Kuisingas

Kuisingas (kin. 魁星, Kuíxīng) – tai kinų mitologijos egzaminų dievas, kultūros ir literatūros dievo Venčango (kin. 文昌王, Wénchāng Wáng) kompanionas ir padėjėjas.
Šis kinų dievas dar yra vadinamas Didžiuoju meistru Kui (kin. 大魁夫子, Dà kuí fūzǐ) arba Didžiuoju žvaigždžių princu Kui (kin. 大魁星君, Dà kuíxīng jūn).
Pažodinis Kuisingo vertimas reiškia „svarbiausioji/vyriausioji žvaigdė“. Jo vardas nuo seno siejamas su Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždynu.
Kuisingo vaizdinys bei simbolizmas
Kuisingas yra dažnai vaizduojamas stovintis ir balansuojantis ant žuvies ar jūros vėžlio, kiniško simbolio ao (kin. (鰲, Áo) galvos su aukštyn pakelta kairiąja koja.
Senovės kinai tikėjo, kad visa žemė laikosi ant šio didžiulio jūros vėžlio kiauto.
Tangų (kin. 唐朝, Táng cháo) ir Songų (kin. 宋朝, Sòng cháo) dinastijų valdymo laikotarpiu Kinijos imperatoriai savo rūmuose turėjo akmeninius laiptus, kuriuose buvo išraižytas šio vėžlio atvaizdas.
Geriausiai imperatoriškuosius egzaminus išlaikiusiųjų sąrašas būdavo tradiciškai pakabinamas prieš ao laiptus, o pirmąją vietą egzaminų metu pelniusiam žmogui būdavo suteikiama galimybė atsistoti ant pačios vėžlio galvos.
Kinijoje iki šiol egzistuoja posakis „atsistoti vienišam ant ao galvos“ (kin. 獨佔鰲頭, Dúzhàn’áotóu). Jis reiškia, kad žmogus gavo aukščiausią egzaminų įvertinimą (Guru 2015).
Kuisingas taip pat yra dažnai vaizduojamas savo dešinėje rankoje laikantis rašymo teptuką.
Jis simbolizuoja Kuisingo norą pasižymėti pačius gabiausius bei protingiausius mokslininkus, kurių vardai yra surašyti ant popieriaus, priklausančio didžiajam imperatoriui Judi (kin. 于頔, Yúdí).
Kairėje rankoje šis dievas dažnai laiko oficialų antspaudą.
Yra manančių, jog tai gali būti ne antspaudas, o krepšelis, kuris Kuisingui padeda įvertinti egzaminus laikančiųjų asmenų talentą.
Šiai dievybei iš galvos kyšo nedideli ragai, kurie simbolizuoja sėkmę.
Kuisingo vaizdinyje neretai gali būti aptinkamas ir karpio motyvas.
Jis kinų mitologijoje simbolizuoja ištvermę žuvies, kuri, nepaisydama dievų pasipriešinimo, sugebėjo pasiekti drakono vartus ir tapti pačiu drakonu.
Kuisingo legenda
Kuisingas buvo paprastas ir nepaprastai išmintingas mirtingasis, tačiau jo išvaidza buvo bjauri ir atstumianti žmones.
Kinai pasakoja, kad Kuisingas puikiai išlaikė baigiamuosius imperatoriškuosius egzaminus, tačiau dėl savo negražios išvaizdos iš imperatoriaus negavo auksinės rožės apdovanojimo.
Vieni sako, kad Kuisingas, apimtas sielvarto, nusprendė nušokti nuo uolos, o kiti teigia, kad jis pabandė nusiskandinti vandenyje.
Vis dėlto, abejai atvejais Kuisingą nuo mirties išgelbėjo jūrų drakonas arba vienakojė pabaisa, kuri nuvedė Kuisingą pas Venčangą, gyvenantį Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždyne.
Ten jis ir atgimė kaip egzaminų dievybė, o vėliau tapo minėtojo kinų kultūros ir literatūros dievo kompanionu ir padėjėju.
Kuisingo legenda turi panašumų su kito kinų mitologinio personažo Džongkujaus (kin. 鍾馗, Zhōngkuí) istorija.
Džongkujus kaip ir Kuisingas buvo labai išmintingas, pasižymėjo savo atstumiančia išvaizda, jam imperatorius už puikiai išlaikytus egzaminus taip pat neįteikė apdovanojimo.
Šis irgi bandė nusižudyti, tačiau skirtingai nei Kuisingas, atgimė ne kaip egzaminų dievybė, bet kaip galingas vaiduoklių ir demonų nukariautojas (Garofalo 2007).
Imperatoriškųjų egzaminų pabaiga
1905 metais imperatoriškųjų egzaminų laikymo procesas buvo nutrauktas.
Iki šio istorinio periodo pabaigos beveik kiekvienas kinų mokslininkas suteikdavo garbingą vietą Kuisingo atvaizdui ar jo vardo lentelei savo namuose.
Naudota literatūra
- Allen, R., 2014. Kui-xing. Godchecker.com. [internete] 2014 sausio 17. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 vasario 13 d.].
- Encyclopedia Britannica, 2014. Kuei Xing: Chinese Deity. Britannica.com. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2018 vasario 13 d.].
- Garofalo, M., P., 2007. „Great Star of the Literary God: Zhong Kui, K’uei Hsing, Kui Xing Chief Star, Big Dipper Constellation, Point to the Major Luminary“. Egreenway.com. 2007 gruodžio 14. Prieiga per internetą: Čia [Žiūrėta 2018 vasario 13 d.].
- Guru, S., 2015. A Brief History of the Immortals of Non-Hindu Civilizations: In association with Aryavart Sanatan Vahini ‘Dharmraj’. India: Notion Press.
- Hucker, C., O., 1985. A Dictionary of Official Titles in Imperial China /中国古代官名辞典. Stanford University Press, p. 106 – 107.
- Theobald, U., 2010. „Chunqiu fanlu 春秋繁露“. Chinaknowledge.de. [internete] 2010 liepos 24 . Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 vasario 22 d.].
Redagavo Andrius Bimbiras