Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Vokaloidai

Vokaloidai

Vokaloidas (ボーカロイド Bōkaroido, ang. Vocaloid) yra dainuojantis balso sintezatorius. Kiekvienas vokaloidas turi savo balso garsų rinkinį, jie gali būti moteriški ir vyriški, lengvai konfigūruojami, priklausomai nuo turėtojo poreikio. Jie yra pardavinėjami po vieną, kaip atskiras „dainininkas dėžutėje“, dažniausiai turintis savo atvaizdą ant pakuotės. Naudotojama ši kompiuterinė programinė sistema leidžia lengvai imituoti dainavimą, įrašant pasirinktus žodžius eilute ir vėliau pridedant muziką.

Istorija

Ši programinė įranga, leidžianti imituoti dainavimą, buvo sukurta įgyvendinant bendradarbiavimo projektą tarp kelių kompanijų, kuriam vadovavo Kenmoči Hideki (Kenmochi Hideki). Projektas buvo įgyvendintas 2000 m. Ispanijoje, Pompeu Fabra universitete (Barsenola). Projekto pradžioje nebuvo planuojama, kad ši programa bus naudojama komerciniams tikslams, tačiau su „Yamaha“ korporacijos pagalba 2003 m. buvo sukurta pirmoji „Vocaloid“ komercinė programa. Ši programinė sistema iš pat pradžių naudojo tik 2 kalbas. Patys pirmieji vokaloidai buvo Leon, Lola ir Miriam (2004 m.), jie dainavo anglų kalba. Po jų buvo išleisti japonų kalba dainuojantys Meiko (2004 m.) ir Kaito (2006 m.). Bėgant metams ir plečiant sistemos galimybes buvo sukurta vokaloidų, „dainuojančių“ ir kitomis kalbomis. Ispanų kalbą naudoja Bruno (2011 m.), Klara (Clara, 2011 m.) ir Maika (2013 m.). Korėjiečių kalba „dainuoja“ SeeU (2011m.). Kinų kalbą naudojantys vokaloidai Luo Tianyi (2012 m.) ir Yanhe (2013 m.).

Kūrėjai

Nors „Yamaha“ buvo komercinių vokaloidų pradininkai, teises į vokaloidus turi įvairios garsios kompanijos. Pati įtakingiausia vokaloidų rinkoje yra muzikos technologijų kompanija „Crypton Future Media“, kuri yra įsikūrusi Saporo mieste, Japonijoje. Jiems oficialiai priklauso viena iš  populiariausių ir  žinomiausių vokaloidžių vardu Hacune Miku (Hatsune Miku) (2007 m.). Jiems taip pat priklauso Kaito, Meiko, Kagamine Rin ir Kagamine Len (2007 m.), Megurine Luka (2009 m.). Šie vokaloidai yra laikomi „Piapro Veikėjais“, tai reiškia, kad būtent šie vokaloidai yra naudojami kaip pagrindas kurti kažką naujo, muziką, kitus veikėjus.

Kita įtakinga muzikos programinės įrangos kūrėja yra „Internet Co.“ arba kitaip vadinama „Singer Song Writer“ kompanija. Jiems priklauso tokie vokaloidai, kaip Kamui Gakupo (Camui Gakupo, 2008 m.), Lily (2010 m.), Kokone (2014 m.), Čika (Chika, 2014 m.), Gečapoido (Gachappoido, 2010 m.), CUL (2011 m.), Megpoid (2009 m.). Ši kompanija išsiskiria tuo, kad jie įrašinėja populiarių Japonijos daininkų balsus ir jų pagrindu gamina vokaloidus. Vienas garsiausių šios kompanijos vokaloidų yra Camui Gakupo, jam sukurti buvo panaudotas gerai žinomo japonų aktoriaus ir dainininko Gackt (神威 楽斗 Kamui Gakuto) balsas.

Vienintėlė kompanija pasaulyje, kuri kuria ir kuriai priklauso vokaloidai, „dainuojantys“ ispanų kalba, yra „Vocaloid Labs“. Šiai kompanijai priklauso tokie vokaloidai kaip Maika, Bruno ir Klara.

