Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Raudonasis paukštis

Raudonasis paukštis

Raudonasis paukštis arba Raudonasis feniksas (kin. 朱雀; pinyin. Zhūquè) – mitinis paukštis, vienas iš keturių pasaulio globėjų, vaizduojamų Rytų Azijos mitologijoje. Taip pat kartais vadinamas Raudonuoju pietų paukščiu (kin. 南方朱雀, pinyin Nán Fāng Zhū Què.) Šis paukštis, pagal penkių gaivalų filosofiją (kin.五行, pinyin xíng), atspindi vasarą, ugnį ir pietų kryptį. Raudonasis paukštis yra susijęs su fengšui (kin. 风水; pinyin. fēngshuǐ), daoizmu bei astrologija. Japoniškas šios mitinės būtybės atitikmuo yra Suzaku (jap. 朱雀, suzaku), atkeliavęs į Japoniją maždaug VII a. pr. Kr. (Bane, 2016, Zhaoyuan Tian, Shuxian Ye, Hang Qian., 2020.)

Išvaizda

Raudonasis paukštis yra apibūdinamas kaip fazanas, apimtas liepsnos ir turintis penkių spalvų plunksnas. Dažnai paukštis yra tapatinamas su Rytų Azijos feniksu – Feng-huangu (kin. 鳳凰, pinyin Fènghuáng) dėl panašių išvaizdos bruožų, tačiau tai nėra tos pačios būtybės. Raudonasis paukštis yra nusakomas kaip mitinė būtybė, viena pasaulio globėjų, o Feng-huangas yra vadinamasis Kinijos feniksas, paukščių valdovas, kuris siejasi su Kinijos imperatoriene. Kadangi jie yra labai panašūs, kartais šių paukščių bruožai yra supainiojami vienas su kitu. Manoma, kad jie turi bendrą kilmę iš Indijos mitinio paukščio Garudos (skr. गरुड़, Garuḍa), tačiau tvirtų įrodymų, kad šios būtybės siejasi, nėra. (Suzaku (the Vermilion Bird) (朱雀).)               Raudonasis paukštis apima septynis iš dvidešimt aštuonių Kinijos žvaigždynų ir aprėpia apie ketvirtadalį viso dangaus. Jo išvaizda asocijuojasi su zodiako ženklais ir žvaigždynais. Kairįjį paukščio sparną sudarantis žvaigždynas randasi Dvynių žvaigždyne. Galvos plunksnas sudarantis žvaigždynas randasi Vėžio žvaigždyne. Paukščio kūną, galvą ir snapą sudaro Hidros žvaigždynas. Dešinįjį sparną sudaro Hidros ir Taurės žvaigždynai. Uodegos plunksnas sudarantis žvaigždynas yra Varnas. Vėlesniais laikais tikėjimas astrologija mažėjo ir Raudonasis paukštis ir kitų trijų globėjų garbinimą po truputį nuvertė keturių dangiškųjų karalių garbinimas. (Yokai, Suzaku.)

Reikšmė

Raudonasis paukštis buvo pietinių žvaigždynų simbolis bei naktinio dangaus saugotojas. Jis taip pat buvo neramus. „Mūsų Raudonasis paukštis, pavyzdžiui, buvo nervingas, lakstantis padaras, kuris gyveno širdyje ir nulėmė esminį žmogaus stabilumą.“ – rašo Vivienne Lo ir Wang Yidan. Ši būtybė buvo nenuspėjama, linkusi į neramius užgaidų pokyčius. (V Lo, W Yidan, 2018.) Minėti keturi pasaulio globėjai buvo dalis kinų idėjos, kuomet jie buvo auginami dvasios kūne. Žmonės, vizualizavę gyvūnus savo kūne, galėjo įsisavinti gamtos jėgas. Kiekvienas gyvūnas turėjo tam tikrą organą su kurio buvo asocijuojamas. Mėlynasis drakonas asocijavosi su kepenimis, Baltasis tigras – su  plaučiais, Juodasis karys su inkstais, o Raudonasis paukštis su širdimi. Šie gyvūnai susieti su šiais organais juda pagal gandži (kin. 干支; pinyin. Gānzhī.) ciklą. Raudonasis paukštis reprezentavo širdies jausmus ir tokios būtybių reprezentacijos Kinijoje buvo ilgalaikės ir galingos, ypatingai religijoje. (V Lo, W Yidan., 2018.)

Literatūra

  1. Bane T. 2016, Encyclopedia of Beasts and Monsters in Myth, Legend and Folklore. McFarland & Company, Inc., Publishers Box 611, Jefferson, North Carolina. p. 330. Prieiga per internetą: čia [žiūrėta 2021 m. lapkričio 20 d.]
  2. V Lo, W Yidan. 2018. Chasing the Vermilion Bird: Late-Medieval Alchemical Transformations in The Treasure Book of Ilkhan on Chinese Science and Techniques. P. 291-304. Prieiga per internetą: https://brill.com/view/book/edcoll/9789004366183/B9789004366183-s022.xml [žiūrėta 2021 m. lapkričio 20 d.]
  3. Zhaoyuan Tian, Shuxian Ye, Hang Qian 2020. Myths of the Creation of Chinese. Shanghai Jiao Tong University Press, Shanghai. Prieiga per internetą: čia [žiūrėta 2021 m. lapkričio 20 d.]

Kiti šaltiniai

  1. Four Mythological Creatures in China. Cits.net. Prieiga per internetą: http://www.cits.net/china-travel-guide/four-mythological-creatures-in-china.html [žiūrėta 2021 m. lapkričio 20 d.].
  2. Yokai, Suzaku. Yokai.com. Prieiga per internetą: https://yokai.com/suzaku/ [žiūrėta 2021 m. lapkričio 20 d.].
  3. Suzaku (the Vermilion Bird) (朱雀). Japanese-wiki-corpus.org.  Prieiga per internetą: https://www.japanese-wiki-corpus.org/history/Suzaku%20(the%20Vermilion%20Bird).html [žiūrėta 2021 m. lapkričio 20 d.].
  4. The Chinese Sky. Prieiga per internetą: https://web.archive.org/web/20151104154237/http://idp.bl.uk/education/astronomy/sky.html [žiūrėta 2021 m. lapkričio 20 d.].
0 votes