Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Gongongas

Gongongas

Gongongas (龔工 Gongong) dar kitaip žinomas kaip Kanghujus (康回 Kanghui) – vandens dievas kinų mitologijoje. Kinų mitologijoje laikomas blogu dievu, kadangi sukeldavo potvynius, kurie padarydavo daug žalos žmonėms. Taip pat pralaimėjęs kovą su ugnies dievu Džužongu (祝融 Zhurong), trenkėsi į dangaus atramą – Budžou kalną, taip sukeldamas katastrofą žemėje – nesibaigiančius potvynius.

Kilmė ir istorija

Gongongas įvairiuose šaltiniuose vaizduojamas skirtingai. Pasakojama, kad  Gongongas  gimė su gyvatės kūnu, žmogaus galva, raudonais plaukais bei rankomis ir kojomis (Brokaw 2016). Kituose šaltiniuose, Gongongas vaizduojamas kaip juodas vandens drakonas ar monstras, turintis iki devynių galvų, bei teigiama, kad jis yra imperatoriaus Jandi (炎帝Yándi) palikuonis. Gongongas dažniausiai vaizduojamas kaip žiaurus, ambicingas, piktas dievas. Kita vertus, galima rasti legendų, kuriose Gongongas vaizduojamas ne tik, kaip tironas, tačiau kaip atsakingas, nuoširdus ir geras lyderis Senovės Kinijoje. Teigiama, kad Gongongas ne tik sukeldavo potvynius, bet ir juos kontroliuodavo, 0 dažnai juos ir sustabdydavo. Taip pat siūlydavo žmonėms, kokiose zonose reikia statyti užtvankas. Gongongas prisidėjo prie žemdirbystės suklestėjimo Kinijoje. Kartu su Šennongu (神農 / 神农 Shénnóng) laikomas žemdirbystės pradininku ir globėju. Gongongas dažnai vadinamas žemės ūkio ekspertu, nes pateikė metodų kaip statyti krantines, vandens saugojimui, kurios padidino žemės ūkio našumą.

Budžou kalnas

Gongongas kinų mitologijoje geriausiai žinomas dėl kovos su ugnies dievu Džužongu. Pasak mito, Gongongas kartu su kitais dievais sukūrė sąjungą, norėdami įgyti daugiau galios. Karo su ugnies dievu metu, Gongongas vis daugiau prarasdavo sąjungininkų, kol likęs vienas turėjo pasiduoti. Kova baigėsi Džužongu triumfu. Supykęs ir įniršęs Gongongas, buvo priverstas trauktis į šiaurės vakarus link Budžou kalno. Vandens dievas, nenorėdamas pripažinti Džužongo sėkmės, galva trenkėsi į Budžou kalną, dėl to pasaulis ir jo ašis pasviro. Kaip teigia Shri Bhagavatananda Guru:  „<…> galva trenkiasi į Budžou kalną, ramstį, kuris laiko dangų, pakreipia dangų į šiaurės vakarų pusę, žemę nukreipia į pietryčius,taip sukeldamas didelius potvynius ir kančias“ (Guru 2015, p. 110). Dėl šių priežasčių Gongongas mitologiniuose pasakojimuose vaizduojamas kaip blogas dievas. Gongongo trenkimasis į Budžou kalną, naudojamas paaiškinti, kodėl Kinijos upės teka į rytus, bei kodėl saulė, mėnulis, žvaigždės juda šiaurės vakarų kryptimi.

Mirtis

Yra keletas Gongongo mirties versijų. Vieni šaltiniai teigia, kad Gongongas buvo nužudytas ugnies dievo, kadangi sukėlė potvynį. Taip pat dažna versija, kad buvo nužudytas imperatoriaus Diku (帝喾 Di-ku), arba Jao (堯 Yao) dėl tironiško elgesio. Manoma, kad Gongongas buvo ištremtas imperatoriaus Šuno (舜 Shùn) į Jaodžou (Yaozhou) vietovę. Kita versija, teigia, kad kadangi Gongongas priešinosi imperatoriui Jao, nes šis norėjo suteikti daugiau valdžios imperatoriui Šunui, jis buvo ištremtas (Yang et al. 2005, p.125).

Naudota literatūra

  1. Brokaw, M. 2016, „Gong-gong, God of Floods“, Witches and Pagans, Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018m. balandžio 26 d.].
  2. Chen, L. 2011, „War Between Zhuanxu and Gonggong“, Chinese Myths and Legends, Cambridge University Press, New York.
  3. Yang, L., Deming, A., Turner, J. 2005, „Gonggong“, Handbook of Chinese Mythology, Oxford University Press, New York.
  4. Guru, S.B. 2015, „Erlang Shen or Erlang is Chinese God with a third truth- seeing eye in the middle of  his forehead“, A Brief History of the Immortals of Non-Hindu Civilizations: In association with Aryavart Sanatan Vahini ‘Dharmraj’, Notion Press, Chennai.
  5. Roberts, J. 2004, Chinese mythology A to Z, Facts on File, New York.
1 vote