Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

BJD lėlės

BJD lėlės

BJD lėlės (angl. ball-jointed dolls) į lietuvių kalbą galėtų būti verčiamas kaip „šarnyrinės lėlės“, tačiau tai nėra visiškai tinkamas terminas tikrosioms BJD lėlėms apibūdinti. Mat šarnyrinės lėlės iš esmės gali būti bet kurios, kurių galūnės pritvirtintos sąnariais ir gali būti judinamos, o BJD turi tam tikrus išvaizdos ir jos keitimo apribojimus. Dažniausiai minint ball-jointed dolls yra kalbama konkrečiai apie azijietiškas lėles, kurios kartais dar gali būti trumpinamos kaip ABJD, tačiau iš tiesų šis trumpinys pasitaiko retokai. Taip pat, kadangi moderniųjų BJD lėlių gamyba prasidėjo su Volks kompanijos Super Dolfie linija, pastarasis terminas irgi gali būti vartojamas apibūdinti visoms azijietiškoms BJD lėlėms nepaisant gamintojo.

Istorija

Apskritai šarnyrinės lėlės iš molio ar medienos buvo gaminamos jau senovės Graikijos laikais, tačiau moderniųjų istorijos pradžia būtų galima laikyti XIX a., kai tokios lėlės imtos gaminti iš neglazūruoto porceliano šalyse kaip Vokietija ar Prancūzija. Apie 1930-uosius metus vokiečių menininkas Hans Bellmer pradėjo šarnyrines lėles naudoti kaip modelius fotografijoje ir kitose siurrealistinio meno srityse taip pristatydamas meniškos lėlių fotografijos idėją, kurią ir dabar toliau tebeplėtoja japonų lėlių meistrai bei BJD mėgėjai. Nors nėra tiksliai žinoma, kaip atsirado dabartinės BJD lėlės, viena iš versijų yra ta, kad vokiečių ir prancūzų lėlių gamintojus įkvėpė tradicinės japonų lėlės Ičimacu (市松 Ichimatsu), o jų pavyzdžiu gamintos europietiškosios iš naujo pasiekė Aziją.

Komercinės BJD lėlių gamybos pradžia buvo 1999 m., kai japonų kompanija „Volks“ pagamino Super Dolfie lėlių seriją. Pati pirmoji Super Dolfie buvo 57 cm ūgio, pagamina iš poliuretaninio plastiko, sutvirtinta elastine juosta ir jos išvaizda galėjo būti koreguojama individualiai pagal asmenį. Pirmoji lėlė buvo skirta kompanijos prezidento žmonai. Super Dolfie turėjo pritraukti moterišką rinką, mat tuo metu „Volks“ gamino tik moteriškas anime figūrėles, vadinamąsias garage kit. Dėl to pačioms pirmosioms azijietiškoms BJD lėlėms didžiulę įtaką ir darė animė kultūra, tad BJD lėlės buvo gana netikroviškos, turėjusios daugiau animės veikėjų bruožų nei dabartinių BJD lėlių. „Volks“ turi daugybę parduotuvių Japonijoje ir Korėjoje bei vieną Los Andžele. Taip pat jiems priklauso ir Super Dolfie muziejus Kiote, kuriame eksponuojama daugiausia BJD lėlių pasaulyje. Muziejus siūlo įvairias pramogas bei paslaugas, tokias kaip pasivaikščiojimas po japonišką sodą, arbatos ceremonija ar lėlių taisymas.

Maždaug 2003-iaisiais BJD gamyba persikėlė ir į Pietų Korėją. Svarbiausiomis korėjietiškomis kompanijomis galima laikyti „Customhouse“ ir „Cerberus Project“, kurios padėjo BJD lėlių kultūrai plėtotis šalyje. Delf lėlės buvo vienos pirmųjų Korėjoje,  2003 m. išleistos kompanijų „Luts“ ir „Cerberus Project“. Jos yra kiek didesnės ir lieknesnės už Super Dolfie bei pasižymi daugybe skirtingų lėlių rūšių, pavyzdžiui, lėlės su elfo ausimis ar vampyro iltimis. Delf buvo sukurtos japonų kompanijos „Cerberus Project“ ir platintos „Lust“ kompanijos Pietų Korėjoje, kuriai ir priklauso šių lėlių teisės. „Custom House“ yra viena iš seniausių korėjietiškų BJD lėlių kompanijų, kurios gamintos lėlės ir yra panaudotos filme Doll Master.

