tėvų, Idzanagis pabėgo iš požeminio pasaulio, o sūnus buvo pasiųstas sugrąžinti tėvą atgal.

Raidžinas, kaip ir keletas kitų dievų, atstovauja vieną iš Japonijos salų ir yra tikima, kad jis apsistojęs jos kalnuose. Jis ir jo brolis vėjo dievas Fūdžinas (風神 Fūjin) nuolatos kaunasi, negalėdami nuspręsti, kuris iš jų yra tikrasis dangaus valdovas.

Raidžinas yra plačiai gerbiamas ir jo yra bijoma kaip demono, tačiau japonai šį dievą mato ir kaip gerąją dvasią. Šis griaustinio dievas taip pat yra laikomas ir žemdirbystės globėju, remiantis senais ūkininkų įsitikinimais, kad žaibas tręšia derlių.

Kilmė

Griaustinio dievo egzistavimas yra įprastas reiškinys įvairiausiuose tikėjimuose, ypač tarp tų, kurie gyveno salose. Raidžinas yra svarbi dalis ir japonų gyvenime. Jis vis dar egzistuoja ir turi didelę reikšmę japonams, kurie dažnai susiduria su audrų pavojumi. Jo yra ir bijoma, bet tuo pačiu juo žavimasi. Raidžinas gali būti šelmiškas dievas, tačiau yra svarbus gamtai. Yra daugelis įstorijų pasakojančių, kad šis dievas valgo vaikų pilvus. Tėvai savo vaikams liepia slėptis perkūnijos metu, kad išvengtų Raidžino. Taip pat yra užsimenama ir apie mongolų atakas. Kuomet mongolai puolė Japoniją, jie buvo nublokšti taifūno, kuris, kaip buvo tikima, buvo sukeltas Raidžino. Nuo to karto jie daugiau nepuolė Japonijos.

Raidžinas taip pat yra šventyklų bei šventų vietų saugotojas, prie kurių vartų ar įėjimų yra statomos jo skulptūros.

Išvaizda

Šis dievas įprastai vaizduojamas kaip didelė, raumeninga figūra su gąsdinančiu veidu. Retkarčiais vaizduojamas su ragais, o kitais kartais su palaidais, susivėlusiais plaukais.  Daugelyje iliustracijų Raidžinas vaizduojamas su trimis pirštais and kiekvienos rankos, kurie reiškia praeitį, dabartį ir ateitį. Kartais vaizduojamas ir raudona oda. Kad ir kaip jis yra vaizduojamas, neatmetama jo demoniška išvaizda. Kadangi Raidžinas yra griaustinio ir žaibo dievas, jis turi didelį kūjį ir yra apsuptas būgnų, kurie skirti griaustiniui sukelti.

Pietinėje Japonijos dalies kultūroje Raidžinas labiau žinomas kaip Raidenas (Rai (雷griaustinis) ir den (電žaibas). Jis vaizduojamas kaip aukštas vienuolis, dėvintis didelę šiaudinę kepurę su galiomis sukelti audras, griaustinį bei žaibą.

Literatūra:

  1. Batesville. A Shinto deity. Batesville. [internete]. Prieiga per internetą: http://www.batesville.k12.in.us/departments/mythology/Raijin/Biography.html, [žiūrėta 2017 04 14].
  2. Geller. Raijin. Mythology. [internete]. Prieiga per internetą: <http://mythology.net/japanese/japanese-gods/raijin/, [žiūrėta 2017 04 14].
  3. Tattoonicorn. Mythology is really cool. [internete]. Prieiga per internetą: http://mythsarecool.tumblr.com/post/116304999909/tattoonicorn-raijin-is-a-god-of-lightning, [žiūrėta 2017 04 14]
3 votes