Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Karura

Karura

Karura (迦楼羅) – japoniška budistinė dievybė, kilusi iš indų dievybės garudos. Kitaip vadinamas Auksasparniu paukščiu (金翅鳥  konjichō) ). Randami Meru kalne – budizmo mitologijoje tai yra didžiulis kalnas, kurį supa septyni kalnagūbriai, atskirti vienas nuo kito žiediniais ežerais.

Išvaizda

Karura yra apibūdinamas kaip milžiniškas pusdievis, paukštis, kuris spjaudosi ugnimi ir minta drakonais. Tik drakonai turintys budistų talismanus arba išpažįstantys budizmo mokymus yra saugūs nuo Karuros. Pats Karura yra žmogaus išvaizdos su erelio galva ir sparnais, pats turi raudoną odą, raudonos ir aukso spalvos sparnus. Karura yra nuožmus ir savo sparnų mostais sukuria griaustinio garsus ir vėjo gūsius, kurie gali išdžiovinti ežerus, apversti namus, paskandinti ištisus miestus tamsoje. Jo masyvūs sparnai yra 330 jodžanų pločio ir jis gali vienu šiuoliu pakilti iki 3,360,000 li aukščio (vieno jodžano ir vieno li ilgiai labai skiriasi tarp šalių ir epochų. Pvz. jodžana gali atitikti nuo 1.6 km iki 13 km ilgio, vienas li atitinka nuo 400 m iki 3.9 km.)

Elgesys

Karuros gyvena Dievų pasaulyje (天道 Tendo). Jie yra randami Meru kalne, kuris yra visatos centras. Karuros stato savo namus medžiuose ir gyvena miestuose, kuriuos valdo karaliai. Karuros kariauja su nagomis (būtybių grupė, kurią sudoro drakonai ir gyvatės) ir jomis minta.

Garbinimas

Karura yra garbinama kai kurių budizmo atšakų. Kadangi karuros yra drakonų ir gyvačių priešai, jos yra matomos kaip blogio priešybės. Jos yra gynėjai apsaugantys šalį nuo gyvačių ir drakonų. Jos taip pat padeda susitvarkyti su pernelyg didelėmis liūtimis ir taifūnais. Karuros yra tokie aršūs plėšrūnai, kad taip pat buvo laikomi kaip nuodėmių naikintojai, ryjantys kaip drakonus dvasinius tikinčiųjų nešvarumus.

Kilmė

Karura ateina iš induizmo dievybės Garuda, milžiniško erelio tarnavusio Višnu dievybei. Garuda buvo įtraukta į budizmo folklorą kaip erelių  rasė, prilygstanti dievams. Atėję į Kinijos budizmą vėliau vaizduojami ir Japonijoje. Karuros vardas yra kilęs iš japoniškos žodžio Garuda tarties.

Karura yra vienas iš – aštuonių legionų (八部衆 Hachi bushū). Tai yra aštuonios klasės antgamtinių būtybių, kurios išpažįsta budizmą ir garbina Budą. Šiom aštuoniom klasėm priklauso devai (jap. 天 ten), nagos (jap. 龍 riū), jakšai (jap. 夜叉 yasha), gandharvai (jap. kendatsuba), asurai (jap. 阿修羅 ashura), garudos (jap. karura), kinarai (jap. kinnara) ir mahoragai (jap. magoraka). Visos būtybės yra Dievų pasaulio (Tendo) būtybės), išskyrus asurus, kurie gyvena Demonų pasaulyje (阿修羅道 Ashuradō) – trečioji aukščiausios valstybės būtybė.

Naudota literatūra

5 votes