Džiorogumo
Džiorogumo (jap. 絡新婦 Jorōgumo) – voras, kuris gali pakeisti savo išvaizdą į nuostabaus grožio, vyrus gundančią moterį. Džiorogumo viliodavo jaunus, išvaizdžius vyrus, vėliau juos panaudodavo, kaip maistą. Tačiau, net pasivertęs į moterį jis atrodo, kaip voras. Ši mitinė būtybė tarsi nemirtinga, jos neįmanoma nužudyti jokiais nuodais. Džiorogumo vienas garsiausių voragyvių japoniškųjų jokajų (jap. 妖怪 Yōkai) gretose.
Džiorogumo išvaizda
Džiorogumo vaizduojamas, tarsi žmogus-voras, kurio viena kūno dalis yra, kaip gražios moters, su tipine japoniška šukuosena, apsirėdžiusia tradiciniu japonišku kimono, rankoje laikančia japonišką skėtį ar vėduoklę. Kita, apatinė kūno dalis, vaizduojama kaip voro, su daug baisių ir didelių kojų. Tačiau, daugelyje Džiorogumo paveikslų ši būtybė yra vaizduojama skirtingai. Vienuose, voro kojos vaizduojamos moteriai iš nugaros, kituose iš galvos, kartais būtybė atrodo kaip moteris, kuriai per visą kūną vaizduojamos voro kojos.
Džiorogumo legendos
„Džiorogumo, kaip mitinė būtybė Japonijos raštuose aptinkama daugiausia Edo laikotarpiu (jap. 江戸時代 Edo jidai)“ (Kincaid 2013). Legenda pasakoja apie Džiorogumo, kuris pasivertęs į moterį, ieškodavo jaunų vyrų. Juos suradęs pradėdavo groti japonišku instrumentu – biva (jap. 琵琶 biwa), kurio muzika pritraukdavo vyrų dėmesį. Kuomet vyras susigundydavo grojama muzika ir Džiorogumo grožiu, pastarasis jį atviliodavęs į savo namus ir užpuldavęs jaunuolį, suraizgydavo jį savo šilko siūlais ir pakabindavo tarsi kokoną. Kiek vėliau šie tapdavo voro Džiorogumo ir jo vaikų maistu.
Kita legenda išgarsinusi Džiorogumo – istorija apie Džioreno krioklius (jap. 浄蓮の滝 Jōren-no-taki), kurie yra Idzu mieste (jap. 伊豆市 Izu-shi), dabartinėje Šidzuokos prefektūroje (jap. 静岡県 Shizuoka-ken). Ši legenda pasakoja apie vyrą, kuris ilsėjosi prie Džioreno krioklio, ir staiga pajuto, jog jo kojos suraizgytos voro šilko siūlais. Tačiau vyras išsigelbėjo. Po šio incidento, šio miesto žmonės daugiau niekuomet nesilankė prie šių krioklių.
Po kiek laiko, vienas medkirtys, kuris buvo ne iš šio miesto, apsilankė prie šių krioklių. Po to, kuomet jis netyčiomis pametė savo kirvį vandenyje, jis panėrė į vandenį ir ėmė jo ieškoti. Tačiau staiga atsiradusi graži moteris ir kirvį jam gražinusi. Tačiau moteris liepusi medkirčiui niekam apie jos egzistavimą neprasitarti. Medkirtys laikėsi duoto žodžio, tačiau jautėsi blogai, ši paslaptis jam neleido ramiai gyventi. Kartą medkirtys prisigėrė ir taip papasakojo savo paslaptį apie moterį kitiems žmonėms. Po šio nutikimo jis pagaliau pasijuto gerai, atrado ramybę. Vakarą, nuėjęs miegoti vyras, užmigo giliu miegu, ir daugiau niekuomet nepabudo.
Budizmo apraiškos Džiorogumo legendose
Džioreno krioklių legenda turi keletą variacijų, viena iš jų paremta budistinėmis apraiškomis. Legenda pasakoja, jog medkirtys sutikęs Džiorogumo ją pamilo. Ir kiekvieną dieną eidavęs prie krioklio su ja susitikti. Tačiau po kiekvieno susitikimo jis tapdavo silpnesnis. Tai pamatęs vienuolis suprato, kad vyras įkliuvo į Džiorogumo spąstus ir nutarė padėti medkirčiui – nueiti su juo kartu prie krioklio. Prie krioklio vienuolis ėmė skaityti vieną budistinę sutrą. Kol vienuolis skaitė, krioklyje pasirodė didelis voras, kuris bandė vienuolį ir medkirtį pagauti savo šilko siūlais. Bet vienuolis pradėjo giedoti budistinę mantrą, ir jiedu su medkirčiu dingo iš šios vietos. Nors medkirtys suprato, kad Džiorogumo yra ne moteris, o voras, jis vis tiek negali pamiršti meilės jai, dėl to jis nusprendė prašyti pagalbos Tengu (jap. 天狗 Tengu) – kalnų dievybės. Tačiau Tengu nusprendė šią meilę uždrausti. Tad medkirtys grįžo atgal prie krioklio, kur vandenyje atsirado džiorogumo ir savo šilkiniais siūlais jį suraizgė. Taip Džiorogumo nusitempė medkirtį į vandenį, iš kurio jis daugiau niekada nebeišniro.
Džiorogumo – deivė
Kai kuriuose šaltiniuose minima, jog Džiorogumo nėra tik baisus ir piktus kėslus turintis jokajus.
Teigiama, jog Džiorogumo yra deivė, kuri apsaugo žmonės nuo gresiančių vandens pavojų, tokių kaip skendimo. Japonijoje esti paminklų pastatytų Džiorogumo garbei.
Literatūra:
- Coleman, L. 1999, Cryptozoology A To Z: The Encyclopedia Of Loch Monsters Sasquatch Chupacabras And Other Authentic M, Simon and Schuster, New York.
- Goldstein, J. 2014, 101 Amazing Mythical Beasts, Andrews UK Limited, Luton.
- Kincaid, A. 2013, Jorogumo–‘The Whore Spider, Japan Powered. Prieiga per internetą:< http://www.japanpowered.com/folklore-and-urban-legends/jorogumo-the-whore-spider> žiūrėta: [2017m. balandžio 17 d.]
- Rosen, B. 2009, The Mythical Creatures Bible: The Definitive Guide to Legendary Beings, Sterling Publishing Company, New York.