Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Sasang tradicinė medicina

Sasang tradicinė medicina

Sasang tradicinė medicina (kor. 사상의학, sasang-uihak) – tai korėjiečių medicina, klasifikuojanti žmones į keturis kūno tipus – didesnįjį In (kor. 태음인, taeum-in), didesnįjį Jang (kor. 태양인, taeyang-in), mažesnįjį In (kor. 소음인, soeum-in), mažesnįjį Jang (kor. 소양인, soyang-in). Žmonių skirstymas į tipus naudojamas kaip būdas gydyti holistiniu metodu, žolelėmis ir akupunktūra (Lee et al, 2014). Pasak šį gydymo būdą XIX a. įtvirtinusį Lee Jema (kor. 이제마), tos pačios ligos gydymo metodai turi būti pritaikyti kiekvienam pacientui individualiai.

Sasang medicina turi panašumų su tradicine kinų medicina, tačiau apibrėžiama kaip atskira medicinos sistema, nes diegia naujoves tam tikrų Rytų Azijos filosofinių aspektų atžvilgiu.

Istorija

Sasang medicina pagal kūno tipus buvo išvystyta Korėjoje XIX a. pab. Jai įtakos turėjo Rytų filosofija, konfucianizmo tradicijos ir In Jang – priešingi, tačiau vienas kitą papildantys – principai. Jos įkūrėju laikomas Lee Jema (1837-1900). Viso jo gyvenimo darbas aprašytas dviejuose rankraščiuose, „Rankraštis apie mokslą (격치고, gyeokchigo)“ (1880-1893) ir „Ilgaamžiškumas ir gyvybės išsaugojimas Rytų medicinoje (동의수세보원, dongeuisoosebowon)“ (1894). Knygoje „Ilgaamžiškumas ir gyvybės išsaugojimas Rytų medicinoje“ pateikiama medžiaga nagrinėjama pasitelkiant medicinai būdingą požiūrį, o veikale „Rankraštis apie mokslą“ remiamasi Konfucijaus mokymų pasaulėžiūra. Sasang medicinoje jungtis tarp moralės, ilgaamžiškumo ir sveikatos pateikiama ir per medicinos, ir per filosofinę prizmę. (Kim et al, 2015)

Lee Jema medicina pagal kūno tipus buvo išvystyta netgi prieš Vakarų kultūroms susisteminant kraujo grupes. Sasang medicina buvo pirmoji sistema medicinoje pasaulyje, sukurta atsižvelgiant į kūno tipus.

Filosofinis pagrindas

Kitaip nei šiuolaikinė standartizuota medicina, Lee Jema naudoja metodą, pagal kurį visi individai nėra laikomi identiškais, o yra skirstomi į keturias grupes pagal kūno tipą.

Sasang filosofija pirmenybę teikia žmonijai prieš gamtą. Pagal šią filosofiją žmogus nepriklausomas nuo gamtos, jam įtaką daro tik du faktoriai: jų socialinė aplinka ir ryšiai su kitais žmonėmis. Taip pat priimta, jog viskas visatoje gali būti suklasifikuota pasitelkiant keturių ašių schemą (Sasang), kurios ašys – veikla, protas, kūnas, materija. Žmonės dalinami į du aspektus: kūną ir protą. Protas dar skirstomas į smulkesnes dalis: į liūdesį, pyktį, džiaugsmą ir malonumą. Kūnas – į plaučius, blužnį, kepenis ir inkstus. (Kim et al, 2015)

Tradicinėje korėjiečių medicinoje į žmogų žvelgiama ne kaip į iš atskirų kūno dalių sudarytą kūną, o kaip į mažą visatą, telpančią jame, kur viskas susiję. Ligos laikomos viso kūno pokyčių rezultatu, todėl yra gydomos holistiškai.

Gydymas

Sasang medicinos specialistai toms pačioms ligoms gydyti naudoja skirtingus metodus arba naudoja tuos pačius metodus gydyti skirtingoms ligoms priklausomai nuo žmogaus kūno sudėjimo. Todėl žmogaus kūno tipas nusakomas iš anksto, dažniausiai vos jam gimus. Tam padaryti atsižvelgiama į žmogaus fiziologiją, veidą, balsą, temperamentą, organų dydžius bei jų stiprumą. Šių faktorių tarpe svarbiausią rolę vaidina kūno sudėjimas. Plačiai Sasang medicinoje naudojami rodikliai kūno tipui nustatyti yra žmogaus ūgis, svoris, kūno masės indeksas ir apimties išmatavimai (Jang et al, 2012).

Žmogaus kūno tipas nekinta visą jo gyvenimą. Sasang medicinoje išskirtieji keturi kūno tipai pabrėžia ir žmogaus asmenybės bruožus, judėjimo manierą, valgymo įpročius, psichologinius bruožus, produktyvumą ir polinkį prisitaikyti prie supančios aplinkos. Atsižvelgdamas į savo kūno tipo savybes žmogus gali užtikrinti sau subalansuotą ir sveiką gyvenseną. Taip pat ir sau tinkamus gydymo metodus.

