Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Kim Jongha

Kim Jongha

Kim Jongha (kor. 김영하 Kim Youngha) yra vienas garsiausių šių laikų Pietų Korėjos rašytojų dažnai literatūros kritikų prilyginamas Japonijos, žinomos kaip Tekančios saulės šalies, literatūros modernistui Harukiui Murakamiui. Kim Jongha gimė 1968 metais. Jonsėjaus universitete baigė verslo administravimą. Dirbo radijo laidų, kurios skirtos knygoms ir jų autoriams, vedėju, dėstė dramą Nacionaliname Korėjos Menų Universitete Seule. 2004 metais save išbandė rašydamas filmo scenarijų („Trintukas mano galvoje“, kor. 내 머리 속의 지우개  Nae Moeri Soge Jiugae. Režisierius John H. Lee ). 2008 metais Kim Jongha paliko Pietų Korėją ir su žmona apsigyveno Niujorke, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Čia jis publikavo savo straipsnius dienraštyje „The New York Times“.

Rašytojui buvo įteikta daug literatūros apdovanojimų, tokių kaip: Dongino ir Isan literatūros apdovanojimai bei 44-sis Šiuolaikinės literatūros apdovanojimas.

Kim Jongha – rašytojas, kuris savo kūryboje naudoja ultra-urbanistines stilistikas. Jos susiformavo 1990 metais. Rašytojo trumposiose istorijose nagrinėjami tokie dalykai, kaip kompiuteriniai žaidimai (jų poveikis žmogui), plastinis menas, kultiniai filmai, įkaitų padėtis ir homoseksualumas, kurie jau buvo paliesti ankstesniuose korėjiečių grožinės literatūros kūriniuose. Daugiausiai rašytojas pasitelkia nepažįstamus ir netgi keistus siužetus tam, kad istorijose būtų išnagrinėta kapitalistinės, urbanistinės kultūros įtaka žmogaus santykiams – atsiskyrimas, solipsizmas, bendravimas. Užuot samprotaudamas apie liečiamas kūrinyje situacijas, Kim Jongha jas perteikia tokias, kokios jos yra. Paprastai jis savo kūriniuose pasakoja, kaip skirtingų kultūrų žmonės priima vienas kitą, bendrauja tarpusavyje, tačiau efektyviai pristato XXI–ojo amžiaus žmogui rūpimus klausimus, dažnai šokiruodamas skaitytoją.

Kūrėjas mėgsta maišyti skaitytojams jau gerai žinomus populiarius literatūrinius žanrus. Pasirinkdamas profesionalų savižudybių konsultantą, kaip „Aš turiu teisę sunaikinti save“ knygos pagrindinį veikėją, atveria naują horizontą fantastinės literatūros mėgėjams ir kūrėjams. Savo antrajame romane „Kodėl Arang“ (아랑은 왜 Arangeun Wae), rašytojas supina senovės legendą apie nužudytos merginos, vardu Arang, vėlę, ieškančią savo žudiko, su šių laikų personažais. Pritaikytas naratyvas, kuris dažnai randamas detektyviniuose romanuose ir tuo pačiu metu parodijuoja senovės legendą. „Kodėl Arang“ pateikia metanaratyvinį pasakojimo būdą, kuris peržengia ir siužeto, charakterizacijos bei pasakojimo pagrindų ribas (Korea Literature Translation Institute, 2005).

Kim Jongha vaikystė ir rašytojo kelio pasirinkimas

Autoriaus vaikystė buvo sudėtinga. Kim Jongha tėvas buvo kariuomenėje, kaip ir daugeliui kitų Pietų Korėjos rašytojų, Kim vaikystėje netrūko kraustymosi iš vienos vietos į kitą. Televizija ne visada buvo prieinama fronto zonose, todėl būsimasis rašytojas didelę laisvalaikio dalį skyrė knygoms. Jis pasakodavo istorijas savo mokyklos draugams ir netgi mokytojams. Autorius yra pasakęs, kad jo prisiminimai iki dešimties metų yra užblokuoti dėl kilusio incidento. Rašytojas buvo apsinuodijęs anglies dioksido dujomis. Kim Jongha tėvas priėmė sprendimą savanoriškai dalyvauti Vietnamo kare prieš Vietkongą. Šis tėvo  sprendimas itin paveikė  rašytoją, tuo metu buvusį dar paauglį (Kim, 2006).