Pirmosios kiniškos BJD lėlės buvo Super Dolfie arba korėjietiškųjų kopijos, dažniausiai gamintos iš plastiko, pigiai parduodamos ir greitai susidėvinčios. Pirmoji kinų kompanija, 2005-2006 m. išleidusi originalią BJD seriją, buvo „Dollzone“. Kompanija išlaikė savo svarbą ir iki dabar.

Pirmoji amerikiečių firma, gaminanti BJD, yra „Goodreau Doll“ (2007), tačiau jų lėlės yra gaminamos pagal vakarietišką įvaizdžio suvokimą.

Bruožai

Dauguma lėlių yra anatomiškai taisyklingos, tačiau turi pakankamai dideles galvą, akis bei pėdas ir dažniausiai BJD išvaizda atitinka azijietišką estetikos suvokimą. Lėlė taip pat privalo turėti  kaklo, pečių, alkūnių, riešų, klubų, kelių ir kulkšnių sąnarius bei dviejų dalių galvą. Be to, turi būti įmanoma pakeisti absoliučiai visas lėlės sudedamąsias dalis, t.y. tiek galūnes ar liemenį, tiek akis, plaukus ir makiažą. BJD lėlėms nėra reikalingos jokios atramos stovėti. Tikrosios BJD turėtų būti išliejamos tik iš poliuretano, tačiau visgi daugėja kompanijų, gaminančių lėles iš vinilo, tačiau pakankamai dažnai tokios lėlės nėra laikomos tikrosiomis BJD.

Yra trys pagrindinės BJD lėlių dydžių kategorijos, skiriamos lyginant su Super Dolfie dydžiu: pilno dydžio (full size), mažos (mini) ir smulkutės (tiny). Pilno dydžio, taip pat žymimos SD, yra maždaug nuo 50 iki 70 cm dydžio, atitinka paauglio arba suaugusio žmogaus veikėją. Mažos atitinka 36-49 cm ūgio lėles, kurios kartais dar žymimos MSD. Šioji gali vaizduoti tiek vaiką, tiek suaugusio žmogaus kūną. Smulkutės yra žemesnės nei 35 cm dydžio lėlės ir dažniausiai nevaizduoja suaugusio žmogaus; net jei ir vaizduoja vaikiškos figūros veikėją, tai jis nėra tinkamas eksponavimui kartu su didesnės kategorijos lėlėmis. Mažiausia parduodama BJD lėlė yra 9,5 cm dydžio. Dažniausiai šioje kategorijoje pasitaiko maišytos gyvūnų ir žmogaus išvaizdos lėlės. Kituose šaltiniuose teigiama, kad yra penkios svarbiausios BJD lėlių grupės: SD, MSD, YOSD, Tinies ir Anthro. YOSD, trumpinys nuo Young SD, vaizduoja vaikų amžiaus lėles, turinčias dideles akis ir putlų kūną. Anthro yra gyvūnų išvaizdos BJD lėlės, kurių dydis varijuoja nuo 26 iki 35 cm. Taip pat yra dvi rūšys, skiriamos pagal BJD kūno tipą: dvigubo jungimo (double jointed) ir viengubo jungimo (single jointed). Dvigubo jungimo yra patvaresnės ir lankstesnės nei viengubo, kurių judesiai remiasi vien elastinės virvelės tamprumu.

Apskritai, BJD lėlės nebūtinai turi panešėti į animės veikėjus, mat yra gaminamos ir itin realistiškos lėlių rūšys ar net atitinkančiosios tikras istorines asmenybes. Nepaisant to, vienos populiariausių yra būtent tos, kurios realistiškai atitinka azijietiškos išvaizdos aspektus.

