Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Nefrito Imperatorius

Nefrito Imperatorius

Nefrito imperatorius, arba Juhuangas (kin. 玉皇 Yù Huáng), taip pat vadinamas Judi (kin. 玉帝 Yù Dì) – aukščiausia dievybė daoizmo religijoje, kuris vadovauja dangui ir žemei, taip pat yra pagrindinis veikėjas kinų folklore.

Nuo senų laikų kinai mano, kad nefritas, kuris yra retas, gražus ir tvirtas, turi stebuklingų ir gydomųjų savybių. Nefrito imperatorius asocijuojamas su šiomis savybėmis, taip pat grynumo ir gamtos simboliu. Jis valdo šimtus dvasių ir dievų, paskirdamas jiems užduotis. Pasak legendos, Nefrito imperatoriaus dangiškasis teismas atspindėjo Kinijos imperijos žemiškąją biurokratiją. Jis turi ministrus, kuriems paskiria valdyti įvairius departamentus, kurie yra susiję su kiekvieno žmogaus gyvenimo aspektu žemėje.

Nefrito imperatorius Kinų mitologijoje atsirado gana vėlai. Jis buvo įžymus Songų dinastijoje (kin. 宋朝 Sòng cháo, 960-1279), kai imperatorius Huizongas (kin. 宋徽宗 Sòng Huīzōng) davė jam aukščiausiojo dievo Šangdi (kin. 上帝 Shàngdì) titulą.

Imperatoriaus žmona – Vangmu (kin. 王母娘娘 Wángmǔ niáng niáng), daoizmo deivė, kuri valdo Vakarus.

Garbinimas

Pagal tradicinį mėnulio kalendorių kinai švenčia Nefrito imperatoriaus gimtadienį pirmo mėnesio 19 dieną, t.y vasario mėnesio viduryje. Jo gimtadienis dar vadinamas „100 Dievų susibūrimo švente“, – tai diena kuomet žemės dievai pasirodo Nefrito imperatoriui dangiškajam teismui ir informuoja jį apie žmogaus veiklą žemėje, ką gero ar ką blogo jie padarė per metus. Taip imperatorius arba paskiria atlygį žmogui už gerus darbus arba jį nubaudžia. Šią dieną daoizmo šventyklose deginami smilkalai ir aukojamas maistas.

Legenda

Legendos sako, kad Nefrito imperatoriaus motina Bao Ju (kuri reprezentuoja mėnulį) ir jo tėvas Dzing De (Saulė) paprašė daoizmo šventiko, kad padėtų jiems susilaukti sūnaus. Jo mama susapnavo Laodzi (kin. 老子, Lǎozǐ) jojantį ant drakono ir vežantį berniuką. Po šio sapno Bao Ju pastojo ir pagimdė sūnų, kurį pavadino Ju Huangu (kin. 玉皇 Yù Huáng). Jo kūnas buvo ryškios spalvos, jis buvo protingas, užjaučiantis ir padedantis vargšams bei ligoniams. Kai tapo imperatoriumi, jis atsižadėjo savo sosto ir pasitraukė į kalnus, kur leido laiką medituodamas. Pasiekęs nušvitimą ir tapęs nemirtingu, jis pakilo į dangų valdyti kaip Nefrito imperatorius, tačiau jis grįždavo į žemę šimtus kartų, kad mokytų žmones, išgydytų ligonius ir padėtų šaliai.

Vaizdavimas

Nefrito imperatorius visada vaizduojamas laikantis nefrito lentelę rankose, sėdintis brangakmeniais  puoštame soste ir drabužiais ant kurių išsiuvinėti drakonai, dažniausiai vaizduojamas su ilgais plaukais ir ūsais (Cartwright 2012).

Zodiakų atsiradimo mitas

Yra daug istorijų apie tai kaip buvo pasirinkta dvylika gyvūnų Kinų zodiakui. Viename mite Nefrito imperatorius, nors ir valdė Dangų ir Žemę teisingai ir protingai daugelį metų, niekada neturėjo laiko iš tikrųjų aplankyti Žemę asmeniškai.  Jam buvo smalsu, kaip atrodė sutvėrimai gyvenantis žemėje, taigi jis paprašė visų gyvūnų aplankyti jį danguje. Katinas, kuris buvo gražiausias visų gyvūnų, paprašė žiurkės jį pažadinti tą dieną kai jie turėjo eiti į dangų, kad jis nepramiegotų. Žiurkei buvo neramu, kad ji atrodys negražiai šalia įspūdingojo katino, taigi ji jo nepažadino. Kadangi katinas praleido susitikimą su imperatoriumi jis buvo pakeistas į kiaulę. Imperatorius buvo malonus su gyvūnais ir nusprendė padalinti jiems metus. Kai katinas sužinojo apie tai kas nutiko, jis įsiuto ir todėl iki šių dienų katinai su žiurkėmis nesutaria.

Tačiau katinas turi savo vietą Vietnamo zodiake, kur pakeičią triušį.

Literatūra ir šaltiniai:

  1. Cartwright, M. 2012. Jade Emperor, Ancient history encyclopedia. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2017m.balandžio 2 d.].
  2. Dillon, M. 1998. China– A Cultural and Historical Dictionary, Curzon Press, Ričmondas. Prieiga per internetą: China dictionary. [žiūrėta 2017 m. balandžio 3 d.].
  3. Perkins, D. 2013, Encyclopedia of China: The Essential Reference to China, Its History and Culture, Routledge, Niujorkas. Prieiga per internetą: Encyclopedia of China [žiūrėta 2017 m. balandžio 2 d.].
  4. Roberts, J. 2004, Chinese mythology A to Z, Facts on File, Niujorkas.
1 vote