Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Čiolima

Čiolima

Čiolima (천리마 Chollima) yra Korėjoje paplitęs simbolis, mitologinis sparnuotas arklys, kilęs iš kinų klasikų ir paprastai vaizduojamas Rytų Azijos kultūrose. Pažodžiui išvertus šį terminą jis reiškia – tūkstančių mylių arklys. Yra manoma, kad šis sparnuotas arklys yra per greitas ir elegantiškas, kad būtų sutramdytas bet kurio mirtingojo žmogaus. Tikima, kad per vieną dieną Čiolima gali nuskristi apie vieną tūkstantį li. „Li“ buvo tradicinis kinų atstumo vienetas (tūkstantis „li“ būtų lygus apie 400 km.).

Kilmė

Čiolimos kilmė siekia III a. pr. Kr.. Springas (1988, 180 p.) teigia: „Per amžius Kinijos istorijoje žirgai buvo laikomi ištvermingais gyvūnais, galinčiais atlikti nepakartojamus žygdarbius“. Vėliau šis terminas paplito ir kitose Rytų Azijos šalyse. Čiolima buvo literatūrinis kinų kalbos žodis žmonėms su talentais ir gebėjimais apibūdinti.

Šiaurės Korėja

Čiolima per pastaruosius kelis dešimtmečius įgijo nemažą reputaciją, nes ji buvo patvirtinta kaip Šiaurės Korėjos vyriausybės pažangos ir ekonominės plėtros simbolis. Ji yra vienas svarbiausių Šiaurės Korėjos simbolių todėl, kad siejamas tiek su „Čiolimos judėjimu“, tiek su kitais kultūros elementais.

Po Korėjos karo (1950 m. birželio 25 d. – 1953 m. liepos 27 d), šaliai reikėjo spartaus atsigavimo, kad galėtų ir vėl funkcionuoti. Todėl siekiant pagreitinti statybą, Šiaurės Korėjos prezidentas Kim Il Sungas  (김일성 Kim Il Seong) sukūrė šūkį „skubėkime Čiolimos greičiu“.

Šiaurės Korėjos sostinėje Pchenjane (평양시 Pyeongyang-shi) galima rasti net keletą šios būtybės statulų. Čiolimos statula simbolizuoja heroizmą, nuolatinę korėjiečių kovinę dvasią, taip pat inovacijas bei pažangą. Vienas žymiausių šios statulos pavyzdžių randasi Mansu (만수) kalne. Ji buvo užbaigta 1961 metais balandžio 15 dieną ir yra maždaug 46 metrų aukščio ir 16 metrų ilgio. Ji vaizduoja darbininką vyrą ir ūkininkę moterį skriejančius ant legendinio sparnuoto žirgo. Ši statula simbolizuoja būtent darbininkų klasę.

Panaudojimai

Čiolima vaizduojama ir Šiaurės Korėjos propogandiniuose plakatuose, anspauduose, pinigų banknotuose. Čiolima yra ir nacionalinės futbolo komandos oficialus vardas, metro linijos pavadinimas Pchenjane. „Čiolima“ (천리마 그룹) buvo Šiaurės Korėjos internetinė svetainė, kurioje buvo pateikiama informacija apie ekonominę politiką ir užsienio prekybą. Svetainė buvo pirmoji Šiaurės Korėjos internetinė parduotuvė, kuri, kaip manoma, buvo atidaryta 2007 m. gruodžio 31 d., turinti platų produktų asortimentą, įskaitant mašinas, statybines medžiagas, automobilius, sveikatingus maisto produktus, muziką ir filmus. Tačiau 2010 metais ši svetainė buvo uždaryta ir daugiau nebeeksplotuojama.

Japonijoje

Taip pat Čiolima pasireiškia ir kitose šalyse. Pavyzdžiui Keitoku Senrima (Kim Ge-Dok) profesionalus vidutinio svorio klasės boksininkas Japonijoje, naudoja pravardę „Senrima“ (Japoniška Čiolimos forma). Šią pravardę jis pasirinko, nes ji kilo iš Šiaurės Korėjos ir išreiškia jo, kaip dzainičio, kilmę.

Literatūra

  1. Kurnitzky, H. 2017, Chollima Korea: An Inside View of Totalitarianism and Leader Cult, Lulu Incorporated publ., Morrisville.
  2. Lee, H. 2000, North Korea: A Strange Socialist Fortress, PraegerWestport, Connecticut .
  3. Moody, P. G. 2013. „Chollima, The Thousand Li Flying Horse: Neotraditionalism at Work in North Korea“, Sungkyun Journal of East Asian Studies, 13 (2), p. 211-213. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. gegužės 1 d.].
  4. Spring, M. K. 1988, Fabulous Horses and Worthy Scholars in Ninth-Century China.
0 votes