Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Kasa obake

Kasa obake

Kasa Obake (jap. 傘お化け, Kasa – Obake) vardu Tekančios Saulės šalyje yra vadinamas skėčio pavidalo jokajus (jap. 妖怪, Yōkai), kuris yra priskiriamas cukumogami (jap. 付喪神, Tsukumogami) jokajų kategorijai, tai yra daiktams, kurie įgauna antropomorfinių savybių kai šiems sukanka šimtas ar daugiau metų.

Japonijos tautosakoje yra teigiama, jog ilgai žmonėms tarnavusiems daiktams yra suteikiamos sielos.

Šis jokajus taip pat yra žinomas Karakasa – Obake (jap. 唐傘お化け, Karakasa – Obake), Kasa – Bake (jap. 傘化け, Kasa – Bake), ir Karakasa – Kodzo (jap. 唐傘小僧, Karakasa – Kozō) vardu.

Kasa Obake paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose

Skėčio formos jokajai buvo aprašyti ir pavaizduoti ankstyvojo Edo laikotarpio (jap. 江戸時代, Edo Jidai) „Šimto demonų nakties parado“(jap. 百鬼夜行, Hyakki Yagyo) tekste. Jame Kano Došiun (jap. 狩野洞雲, Kanō Dōshun) atliko šios būtybės piešinį.

1784 m. „Iliustruotajame įvairių demonų rankraštyje“ (jap. 百器徒然袋, Hyakki Tsurezure Bukuro) Torijama Sekienas (jap. 鳥山石燕, Toriyama Sekien), taip pat paminėjo į kasa obake panašią būtybę, kurią jis pavadino „Kaulų skėčio“ vardu (jap. 骨唐傘, Hone – Karakasa).

Šis jokajus taip pat yra sutinkamas Utagava Jošikadzu (jap. 歌川芳員, Utagawa Yoshikazu) Edo laikotarpiu pagamintame Sugoroku stalo žaidime (jap. 百種怪談妖物双六, Mukashibanashi Yōkai Sugoroku). Jame kasa obake yra pavadintas „Vienakoju iš Sagadzakos“ (jap. 鷺坂の一本足, Sagazaka-no Ippon Ashi).

Kasa Obake vaizdinys

Kasa Obake vaizdinys yra nevienareikšmis.

Tradiciškai, Kasa Obake yra vaizduojamas kaip japoniškas skėtis, kuris yra pagamintas iš vaškinio popieriaus ir pritvirtintas prie bambukinio rėmo.

M. D. Fosteris pateikia tokį kasa obake aprašymą: <būtybė> „turi dvi rankas, vieną akį, ilgą iš burnos kyšantį liežuvį. Vietoj rankenos, turi koją, kuri yra apauta tradiciniu japonišku mediniu sandalu (jap. 下駄, Geta)“.

Kasa Obake kartais gali būti vaizduojamas ir be rankų. „Šimto demonų nakties parado“ tekste, jokajus yra vaizduojamas stovintis ant dviejų, o ne ant vienos kojos.

Taip pat, vietoje tradicinio apavo, ši būtybė galėjo demonstruoti savo ilgus nagus vaikščiodama basomis.

Būtybės elgsena

Kasa Obake mėgsta tyliai prisėlinti prie žmogaus ir palaižyti jį savo didžiuliu liežuviu.

Vis dėlto, žmonėms derėtų būti atsargiems, nes teigiama, kad yra ir kitų cukumogami skėčio tipo jokajų, kurie gali kelti pavojų žmonių gyvybei.

Šiuolaikinė kasa obake reikšmė

Šio jokajaus vaizdinys yra gerai žinomas Japonijos visuomenės tarpe.

Šią būtybę neretai galima išvysti japoniškos mangos (jap. 漫画, Manga) kūriniuose.

Kasa Obake taip pat galima sutikti ir japoniškuose kompiuteriniuose žaidimuose, kuriuose skėčiai paprastai atlieka antraeilio priešo vaidmenį.

Naudota literatūra

  1. Bane, T., 2016. Encyclopedia of Beasts and Monsters in Myth, Legend and Folklore. U.S.A.: McFarland.
  2. Foster, M., D., 2015. The Book of Yokai – Mysterious Creatures of Japanese Folklore. Oakland: University of California Press.
  3. Yokai, n.d. Karakasa kozō. Yokai.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 30 d.].
  4. Tvtropes, n.d. Karakasa. Tvtropes.org. Prieiga per internetą: Čia. [žiūrėta 2018 m. balandžio 30 d.].

Redagavo Andrius Bimbiras

2 votes