Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Baošengas

Baošengas

Baošengas (kin. 保生大帝 Baosheng Dadi) – tradicinės kinų medicinos dievas daoizme ir folklore. Labiausiai garbinamas Fudziano (福建 Fújiàn) provincijoje ir Taivane. Dėl ypatingų pasiekimų kinų medicinos srityje, Baošengui atminti pastatytos šventyklos.

Ankstyvasis gyvenimas

Tikima, jog Baošengas gimė Fudziano provincijoje 979 m., Songų dinastijos (宋朝  Sòng cháo) valdymo laikotarpiu. Jo gimimas buvo kitoks, nei visų žmonių. Pasakojama, jog Baošengo mama susapnavo praryjanti baltą vėžlį. Vos jai prabudus, į jos įsčias buvo įdėtas nemirtingas vaisius. Baošengo gimdymo metu, Tai Bai Dzin Sing, Nanling Šidže ir Bei Dou Sing Dzun kūdikį atnešė prie motinos namų durų.

Vos tik dievams išvykus, kūdikis gimė. Kambarys kaipmat prisipildė nuostabaus kvapo ir šviesos, daug dievų atvyko iš dangaus pasveikinti naujagimio. Nuo vaikystės buvo ypatingai protingas, turėjo išskirtinę atmintį, todėl studijavo ir atmintinai išmoko daugybę knygų. Sakoma, jog viską, ką Baošengas perskaitydavo – lengvai atsimindavo. Nuo jaunystės ėmė domėtis tradicine kinų medicina.

Pagal legendą, Baošengo tėvas, vos sūnui sulaukus trylikos metų, sunkiai susirgo. Šeima gyveno pernelyg skurdžiai, todėl nebuvo galimybių apsilankyti pas gydytoją. Tėvui numirus, Baošengo mama mirė iš sielvartos. Šios artimųjų netektys paskatino sūnų mokytis medicinos. Kuomet Baošengui buvo vos septyniolika metų, Vakarų deivė motina jį išmokė išvaryti piktąsias dvasias. Būdamas dvidešimt ketverių metų išlaikė provincijos egzaminus. Visą gyvenimą griežtai propagavo vegetarizmą, nė karto nebuvo susituokęs, vaikų taip pat neturėjo.

Pasiekimai medicinos srityje

Tapęs gydytoju, Baošengas ėmė gydyti žmones nemokamai. Labai padėjo nepasiturintiems žmonėms. Per visą gyvenimą Baošengas išgelbėjo daugybę gyvybių. Jo medicininiai stebuklai padėjo ne tik žmonėms, tačiau ir mistinėms būtybėms bei gyvūnams. Tikima, jog šis dievas sugebėjo įlašinti akių lašų į drakono akis, bei ištraukė objektą iš tigro gerklės. Taip pat, pasakojama, jog imperatoriaus duktė Ven kentėjo nuo krūtinės ligos, tačiau to meto gydytojai negalėjo jai padėti. Baošengas apsireiškė kaip daoizmo gydytojas, kuris išgydė šią moterį. Pagal legendą, “Imperatorius norėjo apdovanoti už Baošengo nuopelnus auksu, tačiau gydytojas atsisakė ir išskrido ant gervės.”  (Dean 2014). Dėl unikalių sugebėjimų, žmonės jį atsiminė, todėl po mirties Baošengas buvo pramintas medicinos dievu.

Baošengo garbinimas ir atminimas

Po mirties, Baošengas ir danguje tęsė savo misiją gydyti ligotus žmones ir jiems padėti. Tokiu būdu augino žmonių pasitikėjimą savo jėgomis, todėl šiuo metu jis vis dar garbinamas kaip labai stiprus dievas. Daugiausiai šventyklų Baošengui garbinti yra išlikę Fudziano provincijoje, kurioje jis gimė. Šioje Kinijos provincijoje pastatytos net keturios šventyklos, skirtos tik medicinos dievui. Tačiau dažnai Baošengo atminimas yra gretinamas su jūros deivės Madzu (妈祖 Māzǔ) atminimu. Dauguma šventyklų yra bendros, kuriose galima garbinti abi dievybes kartu. Taip pat tradiciniame Žibintų festivalyje dažnai vyksta procesijos, kuriose garbinamas Baošengas ir Madzu.

Taivane šios dievybės taip pat garbinamos kartu. Tačiau, egzistuoja daug legendų, kuriose Baošengas ir Madzu stengiasi pažeminti ir pašiepti vienas kitą. Tikima, jog dėl šių dievybių nesutarimų, mėnulio kalendoriaus trečiąjį mėnesį, penkioliktą dieną Taivane kyla stiprūs vėjai, esą sukurti Madzu, kad nupūstų Baošengo kepurę. Dvidešimt trečiąją to paties mėnesio dieną pradeda smarkiai lyti: esą šis lietus irgi sukeltas Baošengo tam, kad Madzu sušlaptų savo drabužius.

Naudota literatūra

  1. Baoan, n.d., Dalongdong Baoan Temple. Baosheng Emperor. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 4d.]
  2. BRICS, 2017, Baosheng Dadi (Life Protection God). Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018m. balandžio 2 d.]
  3. Dean, K. 2014, Taoist Ritual and Popular Cults of Southeast China, Princeton University Press, New Jersey. 
  4. Heikkila, E. J., Pizarro, R. 2002, Southern California and the World, Praeger, London. 
0 votes