Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Fengbo

Fengbo

Fengbo (kin. 風伯, pinyin Fēngbó), taip pat žinomas kaip Fengši, yra daoistinė vėjo dievybė. Senovėje jis buvo vaizduojamas kaip groteskiška dievybė su elnio kūnu, paukščio galva, ragais, gyvatės uodega ir leopardo raštais. Tačiau Mingų laikotarpiu (1368-1644) buvo sukurti atvaizdai, vaizduojantys jį kaip seną vyrą, laikantį vėduoklę, su geltonu apsiaustu, mėlyna ir raudona kepuraite bei balta barzda. Jis laiko ožkos odos maišelį su vėju, ir nukreipia juos kaip nori. (Pregadio, 2013, p. 419-420) Jis buvo laikomas žvaigždžių dievybe, kurią valdo Šaulio žvaigždyno Chi1 žvaigždė (χ1 Sagittarii). Mingų dinastijos mitologijoje Fengbo taip pat buvo žinomas kaip Vėjo grafas (kin. 風伯方天君, pinyin: Fēng bó fāng tiān jun) (Werner, p. 205).

Santykiai

Kai kurie mitai teigia, kad Fengbo yra Čijou (kin. 蚩尤, pinyin: Chīyóu) pavaldinys ir padeda jam kovoti su Geltonuoju imperatoriumi Džuolu mūšyje (kin. 涿鹿之战, pinyin: Zhuō lù zhī zhàn).

Fengbo laikomas neutraliu dievu ir nepriklauso jokiai frakcijai. Fengbo būdamas drakono pavidalo laikomas keliančiu rūpesčius, irjį turi stebėti Šenji. (Pregadio, 2013, p. 419-420). Taip pat buvo žinoma, kad jis draugauja su lietaus dievybe Juši (kin. 雨师, pinyin: Yǔ Shi).

Feilianas

Feilianas (kin. 飞廉, pinyin: Fēilián) laikomas Fengbo drakono forma. Yra dvi Fei Lien kilmės istorijos.

Pagal vieną, legendos pasakoja, kad Feilianas iš pradžių buvo vienas iš sukilėlio Čijou, kurį nugalėjo Huangdi (kin. 黄帝, pinyin: Huángdì), šalininkų. Jis buvo paverstas dvasiniu monstru ir pietiniuose regionuose sukėlė didžiulius vėjus. Imperatorius Jao pasiuntė Šenji (kin. 深衣, pinyin: Shēnyī) ir tris šimtus kareivių numalšinti audrų ir nuraminti Čijou giminaičius, kurie keršijo žmonėms. Šenji įsakė žmonėms priešais savo namą ištiesti ilgą audinį ir pritvirtinti jį prie žemės akmenimis. Dėl to vėjas pūtė priešais jį ir pakeitė kryptį. Tada Šenji per vėją nuskrido į aukšto kalno viršūnę ir pamatė baltos ir geltonos spalvos pabaisą, giliai kvėpuojančią. Šenji suprato, kad pabaisa buvo visų šių audrų priežastis, ir nusprendė iššauti strėlę ir pabandyti ją nužudyti. Pabaisa nubėgo ir pasislėpė giliame urve. Šenji sekė paskui pabaisą, kuri išsitraukė kardą ir metė iššūkį, ar drįs jis pulti Vėjų Motiną. Šenji drąsiai nusprendė susidurti su pabaisa ir paleido dar vieną strėlę, šį kartą pataikydamas jai į kelį. Monstras pagaliau buvo nugalėtas. Jis tuoj pat numetė kardą ir maldavo savo gyvybės. (Werner, p. 205)

Kita legenda sako, kad Feilianas pasirodo kaip drakonas. Iš pradžių jis buvo vienas iš piktųjų tirono karaliaus Džou (kin. 紂王, pinyin: Zhòuwáng) tarnų ir galėjo vaikščioti ypatingai greitai. Jis ir jo sūnus, kuris buvo toks stiprus, kad galėjo plikomis rankomis suplėšyti tigrą ir raganosį, buvo nužudyti tarnaudami karaliui Džou. Legenda pasakoja, kad Feilianas turėjo elnio kūną, maždaug leopardo dydžio, su paukščio galva, ragais ir gyvatės uodega ir galėjo priversti vėją pūsti kada panorėjęs. (Werner, p. 205)

Feng Po Po

Feng Po Po (kin. 风婆婆, piyin: Fēng pópo) paprastai vaizduojama moteriška, pakeičianti Feng Bo, vyrišką Fei Lian formą. Neaišku, ar ji pakeičia Fei Lian, ar tampa jo nauja žmogaus forma. Kai kuriuose vėlesniuose mituose, tokiuose kaip Dianmu (kin. 電母, pinyin: Dianmǔ) santuoka su Perkūno dievu, Feng Popo tiesiogiai pakeičia Feng Bo.

Feng Po Po, kinų mitologijoje yra vėjo deivė, valdanti audras ir drėgmę. Ji dažniausiai vaizduojama kaip sena ir susiraukšlėjusi senutė. Feng Po Po galima pamatyti jojančią per debesis ant tigro nugaros, kas simbolizuoja drąsą ir jos svarbą kinų mitologijoje. Tigras, ant kurio joja deivė, taip pat yra rudens sezono simbolis. (Coulter, Turner, 2013, p. 178)

Šaltiniai

  1. Coulter, C. R., Turner, P., 2013. Encyclopedia of Ancient Deities.
  2. Pregadio, 2013. The Encyclopedia of Taoism: 2-volume set.
  3. Werner, E. T. C., n.d. Myths & Legends of Chinagutenberg.org [žiūrėta: 2021 11 05].
0 votes