Apie savo sprendimą tapti rašytoju Kim Jongha yra pasakojęs TED (angl. Technology Entertainment Design) konferencijos metu. TED yra kasmetinė konferencija, vykstanti Kalifornijos valstijoje, JAV. Konferencijos organizatoriai savo misiją apibrėžia šūkiu „idėjos vertos platinimo“. Atrinktos geriausios konferencijos kalbos yra nemokamai publikuojamos vaizdo įrašo pavidalais TED tinklalapyje. Konferencijos paskaitos aprėpia labai platų temų spektrą: mokslasmenaidizainaspolitikakultūraverslas, globalūs klausimai, technologija bei pramogų sfera. TED renginio metu, Kim Jongha vedė paskaitą, pavadinimu „Būk menininku dabar pat“, kurios metu pasakojo apie savo vaikystę. Aštuntoje klasėje, dailės mokytojas, pamatęs Kim Jongha eskizą, skirtą meno konkursui, paklausė jo, kodėl šiam vaizdui nupiešti renkasi tik vieną  spalvą – juodą. Šis jam ir atsako: „Tai yra tamsi naktis ir varnos sėdi ant šakos“. Mokytojas jam pasakė, kad jis piešia neblogai, tačiau istorijas kuria geriau. Autorius tai pristato kaip priežastį, kodėl jis tapo rašytoju (TED, 2010). Tai buvo paskatinimas (reikia nepamiršti, kad Pietų Korėjos kultūroje ir apskritai Rytų Azijos regione mokytojo nuomonė yra be galo gerbiama, ir į ją visada stengiamasi atsižvelgti).

„Aš turiu teisę sunaikinti save“  (나는 나를 파괴할 권리가 있다 Naneun Nareul Pagoehal Gwolriga Itta) – debiutinis romanas

Kaip teigia knygos pavadinimas, mirtis buvo pagrindinis šaltinis debiutiniame Kim Jongha romane.  Pagrindinė kūrinio mintis – „atlikti žmogžudystę ar rašyti romaną yra vienintėlis būdas tapti Dievu šiais laikais“. Šia mintimi naudojasi protagonistas savižudybių konsultantas. Pagrindinio veikėjo darbas yra surasti savižudybės metodą klientui, suplanuoti laiką ir vietą jo atlikimui. Jis taip pat atlieka kasdienines užduotis, tokias kaip: skrydžių rezervavimas, foninės muzikos parinkimas įvairių renginių metu.  Kartu pagrindinis veikėjas yra ir rašytojas, kuris savo klientus brangina ir laiko savo įkvėpimo šaltiniu. „Aš turiu teisę sunaikinti save“ susideda iš dviejų dalių. Pirmojoje dalyje centruojamasi į moterį Juditos vardu, o antrojoje dalyje į atlikėją Mimi. Įdomu tai, kad skaitydami šią knygą, skaitovai užmiršta, kad tai yra Kim Jongha knyga. Kadangi autorius transformuojasi į pagrindinį veikėją ir komunikuoja per jį.

Knyga pradedama scena, kai pagrindinis veikėjas žiūri į Žako Luji Davido (pranc. Jacques-Louis David, 1748 m. rugpjūčio 10 d. – 1825 m. gruodžio 29 d. Prancūzijos XVIII a. pb – XIX a. pr. tapytojas) – portretisto, istorinių paveikslų tapytojo, vieno garsiausių Europos klasicizmo dailininkų – kūrinį „Marato Mirtis“. Su šia ir kitomis panašiomis scenomis romane tyrinėjami psichologiniai faktoriai: kaip savęs naikinimas, nerimastingas ryšys su gyvenimu, vilionės, mirties manija, seksas moderniaisiais laikais.

Korėjos literatūros institutas teigia, kad Kim Jongha knygą galima sugretinti tokiems Vakarų meno kūriniams kaip Gustavo Klimto „Bučinys“,  Eženo Delakrua (pranc. Eugene Delacroix) „Sardanapalo Mirtis“ dėl to, kad šiuose kūriniuose taip pat vaizduojamas mirties žiaurumas, seksualumas, erotika.

Kūrinio eigoje pagrindinis veikėjas transformuojasi į Dievo figūrą, o autorius  taip pat tampa visagaliu savo sugebėjimu kurti, ištrinti ir kitaip kontroliuoti savo personažų veiksmus bei charakterius (Korea Literature Translation Institute, 2005).

Rašytojo tikslas – šokiruoti skaitovą ir įnešti naujų vėjų į Pietų Korėjos literatūrą. Kim Jongha pavyko tai padaryti ir 1996 metais romanas paskelbtas labiausiai šokiruojančiu, neįprastai unikaliu kūriniu, ir jis tapo pirmojo Munhakdongne (kor. 문학동네) prizo, skirto naujiems rašytojams, nugalėtojas (Korea Literature Translation Institute, 2005).

Kim Jongha Lietuvoje – „Kas nutiko lifte įstrigusiam vyriškiui“

Lietuva ir Pietų Korėja dar tik mezga glaudžius ryšius, todėl akivaizdu, kad šios šalies autoriai lietuvių skaitytojui mažai pažįstami. Dėl didėjančio susidomėjimo Pietų Korėja leidykla „Baltos Lankos“ nusprendė išleisti Kim Jongha apsakymų rinkinį „Kas nutiko lifte įstrigusiam vyriškiui“(kor. 엘리베이터 안에 갇힌 남자에게 무슨 일이 생긴 거죠? Elribeiteo Ane Gachin Namjaege Museun Iri Saengin Gojyo?). Leidykla lietuviams knygos autorių pristato kaip „Korėjos Murakamį“, taip pabrėždami šio rašytojo svarbą Pietų Korėjoje.