BJD kultūra

Dauguma BJD entuziastų savo lėlėms ne tik sukuria išvaizdą, bet ir duoda vardus, sugalvoja charakterio savybes ir visą veikėjo gyvenimo istoriją. Lėlės dažniausiai naudojamos fotografijoms, piešimui, vaidyboje, kosplėjaus kostiumų gamybai ar komiksų kūrimui. Neretai dėl tokio įsijautimo yra sakoma, kad BJD lėlės yra daugiau nei hobis, nes vien tik jas kolekcionuoti neužtenka.

„Volks“ surengė pačią pirmą BJD lėlių konvenciją „Dolpa“, skirtą tik „Volks“ lėlių savininkams, 2003-iais metais. Jos metu buvo rengiamos įvairios loterijos, parduodamos riboto kiekio lėlės bei jų aprangos detalės. Per paskutinį tokį renginį buvo kviečiami visi BJD megėjai su savo lėlėmis, kurios buvo sustatytos susikabinusios rankomis ir taip sudarė didžiausią lėlių virtinę – 3282 lėlės pateko į pasaulio rekordą.

Azijietiškosios BJD lėlės buvo įtrauktos į tokius kūrinius, kaip korėjiečių siaubo filmas „Doll Master“ (2004), taivaniečių drama „Spider Lilies“ (2007). Animės „Rozen Maiden“ pagrindiniai veikėjai yra gyvos BJD lėlės, taip pat BJD buvo įtrauktos ir į manga bei animę „Another“.

Taip pat 2004 m. Filipinuose susiformavo muzikos grupė „Mistula“, kurią sudaro keturi BJD lėlių personažai. Ši grupė leidžia dainas, filmuoja vaizdo klipus, taip pat turi vieną grupę palikusį veikėją ir funkcionuoja kaip bet kuri įprasta muzikos grupė nepaisant to, jog yra sudaryta iš lėlių.

Statistika

Lėlių savininkų amžius varijuoja nuo aštuoniolikos iki apytiksliai trisdešimt penkerių metų. Tai reiškia, kad kolekcionuoti būtent BJD lėles dažniau renkasi suaugusieji nei paaugliai ar vaikai. Dažniausiai BJD turėtojų, remiantis „Den of Angels“ statistika, yra moteriškos lyties asmenys; vyrai nesudaro nė trisdešimties procentų visos BJD savininkų bendruomenės. Daugiausia kolekcionuojančiųjų turi 2-5 lėles; daugiau nei keturiasdešimt lėlių turi tik penki procentai BJD savininkų. Vidutiniškai vienas asmuo turi 10 BJD lelių. Tarp „Den of Angels“ forumo narių populiariausios lėlės yra korėjietiškos, kurias turi 28.15% žmonių.

 

Literatūros sąrašas

Den of Angels, 2011. Survey [internete]. Rasta: <http://www.denofangels.com/doawiki/index.php?title=2011_survey_results> [žiūrėta 2015 gegužės 20]

Golton, S., 2009. Dolls, Dreams and Design: An investigation into the ways people assign personalities to objects and the implications for design, including a case study on Asian Ball Jointed Dolls. [internete] Rasta: < http://www.susangolton.com/Dolls_dreams_design.pdf> [žiūrėta 2015 gegužės 17]

Halldórudóttir, G.E. ir L.S., 2014. Japanese Dolls. Then and Now. Reykjavík: Háskóli Íslands Press.

Rasmussen, A., 2012. Ball-Jointed Dolls: Body Sizes. Dolls, [internete] rasta: <http://www.dollsmagazine.com/voices/67-the-doll-addiction/386-ball-jointed-dolls-body-sizes.html> [žiūrėta 2015 gegužės 20]

Rasmussen, A., 2012. Ball-Jointed Dolls for Beginners – Terminology. Dolls, [internete] rasta: <http://www.dollsmagazine.com/voices/67-the-doll-addiction/376-ball-jointed-dolls-for-beginners-terminology.html> [žiūrėta 2015 gegužės 20]

Volks Inc., About Tenshi-no-Sato to overseas customers. Super Dolfie, [internete] rasta: <http://www.superdollfie.net/tenshinosato/about_en/> [žiūrėta 2015 gegužės 23]

Westwood, A., 2009. What are Asian Ball Jointed Dolls? Bristol:“Alcon” convention booklet.

 

3 votes