Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Longma

Longma

Longma (龙马 / 龍馬 lóngmǎ, liet. „Drakonas-arklys“) – kinų miotologinis personažas, kilęs II a. pr. Kr., vaizduojamas kaip arklys, turintis sparnus bei drakono žvynus. Žmonių buvo piešiamas su gyvatės uodega. Jis buvo pasiuntinys dievams jų kelionėse tarp žemės ir dangaus. Šis sutvėrimas galėjo vaikščioti vandeniu. Kinų mitologija jį parodo kaip didvyrį, teigdama, jog „Šventajam sėdint soste, Longma galėjo atbėgti iš Ming upės vidurio ir sau ant nugaros atnešti žemėlapį‘‘. Drakonas-arklys kinų mitologijoje galėjo reikšti ir įžymų ar iškilų žmogų. Longma taip pat buvo pusiausvyros simbolis tarp In ir Jang. Tipinis Longma įsivaizduojamas bėgantis per milžiniškas jūros bangas su ryšuliu rankraščių, nešantis dievams naujienas iš žemės.

Nemažai klasikinių kinų tekstų pamini Drakoną-arklį. Šis personažas yra siejamas su mitinės Hetu Geltonosios upės diagrama, Luošu (Luoshu) kvadratu, kurie turėjo magišką reikšmę kinų kultūroje. X a. kinų enciklopedija „Taiping Julan“ (太平御覽 Tàipíng Yùlǎn) teigė, jog Longma pasirodymas 713 m.-741 m buvo traktuojamas kaip geras ženklas Tangų dinastijos imperatoriui Siuandzongui (Xuanzong), kuomet jo dinastija išgyveno aukso amžių. Pasakojama, kad šio Longma kūnas buvo padengtas raudonais bei mėlynais žvynais, jo karčiai atrodė kaip drakono, o žvengimas skambėjo kaip fleitos melodija. Teigiama, jog jis sugbėjo apsaugoti tris šimtus mylių. Jo motina buvo paprasta kumelė, kuri tapo nėščia gerdama vandenį iš upės, kurioje pati maudydavosi.

Reikšmė
Fengšui Drakonas-arklys rodomas kaip stiprus laimės, sveikatos, ilgo gyvenimo, šlovės bei kitų žmogaus trokštamų gėrybių nešėjas. Poroms, kurių santykiai klostydavosi kritiškai, Longma taip pat būdavo kaip išsigelbėjimas, jis nuramindavo abu partnerius, padėdavo jiems apsirūpinti bei sukurdavo harmoniją aplink juos. Buvo tikima, šio personažo galia atskiruose kambariuose, kaip pvz., svetainėje pastatytos jo statulėlės, sustiprindavo šeimos gerovę, darbo kambaryje pagerindavo darbo atmosferą.

Naudota literatūra

  1. Drachenpferd, [internete] Rasta: < http://www.dragon-lady.de/xx_glueck_a05.htm>, [žiūrėta 2015 balandžio 20].
  2. Longma, [internete] Rasta: <http://www.mythicalcreatureslist.com/mythical-creature/Dragon-Horse>, [žiūrėta 2015 balandžio 20].
  3. A Celadon Jade Mythical Beast, [internete] Rasta: <http://arts.cultural-china.com/en/32Arts758.html>, [žiūrėta 2015 balandžio 20]
  4. Tang dynasty, [internete] Rasta: <http://www.travelchinaguide.com/intro/history/tang/>, [žiūrėta 2015 balandžio 21].
1 vote