Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Hitocume kodzo

Hitocume kodzo

Japonų mitologijoje Hitocume kodzo (jap. 一つ目小僧, Hitotsume-kozō) vardu yra vadinamas vienaakis vaikas, kuris yra priskiriamas jokajams (jap. 妖怪, Yōkai). Savo išvaizda jis primena mažą vaiką, kuris veido viduryje turi vieną akį. Jo galva, panašiai kaip ir ciklopo, neturi plaukų. Savo išvaizda jis neretai primena ir budistų vienuolį, kuris turi tik vieną koją arba ilgą liežuvį (Foster 2015). Hitocume kodzo legendos atsiradimas yra siejamas su Edo laikotarpiu (jap. 江戸時代 Edo jidai), kuomet miestų populiacijos skaičiai ėmė sparčiai augti (Foster 2015).

Bendras Hitocume-kodzo aprašymas

Hitocume kodzo yra laikomas jokajumi, kuris mėgsta žmonėms krėsti įvarius pokštus ir išdaigas. Jo elgesys nėra pavojingas ar agresyvus, jis niekada neturi jokių blogų ar paslėptų ketinimų. Vis dėlto, žmonės mano, kad jo pasirodymas gali būti blogu pranašišku ženklu ir jo reikėtų vengti. Kanto regione (jap. 関東地方, Kantō-chihō) „buvo tikima, jog kai kurios šeimos bus aplankytos vienaakio“ ir „tam kad atbaidytų šią grėsmę, žmonės turėdavo padėti tam tikrus daiktus, tokius kaip bambukinius krepšius priešais namą“ ( Foster 2015). Manoma, kad bambukiniai krepšiai būdavo dedami dėl to, kad turėjo daug skylių, kurios primindavo akis ir taip atbaidydavo Hitocume Kodzo (Foster 2015).

Legendos apie Hitocume-kodzo

Hitocume kodzo yra dažnai minimas įvairiuose šaltiniuose, tarp jų ir moderniose Japonijos folkloro istorijose. Garsiausia istorija apie šį jokajų buvo aprašyta Tosaku Iko (jap. いこうとうさく, Tōsaku Ikō). Joje teigiama, kad kažkada Edo periodo metu gyveno vyras vardu Odžima Jakiemonas (jap. 小嶋弥喜右衛門,  Ojima Yakiemon). Vieną kartą šis nusprendė keliauti ir aplankyti vienos samurajų  (jap. 武士, samurai) šeimos namą. Atvykęs į svečius ir laukdamas šeimininkų, Odžima kambaryje išvydo prieš jį atsiradusį, maždaug dešimties metų vaiką, kuris žaidė su rankraščiu. Odžima liepė vaikui nežaisti su vertingu daiktu, o tas atsisukęs jam atkirto: „nutilk“. Tada jis pamatė, jog vaikas turėjo tik vieną akį. Odžima suriko, nukrito ant žemės. Niekas negalėjo paaiškinti kas nutiko Odžimai, todėl jam buvo liepta grįžti namo. Vis dėlto, vėliau namų šeimininkai pastebėjo, jog jų namuose keletą kartų per metus, nutinka keisti įvykiai, kurie niekada nebūna blogi (Yokai 2019).

Egzistuoja ir kita legendos versija apie hitocume kodzo. Kanto regione pasakojama, jog dvylikto mėnesio aštunta dieną, vienaakis vaikas vaikštinėja su užrašų knygele, kurioje pasižymi namus ir žmones, kuriuose jie gyvena. Taip pat, įvertinęs jų tinkamumą ar netinkamumą, hitocume kozo gali nulemti jų sėkmę arba nesėkmę gyvenime. Būtent dėl šios priežasties Kanto regione gyvenę žmonės nemėgo vienaakio vaiko ir įvairiais būdais bandė jį atbaidyti nuo savo namų (Frederic 2002).

Naudoti šaltiniai

  1. Foster, M., 2015. The book of yōkai – Mysterious creatures of Japanese folklore. Oakland: University of California Press. Prieiga per internetą: Čia Žiūrėta: [žiūrėta 2019 m. balandžio 30 d.].
  2. Louis-Frédéric, Roth, K., 2002. Japan encyclopedia. Cambridge, Harvard University Press. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. balandžio 30 d.].
  3. Yokai.com, 2019. Hitotsume kozō. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2019 m. balandžio 30 d.].

Redagavo Andrius Bimbiras

3 votes