Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Baku

Baku

Baku (獏 arba 貘) – sapnus, dažniausiai košmarus, valganti būtybė japonų mitologijoje. Baku laikomas geruoju padaru, nes jis sunaikina demonus, kurie atneša košmarus ir atneša laimę kvietusiam asmeniui. Bet yra ir tamsioji šios būtybės pusė. Sakoma, kad Baku reikia kviesti tik tada, kai labai reikia, nes išalkęs jis gali nepasisotinti ir išsiurbti visus sapnus, net tuos, kurie susiję su žmogaus norais, ambicijomis ar viltimis ir palikti tik tuštumą sapne.

Baku iškvietimas

Baku pasirodo tik tada kai yra pakviečiamas. Yra du būdai kaip ji prisikviesti. Pirmasis, kai asmuo prašo apsaugos prieš miegą, kad padėtų apsaugoti nuo blogų sapnų visą naktį. Antrasis Baku kvietimas iškart po blogo sapno, kad daugiau košmaras nebegrįžtų. Abiem atvejais reikia garsiai pasakyti: „Baku, suvalgyk mano sapną“. Pagal šintoizmo legendą, Baku nedelsiant suvalgo sapną ir dovanoja laimę jį šaukusiam asmeniui. Yra žinoma skirtingų pasakojimų apie Baku pakvietimą. Pavyzdžiui, Fukušimoje sakoma, jei pabudęs nuo košmaro pasakai „Aš duodu šį sapną Baku“, tas pats sapnas daugiau niekada nebegrįžta. Iš kitų prefektūrų yra žinoma, jog reikia sakyti tris kartus iš eilės „Baku ateik suvalgyk mano sapną“. Tačiau tikima, kad ir kaip jį pakviesi, jis vis tiek ateis.

Tie, kas tikisi sulaukti gero sapno per Naujųjų metų naktį, taip pat kviečiasi į pagalbą Baku, nes yra manoma, kad jei iš sausio 1-osios į 2-ąją dieną žmogus susapnuoja gražų sapną tą naktį, jis bus laimingas visus metus.

Baku bruožai
Vienoje legendoje sakoma, kad kai dievai baiginėjo kurti gyvūnus, jie pakėlė visus aplinkui gulinčius likučius ir iš jų sukūrė Baku. Šią būtybę galima atskirti pagal šiuos bruožus: liūto veidas, arklio šonas ir liemuo, jaučio uodega, tigro kojos ir aštrūs nagai. Dar sakoma, kad jis turi dramblio straublį ir raganosio akis. Iš šios jo išvaizdos kilo Baku simbolis (獏 arba 貘), kuris Japonijoje priskirtas tikram gyvūnui tapyrui. Šis gyvūnas kaip kiaulė, bet su ilgu snukiu, todėl labai primena Baku.

Istorija ir legendos apie Baku
Nėra aišku, kas pirma atsirado, Baku kaip būtybė, ar jo legenda. Daug kas sako, kad legenda ir būtybė net nesusijusios ir kad panaši išvaizda yra tik sutapimas. Kai kurie sako, kad tikrai pirma atsirado būtybė, nes kažkada dreifavęs jūreivis Malaizijoje grįžo su istorija apie keistą padarą, kuris pagal apibūdinimą buvo labai panašus į Baku.

Baku istorija prasidėjo nuo Kinijos folkloro, kol pasiekė japonų mitologiją. Kaip ir kitų mitinių būtybių, einant amžiams, Baku istorija keitėsi, tuo pačiu ir jis pats. Senosiose Kinijos legendose sakoma, kad Baku buvo medžiojamas dėl savo kailio. Buvo manoma, jog Baku kailio antklodė lyg talismanas nuo ligų ar prakeikimų, kuriuos atsiunčia piktosios dvasios. Dėl Sapnų valgytojo kailio stokos, Baku buvo pradėtas vaizduoti prie lovos, kaip saugotojas nuo košmarų.