„Power FX“ yra kompanija, kuri šiuo metu kuria aukščiausios kokybės anglų kalbą naudojančius vokaloidus. Tai tokie vokaloidai, kaip Big Al (2009 m.), Oliver (2011 m.), Sweet Ann (2007 m.), YOHIOloid (2013 m.). Iš jų išsiskiria YOHIOloid, nes jam balsą davė garsus švedų dainininkas YOHIO arba kitaip žinomas vardu Kevin Johio Lucas Rehn Eires.

„Zero-G“ yra Anglijoje įsikūrusi kompanija, kuriai oficialiai priklauso patys pirmieji vokaloidai: Leon ir Lola, Miriam, o taip pat Prima (2008 m.), Sonika (2009 m.), Tonio (2010 m.), Avanna (2012 m.).

„AH-Software“ kompanija arba kitaip žinoma, kaip „AHS Co., Ltd.“ yra kompanija, kuri vokaloidų programos pagrindu kuria „Voiceroid“. Tai yra tokie vokaloidai, kurie yra sukurti šnekėti, o ne dainuoti. Kalbantys Vokaloidai yra: SF-A2 Miki (2009 m.), Kaai Yuki (2009 m.), Hiyama Kiyoteru (2009 m.), Nekomura Iroha (2010 m.), Yuzuki Yukari (2011 m.), Tohoku Zunko (2014m.). Nors šiuos vokaloidus įmanoma „priversti“ dainuoti, tačiau jų išdainuojami žodžiai nėra aiškiai tariami.

„Bplants Inc.“ kompanija, kuriai priklauso pirmieji kiniečių kalba „dainuojantys“ vokaloidai, tokie kaip Luo Tianji (Luo Tianyi, 2012 m.) ir Sin Hua (Xin Hua, 2015 m.). Taip pat kompanija turi japonų bei anglų kalbas naudojančius balsus: moterišką balsą VY1 (2010 m.), vyrišką balsą VY2 (2011 m.), Miu (Mew, 2011 m.), Tone Rion (2011 m.), Aoki Lapis (2012 m.), „ZOLA PROJECT“ (YUU, KYO  ir VIL, 2013 m.), Merli (2013 m.), Macne Nana (2014 m.), Anon ir Kanon (2014 m.), V-flower (2014 m.), Galaco (2012 m.).

Yra ir tokių kompanijų, kurių vokaloidai nėra komercinės paskirties, t. y., jie sukurti, tačiau jų neįmanoma įsigyti. Šie vokaloidai dažniausiai sukurti jau mirusių daininkų balsų pagrindu. Pavyzdžiui, nekomercinė vokaloidė Akikoloid-chan (2011 m.), priklausanti kompanijai „Lawson, Inc.“ ar vokaloidas Ueki-loid (oficialiai nepublikuojama data), kurio balsas yra surinktas iš garsaus Japonų komedianto, dainininko ir gitaristo Hitoshi Ueki balso, šis vokaloidas priklauso „Music Airport Inc.“ ir „Yamaha“ kompanijoms.

Populiarumas

Viena populiariausių vokaloidžių pasaulyje yra Hacune Miku dar kitaip fanų ji praminta „Kibernetine Diva“. Ant kompiuterinės programos diskų pakuotės Miku yra vaizduojama kaip 16 metų mergina su dviem ilgom žalsvom kasom. Kompanija „Crypton Future Media“, kuriai priklauso ši vokaloidė, oficialiai paskelbė tik tris ją apibūdinančius kriterijus: jos ūgį, svorį ir amžių. Tokia apibūdinimo tendencija yra taikoma daugumai vokaloidų. Tuo siekiama, kad jų naudotojai turėtų daugiau laisvės kūrybai, galėtų  interpretuoti šių veikėjų savybes ar jas tiesiog sugalvotų patys. Miku išvaizda buvo įtakota animės, kaip ir daugumos kitų vokaloidų. Naudojant animės stilių yra kuriami ir Miku skirti kostiumai. Šiai vokaloidei balsą suteikė japoniškų animacinių personažų įgarsintoja Saki Fudžita (Saki Fujita). Pirmoji Hacune Miku iliustracija (2007 m.) buvo nupiešta KEI. Vardu „KEI“ yra vadinami dailininkai, kuriuos pasamdo kompanijos, kad jie sukurtų vokaloidui išvaizdą.

