Džužongas
Džužongas (kin. 祝融 Zhurong) – ugnies dievas kinų mitologijoje. Sakoma, kad jis padėjo atskirti dangų ir žemę. Džužongas vaizduojamas kaip žmogus dėvintis šarvus, su kalaviju, ir jodinėjantis ant didelio tigro. Džužongas taip pat yra viena iš 5 valdančių dievybių, kuriai priskiriama pietinė pasaulio dalis ir su ja siejama raudona spalva.
Kilmė ir istorija
Pasakojama, kad Džužongas gimė su raudonu veidu, o paauglystėje buvo labai aukštas ir protingas vaikinas, tačiau buvo karštakošis. Vaikystėje jo vardas buvo Li arba Čiu Džiungas. Vieną kartą Suiženas (kin. 燧人 Suiren) išrado būdą, kaip išgauti ugnį trinant medinį pagaliuką į kitą, bet nežinojo, kaip tą ugnį išlaikyti. Džužongas pastebėjo, kad turi ypatingą ryšį su ugnimi, todėl gana greitai įvaldė ugnį, ir pirmasis panaudojo ugnį maisto ruošyboje, apšvietime bei žvėrims baidyti. Taip pat pasakojamą, kad jis išmokino žmones naudotis ugnimi. Dėl šių sugebėjimų, jis buvo pavadintas ugnies dievu. Istorijos pasakoja, kad Geltonasis Imperatorius paskyrė jį ugnies valdytoju. Džuolu mūšyje Džužongas panaudojo ugnį kaip ginklą, taip padėdamas Geltonajam Imperatoriui laimėti.
Džužongo ir Gongongo kova
Džužongas kinų mitlogijoje labai žinomas dėl kovos su vandens dievu Gongongu. Niekas nežino, dėl kokių priežasčių ugnies dievas Džužongas ir vandens dievas Gongongas susipešė, tačiau yra keletas istorijų: viena iš jų, kad Gongongas padarė nemažai nuostolių žmonėms, mėgdamas sukelti potvynius. Džužongui tai nepatiko, todėl jie susikovė. Kita istorija, teigė, kad jie abu kovėsi dėl galimybės valdyti žemę. Džužongo ir Gongongo kova prasidėjo danguje ir tęsėsi apie keturias dienas, kol abu neišlaikė pusiausvyros danguje, ir nukrito į žemę. Kova baigėsi Džužongo pergale, o Gongongas iš nevilties, su visa jėga trenkėsi į Budžou kalną – dangaus atramą, taip sukeldamas katastrofą žemėje: „<…>viena Žemės pusė prasmego, o dalis dangaus skliauto nukrito. Dėl šių sukrėtimų kalnų miškus apėmė žiaurus milžiniškas gaisras, vandenys išsiveržė iš po žemių, apsėmė sausumą ir Žemė tapo ištisu vandenynu, kurio bangos siekė dangų. Žmonės negalėjo išsigelbėti nuo juos užklupusio vandens. Įsivyravo tikras pragaras. Matydama, kaip kenčia jos vaikai, Niuva labai nuliūdo, surinko gausybę penkių skirtingų spalvų akmenų, išlydė juos ugnyje ir šia skysta mase užtaisė angas danguje“(Kanopaitė 2015).
Mirtis ir reinkarnacija
Kalbamą, kad vienas demonas įkalino Vakarų karalienę motiną, taip norėdamas gauti nemirtingumą suteikiantį vaisių. Tačiau Vakarų karalienė motina sugebėjo išsiųsti žinią viso dangaus valdovui – Nefrito Imperatoriui. Supratęs kad gresia pavojus, Nefrito Imperatorius suteikė Džužongui „Dangaus budelio“ titulą ir pasiuntė jį susidoroti su demonu. Deja, demonas buvo ypatingai miklus ir išvengdavo visų Džužongo puolimų. Šie puolimai buvo tokie galingi kad žemėjė mirė daugybė žmonių, ir taip supykdė Džužongą kad visas dangus drebėjo. Galiausiai Džužongas įveikė būtybę, bet kovos įkarštyje patyrė mirtiną smūgį. Vakarų karalienė motina davė Džužongui nemirtingumo vaisių, bet tai nepadėjo. Nefrito Imperatorius supratęs, kad nors Džužongas ir įveikė demoną, bet dėl savo pykčio protrūkio vos nesugriovė viso dangaus, nusprendė leisti Džužongui reinkarnuotis, tačiau atėmė iš jo ugnies dievo ir dangaus budelio titulus. Nefrito Imperatorius jam nurodė, kad jis reinkarnuosis žmogumi tol, kol išmoks valdyti savo pyktį. O įvykdęs tai, jis vėl taps ugnies dievu.
Naudota literatūra
- Chinese Buddhist Encyclopedia 2016, Zhu Rong 祝融. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2017 m. Balandžio 16d.]
- Cultural China Zhu Rong (the God of Fire). Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2017 m. Balandžio 17 d.]
- Jeff, C. 2003. The Appendix to the Handbook of the Marvel universe, Xian (Chinese Gods). Prieiga internete:Čia [Žiūrėta 2017 m. Balandžio 17 d.]
- Kanopaitė, U. 2015, Niuva, Rytų Azijos žinynas. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2017 m. Balandžio 17 d.]
- The Young Polytheistic 2011, Gods And Goddesses: Zhu Rong. [Dienoraštis]. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2017 m. Balandžio 16 d.]
- The White Goddess 2012, Zhu Rong – God of Fire Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2017 m. Balandžio 16 d.]