Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Kučisake-onna

Kučisake-onna

Kučisakė-onna (口裂け女 Kuchisake-onna, liet. „Moteris su perpjauta burna“) – mitologinė japonų būtybė. Legenda pasakoja, kad Kučisakė-onna yra moteris, subjaurota pavydaus vyro, sugrįžusi į mirtingųjų pasaulį kaip pagiežinga dvasia. Kučisakės-onna vardo kilmė siejama su gilia, kruvina žaizda, nusidriekusia per jos veidą į nuolatinę šypseną nuo ausies iki ausies. Pasakojama, kad moteris su perpjauta burna vaikšto Japonijos gatvėmis, dėvi chirurginę kaukę ir nešiojasi dideles žirkles. Jei kas pasitaiko Kučisakės-onna kelyje, ji sustoja ir užduoda praeiviui klausimą. Jei praeivis atsako neteisingai, jo laukia siaubingos pasekmės.

Šis mitinis pasakojimas buvo plačiai naudojamas japoniškuose komiksuose manga (漫画), novelėse ir japoniškuose siaubo filmuose. Kučisakė-onna dažnai painiojama su jūrei, kuri vaizduojama su panašiais į Kučisakės-onna ilgais juodais plaukais, slepiančiais siaubingą jos šypseną.

Atsiradimo istorija
Originali Kučisakės-onna atsiradimo istorija atkeliavo iš Heijano laikotarpio, maždaug prieš 1200–800 metų. Legenda pasakoja apie moterį, samurajaus žmoną ar sugulovę, gyvenusią prieš šimtus metų. Moteris buvusi labai graži ir linkusi apgaudinėti savo vyrą. Sužinojęs apie moters apgavystes, nepaprastai pavydus samurajus užpuolė ją ir, perrėžęs burną nuo ausies iki ausies, sušuko: „Kas dabar pamanys, kad esi graži?“.

Edo laikotarpiu dėl didelio skaičiaus užpuolimų, kuriuos įvykdė Kučisakė-onna, buvo kaltinama ne ji pati, bet pavidalą gebanti keisti kicunė, kuri mėgdavo krėsti išdaigas jauniems vyrams. XX a. kaltė pradėta versti vaiduokliams, serijiniams žudikams ir masinėms isterijoms, kurios kildavo dėl pranešimų apie pastebėtą Kučisakę-onna. Gandai apie tariamus Kučisakės-onna pasirodymo atvejus, ėmę sklisti 1979-aisiais aplink Nagasakio prefektūrą, ilgainiui paplito visoje Japonijoje ir sukėlė baimę daugelyje miestų. Būta net pranešimų, kad kai kuriose mokyklose, siekiant užtikrinti saugumą, vaikams buvo leidžiama eiti namo tik grupėmis su mokytojų palyda, dažniau patruliavo policija.

Šiuolaikinė miesto legenda
Šiuolaikinė miesto legenda tęsia mitinį pasakojimą apie naktimis klajojančią moterį su chirurgine kauke. Sutikusi praeivį ji droviai paklausia: „Ar aš graži?“ („Watashi kirei?“). Jeigu žmogus atsako „ne“, moteris jį nužudo žirklėmis. Jeigu žmogus atsako „taip“, ji nusiima kaukę ir vėl klausia: „O kaip dabar?“ („Kore demo?“). Jeigu paklaustasis atsako „ne“, moteris žirklėmis perpjauna jį pusiau. Jeigu atsako „taip“, moteris savo auką palydi iki namų ir nužudo tarpduryje. Taip nutinka todėl, kad japoniškas žodis kirei („graži (-us)“) skamba taip pat kaip žodis kire („pjauti“). Kitose mito versijose, paklaustajam atsakius „taip“, moteris išsitraukia žirkles ir perrėžia jo burną nuo ausies iki ausies, kad atrodytų taip, kaip ji. Pasakojama, kad nuo moters neįmanoma pasprukti, nes ji gali judėti antgamtiniu greičiu.

2000 m. atgimus miesto legendai apie moterį su perpjauta burna, tikėta, kad atsakymas, kuris galėtų išgelbėti praeivį nuo Kučisakės-onna, yra „šiaip sau / pusėtina“. Neva šis atsakymas taip suglumina moterį, kad jai besvarstant, ką daryti toliau, auka gali spėti pabėgti. 2010 m. atsirado nauja legendos versija, teigianti, kad moteris atsiprašys ir dings, jei pasakysi jai, kad esi susitaręs ir skubi į susitikimą.

Miesto legenda ir baimė

  • Pavasarį Japonijoje pasklido gandai, pasakojantys, kad Kučisakė-onna pastebėta medžiojanti vaikus.
  • Panaši legenda pasklido Pietų Korėjoje. Ji pasakojo apie moterį, dėvinčią raudoną kaukę. Manoma, kad gandus sukėlė 1979-ųjų metų įvykiai ir 1996-ųjų metų japonų filmas.
  • Spalį policija rado septintojo dešimtmečio įrašų apie moterį, persekiojusią mažus vaikus, kurią pačią mirtinai partrenkė automobilis. Jos burna buvo perrėžta nuo ausies iki ausies. Tikėta, kad tuo laikotarpiu būtent ši moteris sukėlė visuotinę paniką ir gandus apie Kučisakės-onna sugrįžimą.

 

Naudota literatūra:

Wirawan, A., 2013. Legend Of The Slit-Mouthed Woman: Kuchisake Onna, [internete] rasta: < http://www.anitasnotebook.com/2013/02/legend-of-the-slit-mouthed-woman-kuchisake-onna.html > [žiūrėta 2015 m. gegužės 9 d.].

 

Redagavo: Greta Kiškytė

7 votes