Pasaulyje vokaloidai išpopuliarėjo Hacune Miku dėka, pirmiausia dėl jos išvaizdos ir balso panašumo į animė veikėjus. Pirmieji video su jos dainomis buvo įkelti (2007 m.) į NicoNico (ニコニコ Nikoniko, ang. Smile) arba tuo metu vadinamą NicoNicoDuoga. Tai japonų svetainė, į kurią keliami įvairūs muzikiniai kūriniai tame tarpe ir Vokaloidų dainos. Šioje svetainėje vaizdo įrašai su dainuojančia Miku susilaukė didelio susižavėjimo. Vėliau jie buvo patalpinti į YouTube iš kur paplito jos populiarumas į kitas pasaulio šalis.

Vokaloidės Hacune Miku populiarumas daro įtaką ne tik Japonijos bet ir pasaulio kultūrai. Kiekvienais metais visame pasaulyje organizuojami renginiai MikuExpo, kur galima išvysti Miku ir kitus „Piapro Veikėjus“ dainuojančius ir šokančius ant scenos 3D formatu (Niponica 2013, p. 17). Miku fanai oficialiai kiekvienais metais švenčia „Miku Dieną“, kuri yra kovo 9 diena.  Ši data buvo pasirinkta dėl to, kad japoniškai 3/9 yra skaitoma kaip „Mi(tsu)-Ku“, be to šią dieną Japonijoje pirmą kartą (2010 m.) įvyko Miku solinis koncertas (Josh Tolentino 2010). Miku 2014 m.  „pasirodė“ ir Amerikos „Late Show with David Letterman“ laidoje, kurioje buvo pademonstruotos 3D galimybės.

Greta įvairiausių renginių, egzistuoja ir mados linija sukurta Miku ir kitų „Piapro Veikėjų“ stiliumi. Galima įsigyti įvairiausių aksesuarų Miku stiliumi, nuo akinių rėmelių, nuspalvintų šios Divos atspalviais, iki apyrankių, pakabukų. Taip pat galima įsigyti oficialių Hacune Miku kostiumų, perukų, nagų lakų ir kt. Animės statulėlių kolekcionuotojai gali užsisakyti „Max factory“ gaminamas vokaloidų figmas (angl. Figma). Tai pasirinkto vokaloido statulėlė su judančiomis galūnėmis bei keičiamais skirtingos emocinės išraiškos veidais ir jam priklausomais papildomais aksesuarais. Greta figmų galima įsigyti ir mažesnes, mielesnes jų versijas vadinamas nendoroidais (ang. Nendoroid), jas platina „GoodSmile“ kompanija. Vokaloidai turi ir ritminių žaidimų, tokių kaip „Project Diva“. Žaidėjas, vokaloidui atliekant dainą ir pasirodant ekrane simboliams, turi laiku nuspauti atitinkamą mygtuką. Žaidimo sunkumas priklauso nuo dainos tempo. Šis 2009 m. Japonijoje sukurtas žaidimas Ameriką ir Europą pasiekė tik 2013 metais.

Prie vokaloidų populiarinimo prisideda ir profesionalūs muzikos kūrėjai, kurie savo kūriniuose naudoja vokaloidus. Vienas iš jų yra amerikietis Porter Robinson, kuris savo dainoje „Sad Machine“ iš albumo „Worlds“, panaudojo „Zero-G“ kompanijos sukurtą Avanna balsą. Ši daina susilaukė daug gerų atsiliepimų ir oficialiame Porter „YouTube“ kanale šis video (įkeltas 2014 m.) yra peržiūretas virš 2 000 000 kartų, neskaičiuojant šios dainos kopijų peržiūrų kituose kanaluose.

