Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Juodasis ir Baltasis Učangai

Juodasis ir Baltasis Učangai (kin. 黑白无常- Hei Bai Wuchang) – kinų mitologijoje yra požemių pasaulio dievai atsakingi už klajojančias dvasias ir jų paskutinį teismą, kuriame dvasios apdovanojamos arba baudžiamos už gyvenime nuveiktus darbus. Nuteistos dvasios perduodamos požemių pasaulio sargams, kurie dažnai vaizduojami kaip žmonės su arklio ir  jaučio galvomis. Učangai yra tiesiogiai pavaldus požemių pasaulio valdovui Janluo.

Istorija

Tikrieji vardai Sie Bianas (kin. 謝必安 – Xie Bi’an) ir Fan  Udziu (kin. 范無救 – Fan Wujiu) – du geri draugai dirbę policijos pareigūnais Jameno (kin. k. 衙门 Yamen) mieste. Pasak legendos, įsakyti savo būrio vado, šie draugai turėjo pergabenti nusikaltėlį į kitą miestą. Kelionės metu nusikaltėliui pavyksta ištrūkti ir pasislėpti nuo Sie ir Fan. Nenorėdami tiek nuvilti būrio vado, tiek prisidaryti gėdos prieš visą kaimelį, Sie ir Fan nutaria išsiskirti ir pabandyti surasti nusikaltėlį, o po tam tikro laiko, susitikti po tiltu.

Deja nei vienam iš draugų nepavyko surasti nusikaltėlio. Paieškai bevykstant prasidėjo smarki liūtis, kuri kėlė pavojų ne tik kaimelio gyventojams dėl prasidedančio potvynio, bet kuri neleido Sie atvykti į sutartą susitikimo vietą. Fan tuo tarpu atsakingai ir laiku laukė Sie po tiltu. Net ir prasidėjus potvyniui Fan išliko ištikimas savo draugui ir neleido sau sulaužyti pažado ir palikti sutartos vietos. Dėl kylančio vandens lygio ir užsispyrimo Fan galiausiai paskęsta. Pasibaigus liūčiai, Sie galiausiai pasiekia susitikimo vietą ir randa savo draugą žuvusį. Negalėdamas atlaikyti sielvarto ir kaltės jausmo Sie atima sau gyvybę pasikardamas. Nefrito imperatorius sužavėtas tokio draugų pasiaukojimo dėl vienas kito paskiria juos atsakingus už mirusiųjų žmonių dvasias.

Yra istorijos alternatyva, kuri pasakoja, jog Sie ir Fan išėjo pasivaikščioti, kai staiga juos užklupo audra. Sie būdamas geras draugas bėga namo atnešti skėčio, kol Fan laukia jo po tiltų. O istorijos pabaiga tokia pati.

Vaizdavimas

Tradiciniuose paveiksluose ir moderniajame mene šios figūros vaizduojamos atsirėmusios petys į petį. Abi figūros vilki apsiaustus – juodą ir baltą. Sie vaizduojamas su baltu apsiaustu ir šiek tiek aukštesnis, kol Fan vilki juodą apsiaustą ir yra žemas ir kuprotas. Taip pat, abu dėvi aukštas kepures  ir rankose laiko ceremonines statulėles. XIX a. folklore ir popkultūroje matomi vaizdavimo pokyčiai. Kartu figūros vaizduojamas vienodo  ūgio, simbolizuoja amžina vienybę ir yra asocijuojama su giltine. Fan matomas nešantis grandines, antrankius ir medinį ženklą. Ant medinio ženklo užrašyta: „Taika pasaulyje“ (kin. 天下太平 Tian Xia Dai Ping) Fan vaizduojamas tamsus ir kraupus, kad sukeltų baimę visiems, kurie ruošiasi nusikalsti. Sie, tuo tarpu, vaizduojamas išsikišusiu liežuviu, norint pabrėžti, kad gyvybė sau atėmė pats, pasikardamas. Kartais jis vaizduojamas nešinas skėčiu, kuris turėtų  apsaugoti draugą nuo lietaus. Vilki balta apsiausta, kuris nešą sėkmę, to nusipelniusioms dvasioms.

Šaltiniai:

1. Deming, A., Yang, L., 2005 Handbook of Chinese Mythology. Oxford: Oxford University Press. Prieiga per internetą: https://books.google.lt/books?id=gGD5go6iCUYC&printsec=frontcover&hl=lt&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false [žiūrėtą 2018 balandžio — d.]
  1. http://www.snowpavilion.co.uk/hei-bai-wu-chang/
  2. Perkins, D. 2013, Encyclopedia of China: The Essential Reference to China, Its History and Culture, Routledge, Niujorkas. Prieiga per internetą:  https://books.google.lt/books?id=KMQeAgAAQBAJ&printsec=frontcover&hl=lt&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false [žiūrėta 2018 m. balandžio — d.].
  3. Roberts, J. 2004, Chinese mythology A to Z,Facts on File, Niujorkas.
0 votes