Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Futakuči-onna

Futakuči-onna

Futakuči-onna (二口女 Futakuchi-onna, liet. „Moteris su dviem burnom“) – viena iš populiariausių, geriausiai žinomų ir iš karto atpažįstamų jokajų (妖怪 yokai ).  Japonijos mitologijoje ir folklore, Futakuči-onna priklauso toms pačioms istorijoms kaip ir Kučisake-onna bei Rokurokubi. Iš pradžių ši būtybė pasirodo kaip paprasta moteris, bet visgi ji turi antrą, puikiai suformuotą burną, kuri randasi kitoje galvos pusėje ir yra uždengta ilgų juodų plaukų, o svarbiausia tai, kad antroji burna turi savo pačios protą, todėl dažnai kažką kalba ir keikia. Yra daug skirtingų legendų, kurios pasakoja apie šių moterų atsiradimą. Pasak vienos legendos, šios moterys yra prakeiktos būtybės, kažkada buvusios motinos, kurios niekada nesirūpindavo savo įvaikiais, o kita legenda teigia, jog Futakuči-onna atsirado tuomet, kai moters vyras kirviu paliko atvira žaizdą jos galvoje iš nugaros pusės (Dorson, 1962).

Legendos:
Mažame Fukušimos kaimelyje vienui vienas gyveno šykštus šykštuolis, kuris net nenorėdavo pagalvoti apie tai, kad jam gali tekti mokėti už maistą, kad išlaikytų savo šeimą. Vieną dieną jam pavyko sutikti moterį, kuri nieko nevalgė ir būtent dėl to jis ją iš karto vedė. Todėl, kad ji nieko nevalgydavo ir sugebėdavo sunkiai ir gerai dirbti, šykštuolis ja buvo labai patenkintas. Visgi, vyro turimos ryžių atsargos nuolatos mažėdavo ir jis negalėjo suprasti kodėl taip yra, kadangi jam niekada neteko matyti savo žmonos valgančios.
Kartą, šykštuolis apsimetė einantis į darbą, bet iš tiesų pasiliko stebėti žmonos. Ši, nieko neįtardama, pasileido plaukus, taip atskleisdama jog turėjo antrą galvą, su baisiomis lūpomis ir dantimis. Jos plaukai, kurie dabar priminė čiuptuvėlius, pradėjo mesti ryžius į antrąją burną, kuri vulgariai is su malonumu šiuos valgė.
Pasibaisėjęs šykštuolis nusprendė, kad nori skirtis su žmona, bet ši iš anksto suprato jo planą, prieš jam jį įvykdant ir todėl savo vyrą įkalinusi vonioje išgabeno jį į kalnus. Šykštuoliui pavyko pabėgti ir pasislėpti stipriai kvepiančiuose lelijų laukuose, kuriuose jo negalėjo surasti Futakuči-onna.
Kita legenda pasakoja apie pamišusią pamotę, kuri visada duodavo pakankamai maisto savo pačios dukrai, bet ne savo podukrai. Galiausiai, podukra pradėjo vis labiau ir labiau sirgti, kol galiausiai numirė iš bado. Po keturiasdešimt devynių dienų pamotei prasidėjo siaubingi galvos skausmai. Jos galva iš nugaros pusės prasiskyrė, joje atsirado lūpos, dantys ir liežuvis. Naujoji burna, kuri rėkdavo mirusios podukros balsu, tiesiog sopėjo iš skausmo iki kol būdavo pamaitinta ir būtent nuo to karto pamotei tekdavo maitinti abi savo burnas ir visada jausti alkio kančias, kurias turėjo tverti jos pražudyta podukra.

Susiję prietarai:
Dažnai, Futakuči-onna yra linkusi išgąsdinti, o ne sužaloti savas aukas. Ji labai stengiasi neparodyti savo tikrojo veido, kol nėra užtikrinta, jog į ją žvelgiantis žmogus bus nustebintas. Kitaip sakant, susitikimai su tikrąja Futakuči-onna įvyksta akis į akį, o ne būnant didelėje žmonių minioje. Net ir susitikus su tokia moterimi žmogui nekyla didelio pavojaus, kadangi Futakuči-onna yra labiau sudominta maistu, nei kito asmens egzistencija.

Kaip žinoti, ar tavo žmona yra Futakuči-onna? Štai keli ženklai:
• Maistas namuose dingsta daug greičiau, nei turėtų.
• Moters plaukuose dažnai būna užsilikusių maisto likučių.
• Nusisukusi, ji pasidaro daug labiau iškalbingesnė.
• Plaukai atsiranda pačiose keisčiausiose vietose (spintelėse, šaldytuve ir pan.).

Jei esi moteris ir bijai tapti Futakuči-onna, gerai rūpinkis ir sočiai maitink savo vaikus ir karts nuo karto nebijok pasakyti ką galvoji iš tiesų.

Naudota literatūra:

  • Hiroko Yoda, Matt Alt 2013. „Yokai Attack!: The Japanese Monster Survival Guide„.
  • Walther G. Von Krenner and Ken Jeremiah 2015. „An Identification Guide Creatures Real and Imaginary in Chinese and Japanese art“.
  • Meyer, M., 2013. Futakuchi onna [internete] rasta: http://yokai.com/futakuchionna [žiūrėta 2016 kovo 15].
1 vote