„Kas gi nutiko lifte įstrigusiam vyriškiui“ – tai apsakymų rinkinys, kuriame galima aptikti įvairiausių literatūrinių žanrų – siaubo romanų, mistikos, fantastikos, detektyvinių istorijų, o atmosfera kuriama romantiškai niūri ir dviprasmiška.  Apsakymuose svarbiau jausmas ir vaizdų detališkumas nei istorijos vystymasis, todėl skaitytojui gali priminti Antano Škėmos romaną „Balta Drobulė“ bei Franzo Kafkos (vok. Franz Kafka) kūrinius. Kaip ir debiutinėje knygoje, taip ir šiuose apsakymuose autorius neapsieina be erotikos, mirties, absurdo, grotesko, komiškų situacijų bei siurrealizmo.  Skaitant knygą, kuriami vaizdiniai paliečia skaitytoją emocionaliai, bet pats vaizdas neišlieka atmintyje.  Kaip Audrius Ožalas (15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas) teigia, kalbėdamas apie Kim Jongha: „Akivaizdu, kad rašytojas turi savitą braižą, o šie apsakymai tebuvo jo kūrybos pradžia, pramynę kelią į populiarumą. Tačiau jau ir pati pradžia buvo pakankamai daug žadanti ir siūlanti paieškoti vėlyvesnių jo romanų, deja, lietuviškai dar neišleistų.“(Ožalas, 2011).

Kim Jongha pagrindiniai ir žinomiausi kūriniai

 • „Aš turiu teisę sunaikinti save“ (나는 나를 파괴할 권리가 있다 Naneun Nareul Pagoehal Gwolliga Itda).
 • „Ieškos būdas“ (호출 Hochiul).
 • „Kas nutiko lifte įstrigusiam vyriškiui“ (엘리베이터 안에 갇힌 남자에게 무슨 일이 생긴 거죠? Ellibeiteo Ane Gachin Namjaege Museun Iri Saenggin Geojyo?) – apsakymų rinkinys.
 • „Kodėl Arang“ (아랑은 왜 Arangeun Wae) .
 • „Juodoji gėlė“ (검은 꽃이 Geomeun Kkochi).
 • „Trintukas mano galvoje“ (내 머리 속의 지우개 Nae Meori Soge Jiugae). – filmo scenarijus.
 • „Mano brolis sugrįžo“ (오빠가 돌아왔다 Oppaga Dorawatta).

Filmai pagal Kim Jongha knygas

 • „ Aš turiu teisę sunaikinti save“ (나는 나를 파괴할 권리가 있다 Naneun Nareul Pagoehal Gwolliga Itda).
 • „Trintukas mano galvoje“ (내 머리 속의 지우개 Nae Meori Soge Jiugae).
 • „Raudonoji raidė“ (주홍글씨 Juhonggeulssi).
 • „ Mano brolis sugrįžo“ (오빠가 돌아왔다 Oppaga Dorawada).
Naudota Literatūra
 1. Digital Library of Korean Literature, 2013. Kim Youngha. Digital Library of Korean Literature [internete]. Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-12-01].
 2. Kim, Y., 2006. Kim Youngha. Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-12-01].
 3. Kim, Y., 2011. Kas gi nutiko lifte įstrigusiam vyriškiui. Vilnius: Baltos Lankos.
 4. Klimas, K., 2017. Menas „Žaliems“#31: 10 Žymiausių Gustavo Klimto darbų. Vilniaus galerija. [internete] Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-12-01].
 5. Korea Literature Translation Institute, 2005. Korean Writers: The Novelists. Seoul: Minumsa.
 6. Lanskoronskytė, V., 2016. Eugène Delacroix – modernaus meno tėvas. Bernardinai.lt. 2016 m. kovo 8 d. [internete] Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-12-01].
 7. Marshall, C., 2013. Lost Causes: The Novels of Kim Young-ha. Los Angeles Review of books. 2013 m. gegužės 18 d. [internete] Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-11-05].
 8. Montgomery, C., 2013. 300 Second Sunday: Video introduction to Kim Young-ha. Korean Literature In Translation. [vaizdo įrašas internete] Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-12-01].
 9. Ožalas, A., 2011. Knygos recenzija: „Kas gi nutiko lifte įstrigusiam vyriškiui?“: pažintis su Pietų Korėjos literatūra. 15 min. [internete] 2011 m. gruodžio 27 d. Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-12-03].
 10. Russell, E., 2003. My Right to Ravage MyselfVariety. 2003 m. spalio 22d. [internete] Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-12-01].
 11. Sumgyeonjingem, 2014. In Conversation with Kim Youngha. Sumgyeonjingem. [internete] Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-11-06].
 12. TED, n.d. Young-ha Kim. TED. [internete] Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-11-05].
 13. The International Writing Program, n.d. Kim Youngha. The International Writing Program. [internete] Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-11-06]
 14. The New York Times, 2013. Kim Youngha. The New York Times. [internete] Prieiga per internetą: Čia. [Žiūrėta: 2017-11-05].
0 votes