Muzikos industrija nėra vienintelė vieta, kur yra populiarinami vokaloidai. Jie tai pat yra naudojami animacijoje, kaip animės stiliaus filmuke „Bee and PuppyCat“. Šį filmuką galima rasti „CartoonHangover“ „YouTube“ kanale, jo kūrėja yra amerikietė Natasha Allegri. Ji naudoja vieną vokaloidą vardu Oliver (Oliver priklauso „Power FX“ kompanijai) įgarsinti PuppyCat balsui. Šio filmuko prologas (2013 m.) buvo peržiūrėtas apie 5 000 000 kartų. O tolimesnės serijos susilaukė apie 2 000 000 peržiūrų. Šis amimacinis filmukas yra vis dar tęsiamas. Nors vokaloidai yra dažnai priskiriami ar lyginami su animė, tačiau jie tik įgarsina veikėjus keliuose animaciniuose filmukuose ir animės apie save neturi. Taip pat yra kuriami vokaloidų komiksai, kurie yra paremti jų dainomis.

Naudota literatūra:

Ah-soft, [internete] rasta: <http://www.ah-soft.com/> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

Bplats, [internete] rasta: <http://www.bplats.co.jp/en/> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

CartoonHangover, [internete] rasta: <https://www.youtube.com/user/CartoonHangover>[žiūrėta  2015 gegužė s19].

Crypton, [internete] rasta: < https://www.crypton.co.jp/mp/pages/aboutus/aboutus_en.jsp> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

Ferreira, 2014. Anime Herald. Hatsune Miku Meets Mainstream America in David Letterman Appearance, [internete] rasta: <http://www.animeherald.com/2014/09/17/hatsune-miku-faces-mainstream-america-david-letterman-appearance/> [žiūrėta 2015 gegužės 19].

Good Smile Company, [internete] rasta: <http://www.goodsmile.info/en> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

Goodvocaloid, 2015. Vocaloid birthdays/release dates, [internete] rasta:   <http://goodvocaloid.tumblr.com/post/30534894660/vocaloid-birthdays-release-dates> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

Internet Co., [internete] rasta: <http://www.ssw.co.jp/products/vocal/index.html> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

Yamaha, [internete] rasta:  <http://www.yamaha.com/> [žiūrėta  2015 gegužė 19].

Lawson, [internete] rasta: <http://lawson.jp/en/> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

Max Factory, [internete] rasta: <http://www.maxfactory.jp/en/mxf-about> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

MikuExpo, [internete] rasta: <http://mikuexpo.com/> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

Music Airport Inc. , [internete] rasta: <http://www.music-airport.co.jp/> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

NicoNico, [internete] rasta: <http://www.nicovideo.jp/> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

Piapro, [internete] rasta: <http://piapro.net/en.html> [žiūrėta  2015 gegužės 19].

PorterRobinsonVEVO, 2014. Sad Machine, [internete] rasta: <https://www.youtube.com/watch?v=HAIDqt2aUek> [žiūrėta  2015 gegužė 19].

PowerFx, [internete] rasta: <http://powerfx.com/vocaloid> [žiūrėta  2015 gegužė 19].

Project Diva, [internete] rasta: <http://miku.sega.jp/arcade/en/> [žiūrėta  2015 gegužė 19].

Spencer, 2013. Siliconera. Hatsune Miku: Project Diva f For Vita Will Be Released In North America And Europe, [internete] rasta: <http://www.siliconera.com/2013/11/06/hatsune-miku-project-diva-f-vita-will-released-north-america-europe/> [žiūrėta  2015 gegužė 19].

Tolentino, 2010. Japanator. Today is Miku Day, [internete] rasta: <http://www.japanator.com/today-is-miku-day-13972.phtml> [žiūrėta 2015 gegužės 19].

Vocalations, [internete] rasta: <http://vocalations.com/> [žiūrėta  2015 gegužė 19].

Vocaloid, [internete] rasta: <http://www.vocaloid.com/en/> [žiūrėta  2015 gegužė 19].

Voctro Labs, [internete] rasta: <http://www.voctro-vocaloid.com/> [žiūrėta  2015 gegužė 19].

Zero-G, [internete] rasta:   <http://www.zero-g.co.uk/store/about-zero-g-w1.php> [žiūrėta  2015 gegužė 19].

2 votes