Tangų dinastijoje (618-907 m.) Baku tapo populiaru vaizduoti sustumiamosiose širmose. Valdant tai pačiai dinastijai buvo parašyta knyga „Šešios istorijos apie Tangų dinastiją“ („Torokuten“), kurioje buvo paminėta būtybė vardu Bakuki, kuri valgo sapnus. Taip vėliau einant amžiams legenda buvo perduota Japonijai, kur sapnų valgytojas jau buvo vadinamas Baku.

XVII a. Japonijos iliustruoto dokumento „Kalnų ir jūrų mistinės būtybės“ (Sankai Ibutsu) antrame tome buvo pirmą kartą aprašytas Baku. Jame rašoma: „Pietų kalnuose gyvena žvėris. Jis turi dramblio straublį, raganosio akis, jaučio uodegą ir tigro letenas. Jo kūnas geltonas ir juodas  ir vadinamas jis Mo (貘) (Kinijoje). Miegant ant jo kailio galima apsisaugoti nuo epidemijos. Žvėris valgo varį ir geležį ir nieko daugiau“.

Muromači laikotarpio (1336-1573 m.) Japonijoje tapo populiaru mirštant žmogui lovoje prie jo padėti paveikslą, kuriame vaizduojamas Baku. Tai lyg talismanas nuo piktųjų dvasių.

Edo laikotarpiu (1603-1868 m.) pradėtos pardavinėti pagalvės Baku forma, taip apsaugančios miegantįjį nuo blogų sapnų.

Baku vaizdavimas
Baku vaizdai dažnai yra naudojami prie Japonijos šventyklų ir jų pastogėse, kad apsaugotų nuo piktųjų dvasių, kaip liūtas ir drakonas, kurie irgi dažnai vaizduojami šventose vietose. Visi trys naudojami kaip dekoratyviniai ir apsaugos architektūriniai elemetai prie budistų ir šintoistų šventyklų.

Baku vaizdavimas stipriausiai buvo pasireiškęs Edo laikotarpyje. Baku vaizdai ar talismanai tapo dažnai naudojami ant pagalvių, kad apsisaugoti nuo blogų sapnų. Šios būtybės kandži ženklas kartais būna pavaizduotas ant burės ar korpuso „Septynių laimės dievų lobių laive“, kuriame yra vaizduojami vieni iš svarbiausių Japonijos dievų.

Baku šiuolaikinėje Japonijoje
Baku išliko populiarus Japonijoje iki šių laikų. Sapnų valgytojas dažniausiai vaizduojamas įvairiuose garsiuose filmukuose, tokiuose kaip „Pokemonai“, „Digimonai“, tik vadinamas kitokiais vardais, taip pat jis vaizduojamas karikatūrose, kompiuteriniuose žaidimuose ir komiksuose. Išvaizda lieka kaip ir seniau, tačiau charakterio savybės perkeliamos vis mažiau. Baku hieroglifas ir atvaizdas ant pagalvių, žaislų bei talismanų iki šiol yra labai perkami Japonijos gyventojų.

 

Šaltiniai:

Davisson, Z., 2012. Translated Japanese Ghost Stories and Tales of the Weird and the Strange. Baku – The Dream Eater[internete] rasta: <http://hyakumonogatari.com/2012/10/20/baku-the-dream-eater/> [žiūrėta 2012 spalio 20].

Schumacher, M., 2013. A to Z Photo Dictionary of Japanese religious sculpture & art. Baku or
Eater of Nightmares,
[internete] rasta: <http://www.onmarkproductions.com/html/baku.html>

Storrs, M., 2010. American Monsters. Baku: (China-Japan), [internete] rasta: <http://www.americanmonsters.com/site/2010/01/baku-china-japan/>

Reese, M. R., 2014. Ancient Origins. Reconstructing the story of humanity‘s past. Baku: The Legend of the Dream Eater, [internete] rasta: <http://www.ancient-origins.net/myths-legends-asia/baku-legend-dream-eater-002383> [žiūrėta 2014 gruodžio 1].

0 votes