Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

He Siangu

He Siangu

He Siangu (kin. 何仙姑 Hé Xiān Gū, liet. „nemirtingoji mergelė“) – kinų daoistų mitologijoje, viena iš Aštuonių nemirtingųjų (八仙 Bāxiān). Ji įžymi dėl to, kad užima svarbią vietą daoizmo kulte, kuriame moters asketizmo sistema smarkiai išsivysčiusi nebuvo (Yetts 1916). He Siangu kartu su kitais nemirtingaisiais gyvena mitinėje Penglajaus saloje (蓬莱山 Pénglái shān). Ji yra laikoma namų šeimininkių globėja ir padeda spręsti šeimynines problemas (Hu ir Yanjia 1995). Kinijoje ir Taivane galima rasti nemažai Aštuoniems nemirtingiesiems skirtų šventyklų, bet svarbiausia He Siangu šventykla yra Singapūre.

Legendos

Egzistuoja kelios versijos kaip He Siangu tapo viena iš nemirtingųjų. Vienoje iš populiarių versijų pasakojama apie dorybingą šeimą He, gyvenusią Auksinio kalno papėdėje. Šeimoje gimė mergaitė, kurią motina pavadino Lansian (兰仙 Lanxian, liet. „Orchidėjų fėja“). Mergaitė ne tik buvo įstabaus grožio, bet ir nuo pat gimimo mokėjo kalbėti, atsisakė valgyti žuvį ir mėsą. Kai mergaitei sukako septyneri, He šeimą aplankė galinga daoistų deivė Siuanniu (玄女 Xuánnǚ). Ji pranešė, jog mergaitei yra lemta sekti Keliu (道 Dào). Religingi tėvai džiaugėsi žinia apie garbingą dukters gyvenimo misiją, tačiau tuo pat metu juos gąsdino mintis apie mergaitės laukiančius sunkumus.

Bėgant metams tėvai apie Siuanniu apsilankymą apskritai pamiršo, o mergaitei sulaukus maždaug 17-os metų ėmė ieškoti jai vyro. Tačiau mergaitė Siuanniu žodžių nepamiršo ir pranešė tėvams, jog tekėti neketina. Lansian vis dažniau viena klajodavo po miškus ir kalnus. Neilgai trukus He šeimą aplankė vienas iš nemirtingųjų – Li Tieguajus (李鐵拐 Lĭ Tiĕ Guăi). Jam nepavyko perkalbėti merginos tėvų leisti dukrai palikti namus, tačiau jo apsilankymas galutinai įtikino Lansian, jog atėjo laikas susirasti mokytoją, padėsiantį išnarplioti Kelio paslaptis. Mergina atsisveikino su tėvais, ir jiems nespėjus jos sustabdyti, žengė pro kambario sienoje atsivėrusį įėjimą į didžiulį urvą. Po keliu sekundžių siena vėl tapo tokia pat kokia buvo, o Lansian stebuklingu urvu patenko į tolimą vietą kalnuose, kur ją pasitiko Siuanniu. Ji ėmėsi mokyti merginą Kelio paslapčių, ir Lansian per porą šimtų metų išmoko skraidyti ir keisti formą. Tuomet Siuanniu nusprendė, jog merginai laikas prisidėti prie nemirtingųjų ir ji davė mokinei pirmą rimtą užduotį – padėti kitiems nemirtingiesiems nubausti žmones engusį imperatorių. Lansian pasivertė į gražią moterį vardu He Siangu ir iškeliavo į sostinę.

