Suidžinas
Suidžinas (jap. 水神, Suijin) yra šintoizmo vandens dievybė japonų mitologijoje. Jis susijęs su daugybe dangiškųjų ir žemiškųjų vandens šintoizmo dieviškumo apraiškų. Tačiau tai taip pat reiškia daugybę mitologinių ir magiškų būtybių, randamų ežeruose, tvenkiniuose, šaltiniuose ir šuliniuose, įskaitant gyvates (žalčius ir drakonus), ungurius, žuvis, vėžlius ir mėsą mintančią kappa.
Šių smulkesnių vandens būtybių nereikėtų painioti su geranorišku Suidžinu, dar žinomu kaip Mizu no Kamisama (水の神様, liet. Vandens dievas), žvejų globėju ir vaisingumo, motinystės ir lengvo gimdymo globėju. Ši šintoizmo dievybė plačiai garbinama vandens dievams skirtose suitengū maldyklose (水天宮 suitengū) visoje Japonijoje, o kaimuose dažnai galima rasti jai skirtų akmens votų. Suitengū maldykla Kurume mieste (久留米) Fukuokos prefektūroje yra pagrindinė visų suitengū maldyklų Japonijoje maldykla. Ją ypač garsina besimeldžiantys už saugų ir lengvą gimdymą.
Vandens dievai yra garbinami maldyklose, daro įtaką Japonijos kultūrai. Suidžinas taip pat žinomas kaip vandens dievas, Suiten (水天, Vandens dangus) ir Sui-ō/Suiu (水王, Vandens valdovas). Suidžinas dažnai painiojamas su japonų drakonų dievu (Ryūjin), irgi susijusiu su vandeniu. Budistinė dievybė Akalantha (Fudō Myōō) kartais vadinamas „Suidžinu“, nes manoma, kad jis siejamas su kriokliais. Suidžinas atrodo kaip akmeninė plokštelė ar net mažas akmuo, pastatytas tiesiai šalia šaltinio ištakų.
Japonijoje dauguma Suidžinų akmens votų yra įtvirtinti šalia ryžių laukų, drėkinimo kanalų, kalnų upelių, upių, žemės ūkio vandens kelių, buitinių šulinių ir net kanalizacijos vandens viduje. Šintoizmo enciklopedijoje rašoma: „Kai kuriais atvejais vandens dievybės gali būti įrašytos kaip vandenį paskirstančios dievybės (水分神, Mikumari no Kami) prie kalnų šaltinių, sudarančių žemės ūkio vandens kelių šaltinius, tokiu atveju jos taip pat gali būti būti siejamos su kalno dievybėmis (山の神, Yama no Kami)“. Tačiau daugybė mažų šventyklų ir akmeninių ženklų, skirtų Suidžinui, retai parodo dievybę antromorfiškai.
Yra daug Japonijos festivalių, skirtų vandens dievui, kurių dauguma vyksta vasarą ir žiemą, nors daugiau dėmesio skiriama vasaros festivaliams. Dauguma vasaros festivalių vyksta Jasakosa maldykloje Kiote ir Cušimosa maldykloje Cušimoje. Jie atlieka svarbų vaidmenį išvarant blogąsias dvasias ir apvalymą, visų pirma nukreiptą į pavojingas epidemijas, ligas ir su vandeniu susijusias gamtos bei žmogaus sukeltas nelaimes, kurios dažniausiai nutinka vasarą.
Naudota literatūra:
- Yen, A. (1975). „Shang-ssu“ Festival and Its Myths in China and Japan. Asian Folklore Studies pdf (asianethnology.org)
- Iwai Hiroshi-Digital MuseumKokugakuin University Suijin | 國學院大學デジタルミュージアム (kokugakuin.ac.jp)
- Mark Schumacher,(2011) , Japansese Buddhist Statuary Suijin, Water Divinity of Japan, Shinto Origin, Patron of Fishermen, Fertility, Motherhood (onmarkproductions.com)
- Michael Ashkenazi ,(2008)-„Handbook of Japanese Mythology“