Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

9 drakono sūnūs

9 drakono sūnūs

Devyni drakono sūnūs (kin. 龙生九子, Lóng shēng jiǔ zǐ) yra kinų drakonai, kurie yra karaliaus drakono sūnūs. Egzistuoja daugybė jų apibūdinimų ir skirtinguose šaltiniuose nurodomi skirtingi jų vardai, tačiau visuose versijose nurodoma, kad jie yra devyni. Kiekvienas iš šių drakonų yra ypatingas ir turi unikalių savybių. Pasak legendos, kiekvienas iš drakono sūnų turėjo bent vieną tėvo – karaliaus drakono talentą (Bates 2007, 54 p.).

Knygos „All About Chinese Dragons“ autorius R. Bates teigia: „Nuo seniausių laikų kinai drakoną laikė nemirtingu ir visur esančiu. Drakonas yra Kinijos simbolis ir buvo daugelį amžių. Jis buvo monarchijos ir aukščiausios valdžios simbolis, tačiau visada priklausė ir žmonėms. Drakonas Kinijos žmonėms yra daugiau nei mitas – tai tikėjimas“ (Bates 2007, 8 p.). Drakonas karalius – viena iš svarbiausių Kinijos mitologinių būtybių, tad ir jo sūnūs Kinijos mitologijai turėjo didelę reikšmę. Devynių drakonų kilmė neretai siejama su skaičiumi 9 kinų astrologijoje. Šis skaičius laikomas magišku ir ypatingu. Jei bet kurį skaičių nuo 1 iki 9, padauginsite iš 9 ir sudėsite rezultato skaičius vieną prie kito, visada gausite atsakymą 9. Pavyzdžiui, 5×9=45, 4+5=9 ir t.t. (Ryūrui, 2012). Skaičius 9 taip pat buvo laikomas imperatoriaus skaičiumi. Devynių drakonų siena – siena, ant kurios pavaizduoti visi devyni drakonai, buvo randama Kinijos imperatoriaus rūmuose ir soduose (Dragon planet, 2020).

Devynių drakono sūnų apibūdinimai.

Čivenas (kin. 螭吻, Chīwěn) – šis drakonas atrodo kaip driežas ir manoma, kad Čivenas valdo vandens stichiją (Beijing Tourism, 2013). Dažnai vaizduojamas ant namų stogų, plačiai atvėręs burną ir kartais atrodo, kad ryja stogo kraštus. Tikima, kad Čivenas apsaugo namus nuo gaisro (Ryūrui, 2012).

Suani (kin. 狻猊, Suānní) – šis drakonas atrodo kaip liūto ir drakono hibridas. Suanis mėgsta ramiai stebėti fejerverkus ir jais žavisi. Šio drakono atvaizdas dažnai matomas ant smilkalų kinų šventyklose (Dragon planet, 2020).

Pulao (kin. 蒲牢, Púláo) – šis drakonas turi galingą balsą ir garsiai riaumoja, įspėdamas žmones apie artėjančius neramumus ar įvairaus pobūdžio nelaimes. Pulao atvaizdas dažnai išraižomas ant šventyklos varpų, būgnų ar kitų instrumentų, skleidžiančių stiprų garsą (Ryūrui, 2012). Kinijoje beveik visi dideli varpai žymimi Pulao atvaizdu ir tai reiškia, jog varpo skleidžiamas garsas yra intensyvus ir toli sklinda (Dragon planet, 2020).

Bianas (kin. 狴犴, Bì Àn) – šis drakonas atrodo kaip tigras, yra labai stiprus ir yra laikomas teisingumo sargu. Jo atvaizdai buvo kabinami ant kalėjimo vartų, tam, kad išgąsdintų kalinius (New World Encyclopedia, 2021).

Bisi (kin. 贔屓, Bìxì ) – laikomas vyriausiu sūnumi, kuris dažnai vaizduojamas kaip drakonas – vėžlys. „Kietas vėžlio kiautas atspindi atsparumą, tvirtumą, ilgaamžiškumą ir sėkmę“, – teigia L. Long (Long, 2020). Šis drakonas iš prigimties mėgsta nešti sunkius daiktus. Bisio skulptūros aptinkamos ne tik Kinijoje, bet ir Japonijoje, Korėjoje, Vietname, Mongolijoje bei Rusijos Tolimuosiuose Rytuose.

Jadzi (kin. 睚眦, Yázì) – šis drakonas vaizduojamas su gyvatės pilvu ir vilko galva, tad atrodo kaip vilko ir drakono hibridas. Šis drakonas yra labai nuožmus ir karingas, mėgstantis kovoti ir žudyti. Žmonės šio drakono bijojo ir skundėsi dėl jo agresyvumo. Kai Jadzio tėvas išgirdo šiuos skundus, jis suprato, kad Jadzi bus puikus kareivis. Jadzio atvaizdas randamas ant senovinių kardų bei peilių (New World Encyclopedia, 2021).

Čiuniu (kin.囚牛, Qiúniú) geltonas drakonas, turintis drakono galvą ir gyvatės kūną. Šis drakonas turi švelnią prigimtį, puikią klausą bei myli muziką. Dažnai vaizduojamas ant muzikinių instrumentų, dažniausiai styginių (Qian, 2017).

Bašia (kin. 霸下, Bāxià) – Šis drakonas turi vėžlio kūną ir drakono galvą. Bašijai patinka gabenti sunkius daiktus. Dėl šios priežasties jo tėvas liepė pastatyti Bašijos atvaizdą po kapų paminklais ir po kitomis svarbiomis, akmeninėmis statulomis (Black drago, 2017).

Čaofengas (kin.嘲风, Cháo fēng) – fenikso, drakono ir liūto hibridas. Šis drakonas itin mėgsta nuotykius ir laikomas maištaujančiu drakonu. Dievina aukštas vietas, iš kurių gali žiūrėti į tolį. Šalia jo dažnai galime pamatyti kitus žvėris sargus – feniksą, liūtą ir dangiškąjį arklį. Iš viso yra 10 žvėrių globėjų, tačiau juos visus galime pamatyti tik aukšto rango, karališkoje architektūroje (Qian, 2017).

Literatūros sąrašas

  1. Bates R., 2007. All About Chinese Dragons. China History Press.
  2. Beijing Tourism, 2013. The Legend of the Dragon’s Nine Sons. http://english.visitbeijing.com.cn/a1/a-XAJPWG359BB48D1FF2D696 [žiūrėta 2021 m. spalio 15 d.].
  3. Black Drago, 2017. Dragons of Fame Baxia. Prieiga per internetą: https://www.blackdrago.com/fame/baxia.htm [žiūrėta 2021 m. spalio 15 d.].
  4. Dragon planet, 2020. The Chinese Dragon: the Ultimate Guide. Prieiga per internetą: https://dragon-planet.com/chinese-dragon/ [žiūrėta 2021 m. spalio 15 d.].
  5. Long L., 2020. Dragon in Chinese Mythology. Prieiga per internetą: https://www.chinaeducationaltours.com/guide/dragon-in-china-mythology.htm [žiūrėta 2021 m. spalio 15 d.].
  6. New World Encyclopedia, 2021. Chinese dragon. Prieiga per internetą: https://www.newworldencyclopedia.org/entry/Chinese_dragon [žiūrėta 2021 m. spalio 10 d.].
  7. Ryūrui, 2012. Nine Sons of The Dragon King. Prieiga per internetą: https://beyond-calligraphy.com/2012/03/06/nine-sons-of-the-dragon-king/ [žiūrėta 2021 m. spalio 10 d.].
0 votes