Tradicinė korėjiečių medicina nesistengia sužinoti apie kūną analizuojant ar eksperimentuojant, vietoj to stebimos natūralios kūno funkcijos norit diagnozuoti negalavimus. Ji taip pat niekada neapriboja nei mažiausio negalavimo, o tiria visą kūną, kad surastų esamos būklės priežastį. Koreguodami kūno disbalansą, o ne atlikdami operacijas, Sasang tradicinės medicinos specialistai taiko natūralų gydymą. Korėjiečių medicina ne tik gydo ligos sukeltus reiškinius, bet ir siekia išsiaiškinti ligos priežastis, kurios vėliau pašalinamos arba pataisomos (Yoo et al, 2012).

Kūno tipų klasifikacija

Tikslus žmogaus kūno tipas gali būti nusakytas tik profesionalaus tradicinės korėjietiškos medicinos gydytojo diagnoze, tačiau yra išskirtos savybės, būdingi kiekvienam kūno tipui. Išskirti organų bruožai, žmogaus išvaizda, temperamentas, potencialios ligos, naudingas maistas, būdingos profesijos bei konstitucinės silpnybės.

Kim et al (2015) išskiria visiems kūno tipams atitinkamus bruožus:

  • Didesnysis In yra moteriškos energijos tipas. Atskiriamas iš stiprių plaučių ir silpnų kepenų. Išvaizdai būdingas apvalus pakaušis, kompaktiškas kūno sudėjimas. Asmuo sąžiningo temperamento, motyvuota asmenybė, dažnai su polinkis į akių ligas, virškinimo problemas. Maistingu maistu šiam kūno tipui laikomi agrastai, vyšnios, vynuogės, grikiai, svarainiai. Įprastas polinkis į išradėjų, tyrinėtojų profesijas, socialinių įgūdžių trūkumas, nesugebėjimas prieiti prie kompromiso.
  • Didesnysis Jang – tai vyriškos energijos tipas. Pagrindiniai bruožai tai silpni plaučiai ir stiprios kepenys. Šio tipo žmonių veidai ovalūs ar apvalūs, išvystytas kūnas. Tai patikima, subrendusi ir atsargi asmenybė, neretai linkusi į godumą. Gali sirgti astma, hemorojumi, širdies ligomis, patirti insultą, vidurių užkietėjimus. Maisto tarpe naudingi produktai yra pupelės, varpučio žiedai, miežiai. Šiuose žmonėse vyrauja verslininkų, politikų ar vadovų gebėjimai. Didesniojo Jang kūno tipo asmenys išskiriami kaip tie, kurie lengvai gali tapti gobšūs, klastingi ir bailūs.
  • Mažesniojo In kūno tipo žmonės ramūs, susitelkę į save. Būdinga silpna nosis ir stiprūs inkstai. Kūnas palinkęs į priekį, stori kaulai. Žmogus dažnai intravertas, pasyvus, švelnus ir smulkmeniškas. Linkęs į skrandžio sutrikimus, depresiją, apatinės kūno dalies nušalimą. Naudingas maistas – tai morkos, kopūstai bei ženšenis. Polinkis tapti švietėjais, mokslininkais, religinėmis asmenybėmis. Šie žmonės gali būti baikštūs ir lengvai palenkiami.
  • Mažesnysis Jang – aktyvaus būdo asmenybės. Būdinga stipri nosis, silpni inkstai. Fenotipe išskiriama plona apatinė kūno dalis, išvystytas liemuo, aštrus žvilgsnis. Mažesniojo Jang tipo žmonės yra socialaus, judraus temperamento, su polinkiu į inkstų sutrikimus, nugaros skausmus, seksualinę disfunkciją bei psichikos sutrikimus. Kaip ypač maistingas maistas šio tipo žmonėms pabrėžiami jūros agurkai, mungų pupelės, melionai. Šie žmonės turi diplomatų, karių ar verslininkų gebėjimų, linkę būti paviršutiniški, lengvai supykstantys, neramūs (Kim et al, 2015).

Svarba

Sasang tipų temperamento studijos gali būti panaudotos objektyviau išaiškinti proto ir kūno santykį tarp biologijos ir psichologijos (Lee et al, 2014).

Šis fizinis mokslas gali parodyti būdą ugdyti fizinę gerovę kaip sveikatos pagrindą vietoj to, kad kovotume su ligomis, atsirandančiomis nepažįstant savo kūno tipo. Sasang tipologiją galima pasitelkti ir siekiant geriau suprasti socialinę komunikaciją (Han, 2015).

Naudota literatūra:

  1. Han, C., 2015. The multidisciplinary study on Sasang typology. Busan: Elsevier.
  2. Jang, E., et al, 2012. Predicting Sasang Constitution Using Body-Shape Information. London: Hindawi Publishing Corporation.
  3. Kim, Y., et al, 2015. Morality and longevity in the viewpoint of Sasang medicine. Seoul: Integrative Medicine Research.
  4. Lee, S., et al, 2014. Biopsychological traits of Sasang typology based on Sasang personality questionnaire and body mass index. London: BMC Complementary.
  5. Yoo, J., et al, 2012. Sasang Constitutional Medicine and Traditional Chinese Medicine: A Comparative Overview. London: Hindawi Publishing Corporation.
6 votes