Kitoje versijoje pasakojama jog He Siangu gyveno imperatorės U Dzetian (武則天 Wu Zetian) valdymo laikotarpiu (VII-VIII a.). Gimusi mergaitė teturėjo šešis plaukus. Kai mergaitei sukako 15 metų, ji su motina persikėlė gyventi šalia kalnuose buvusios Perlamutro upės. Čia He Siangu sapne aplankė vienas iš nemirtingųjų ir pranešė, jog ji iš tiesų yra viena iš nemirtingųjų. Taip pat jis pranešė He Siangu, kad jei ji maitinsis perlamutro milteliais, jos kūnas taps toks lengvas, kad ji galės grįžti į nemirtingųjų pasaulį. He Siangu paklausė nemirtingojo žodžių. Laikui bėgant merginai reikėjo vis mažiau ir mažiau maisto, o jos kūnas darėsi vis lengvesnis. Vis daugiau laiko He Siangu praleisdavo klanuose, o namo grįždavo tik kad atneštų mamai kalnuose surinktus vaisius bei vaistažoles. Vieną dieną prie upės mergina sutiko du nemirtinguosius, Li Tieguajų ir Lan Caihe (蓝采和 Lán Cǎihé). Pamatę He Siangu jie pasakė, kad merginai puikiai sektųsi mokytis Kelio paslapčių. He Siangu jau senai ieškojo mokytojo, nes norėjo išmokti skraidyti, todėl Li Tieguajus ir Lan Caihe perdavė jai Kelio paslaptis. Mergina greitai išmoko skraidyti ir net pakilti į aukštesnius pasaulius, kur bendravo su kitais nemirtingaisiais. Laikui bėgant žinia apie He Siangu magiškas galias pasiekė imperatorę U Dzetian. Ši įsakė savo kariams atgabenti merginą į jos rūmus palakinu. He Siangu įsėdo į imperatorės atsiųstą palakiną, tačiau pasiekus sostinę, palakinas buvo tuščias (Jordan 2018). Vienas iš svarbesnių vėlesnių legendose minimų He Siangu apsireiškimų įvyko maždaug aštuntame amžiuje, kai nemirtingoji, apsupta spalvotų debesų, pasirodė virš šventyklos, skirtos garsiai daoistų magei Magu (麻姑 Mágū) (Yetts 1916).

Vaizdavimas

Mene ir rašytiniuose šaltiniuose He Siangu dažniausiai vaizduojama kaip jauna graži moteris su rankose laikomu lotoso žiedu (tyrumo simboliu) ar šalia tvenkinio su lotoso žiedais. Taip pat kartais ji vaizduojama laikanti persiką (dieviškąjį nemirtingumo vaisių), gerianti vyną, ar grojanti tradiciniu pučiamuoju kinų muzikos instrumentu, šengu (笙 sheng), padarytu iš 17-os bambuko vamzdelių. Taip pat He Siangu dažnai vaizduojama laikanti didelį samtį. Šis samtis primena bambukinį krepšelį, o jo viduje neretai vaizduojami bambukų ir pušų ūgliai, stebuklingi grybai, narcizai. Kartais He Siangu vaizduojama su šluotele vabzdžiams baidyti (daoizmo filosofijoje – abejingumo atsikratymo simbolis), kurią legendose ji naudojo ir magijai, ar su motinai skirtu laukinių vaisų ir vaistažolių pilnu krepšiu. Visi minėti objektai tai simboliai, glaudžiai susiję su daoistų nemirtingumo filosofija.

Naudota literatūra

  1. Yanjia, L., Hu, N. 1995, Stories And Myths Of Eight Immortals, Golden Pineapple Books, Washington DC. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2018 m. balandžio 14 d.].
  2. Yetts, P. 1916, „The eight immortals“, The Journal of the Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland for 1916. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2018 m. balandžio 14 d.].
  3. Jordan, D. K. 2018, He Xiangu: An Alternative Version. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2018 m. balandžio 14 d.].
  4. Jordan, D. K. 2018, He Xiangu: An Immortal maid. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2018 m. balandžio 14 d.].
  5. Primal Trek, n.d. The Hidden of Impied Meaning of Chinese Charm Symbols. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2018 m. balandžio 14 d.].
  6. The Nations Online, n.d., The Eight Immortals. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2018 m. balandžio 14 d.].

Nuorodos:

http://www.beokeng.com/disptemple.php?temple=xian-gu-dian#

1 vote