Gangčori
Gangčori (kor. 강철이, Gangcheori) – drakono formos būtybė korėjiečių mitologijoje, kuri pirmą kartą paminėta XVII a. (Jibong Yuseol, 1614).
Apie Gangčori
Ši būtybė tradiciškai buvo labai populiari Korėjoje. Gangčori ne tik turėjo pavadinimą, priklausomai nuo regiono, jis dar buvo vadinamas Kkangcheol (kor. 깡철), ir Ggoangcheol (kor. 꽝철), t.y. „Plienu“. Ši būtybė yra labiau panaši į gyvatę negu į drakoną, tačiau jis gali laisvai skristi danguje. Jis neturi jokių karališkų ženklų. Vietoj to, jos žvynai yra juodi ir slidūs. Akys tamsiai raudonos kaip kraujas, kas simbolizuoja ugnį. Tai ugnies savybių turinti būtybė, kuri dėl šios savybės negalėjo tapti tikru drakonu.
Gangčori yra keista būtybė. Gyvatės ir kitos giminiškos būtybės yra vandens būtybės, tačiau skirtingai negu gyvatės, jis pasižymi išdegusiais laukais, miško gaisrais, sukeliantis audras kartu su kruša, išdžiovindamas visus kalnus ir upelius, priversdamas išdžiūti net debesis, tai jis padaro skleisdamas iš kūno karštį bei ugnį. Jis iškvepia ne rūką ir lietų, o liepsną ir sausą orą. Kad ir kur nueitų, pasėliai miršta, o žemė tampa pelenais, nederlinga.
Gangčori istorija
Gangčori gerokai skiriasi nuo įprasto imugio (mitologinis Korėjos drakonas). Imugis šimtus metų mokėsi tapti drakonu, turinčiu vandens dievo savybių. Tačiau, Gangčori, kuriam nepavyko mokytis, tapo ugnies dievybe. Supykęs, kad nepavyko tapti drakonu, jis pasirinko tamsiąją pusę. Gangčori sugebėjimai prilygsta drakonui arba netgi daugiau. Jis kvėpuoja ugnimi, kaip Vakarų drakonas iš burnos, o iš jo kūno sklinda galinga šiluma ir liepsnos, išdžiovindama arba sudegindama aplinkinius gyvūnus ir augalus. Net lietaus debesys ir didelės upės, kuriose yra drėgmės, gali išgaruoti iš karto. Kartais ekstremalūs oro reiškiniai gali pakenkti pasėliams dėl stipraus vėjo ar krušos.
Yra korėjiečių patarlė, kuri sako: „Ruduo taip pat yra pavasaris ten, kur plienas dingo“. Sakoma, kad jei Gangčori pasirodys net ir gausų rudenį, jis taps tarsi sausas pavasaris. Žinoma, yra ir kitų legendų apie pabaisas, kurios kovoja padedamos ugnies (pvz. juodasis drakonas legendoje apie Bekdu kalną), tačiau jų gebėjimas įkaisti nėra toks geras kaip Gangčori.
Kaip ir įprastas imugis, jis gyvena pelkėse ar giliuose ežeruose, tačiau skirtingai nuo kitų imugių, gali skristi.
Gangčori populiariojoje kultūroje
Daugumoje įrašų Gangčori yra lyginamas su kiniška būtybe Hu (犼). Pvz.: „Džonso iš Čongvangdžango“ (kor. 청장관전서, Cheongjanggwanjeonseo) ir „Jangjopgi“ (kor. 양엽기, Yangyeopgi ), parašyti autoriaus Lee Deok-mu (kor. 이덕무), kinišką būtybę Hu apibūdina kaip Korėjos Gangčori. Daugelyje literatūros kūriniuose, kinų Hu yra vertinamas kaip tą patį būtybė kaip ir korėjiečių Gangčori. Tačiau šiais laikais abejotina, ar Gangčori ir Hu, remiantis vien šiais įrašais bei kūriniais, turėtų būti laikoma ta pati būtybė.
Aprašymai apie Gangčori nėra visiškai tikslūs. Dažniausiai, jie yra laikomi spėjimais, kurie yra paremti komentarais kaip.: „Tai tikriausiai yra kalbama apie Gangčori, sprendžiant iš šių savybių“, todėl yra sunku sužinoti kokia iš tiesų būtybė buvo Gangčori. Kai kurie netgi interpretuoja tai kaip monstrą, įkūnytą korėjiečių mąstymo kategorijoje han (恨)(lt. „neapykanta“ ar „gailestis“). Aplinkoje, kurioje dominuoja grubus bei šiurkštus pyktis, Gangčori širdyje skleidžia stiprią šilumą, karštį, tokia savybę galima pavadinti unikalia jo savybe, kurios Hu neturi. Taip pat, yra sakoma, kad korėjiečių žmonių pasipiktinimas ar pyktis yra įkūnytas monstras. Taip turima omenyje Gangčori įtaką.
Naudota literatūra:
- OhmyNews, 2004. The myth of eternal life that exists in our lives. Prieiga per internetą: https://news.naver.com/main/read.naver?mode=LSD&mid=sec&sid1=111&oid=047&aid=0000040696 [žiūrėta 2021 m. lapkričio 2d.]
- NamuWiki, 2021. Korea ‘s Monster Steel. Priega per internetą: https://namu.wiki/w/%EA%B0%95%EC%B2%A0%EC%9D%B4 [žiūrėta 2021 m. spalio 29d.]
- MediaWiki, 2020. Gangcheori. Prieiga per internetą: http://mediawiki.feverous.co.uk/index.php/Gangcheori [žiūrėta 2021 m. spalio 28d.]
- 월도마왕, 2016. Korean Legend: The Strongest Opponent of the Water God – „Steel“. Naverblog. Prieiga per internetą: https://m.blog.naver.com/ichigeki1028/220640715342 [žiūrėta 2021 m. spalio 28d.]