Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Cukujomis

Cukujomis

Cukujomis (jap. 月読, Tsukuyomi) – tai Japonijos mitologijos ir šintoizmo religijos mėnulio dievas.

Vardo reikšmė

Cukujomio pilnas vardas yra Tsukuyomi no Mikoto, reiškiantį “Didįjį Dievą Cukujomį”. Šios dievybės vardo užrašymas japoniškais rašmenimis (月読) yra tiesiogiai verčiamas kaip “mėnulio skaitymas”. Kartais Cukujomis yra vadinamas Cukujomi Otoko (月讀壮士) arba Cukuhito Otoko, kas išvertus reiškia “mėnulį skaitantis vyras”. Japonijos kronikose (日本書紀, Nihon Shoki) taip pat galima atrasti, jog šios dievybės vardas yra užrašomas kanji kaip Tsukuyumi (月弓)  “mėnulio lankas”.  Nors iš daugumos pavadinimų yra manoma, jog ši dievybė yra vyriškos lyties, Japonijos folklore galima sutikti ir moterišką šios dievybės prototipą. (Roberts, 2009)

Dievo kilmė

Cukujomio atsiradimas turi kelis istorijų variantus. Pirmame jis yra antras iš “trijų garbingų vaikų” (三貴子, Mihashira-no-Uzu-no-Miko) gimusių, po to, kai Idzanagis jis grįžo iš mirusiųjų pasaulio, jam plaunant savo dešinę akį (Amaterasu, tuo tarpu gimė iš kairės jo akies, o Susanoo –  iš nosies). Kitoje istorijoje Cukujomis gimė iš dešinės Idzanagio rankos arba joje laikyto bronzinio veidrodžio (masokagami). Cukujomis vedė savo seserį Amaterasu. Vėliau šie dievai užkopė į Takaamagaharą (kas reiškia dausas arba dangų), kurį kartu valdė. Pagal kai kurias interpretacijas yra manoma, kad Cukujomis yra Japonijos imperatoriškosios šeimos protėvis.

Šaltiniuose Cukujomis yra apibūdinamas kaip išvaizdus ir ramus, tačiau griežtai besilaikantis  savo įsitikinamamų – kad palaikytų tvarką ir etiketą, mėnulio dievybė yra pasiruošusi žudyti.

Šintoizmo religijoje ir Japonijos folklore Cukujomis yra laikomas neigiamu veikėju. Tačiau šios dievybės maldyklų galima aptikti visoje Japonijoje, viena svarbiausių – Kiote esanti Macuno didžioji šventykla. Priešingai nei Amaterasu ir Susanoo, Cukujomis yra mažiausiai minima Kodžikyje (古事記 – seniausias istorijų rinkinys, sudarytas iš įvairių dainų ir poemų apie dievus, bei Japonijos istoriją) ir Japonijos kronikose (Roberts, 2009; Mikailionis, 1998; Smith, 2019).

Ukemočio mitas

Cukijomis ryškiausiai yra aprašomas Ukemočio (保食神), maisto dievybės, istorijoje. Šiame mite pasakojama, jog saulės deivė Amaterasu yra pakviečiama į didžią puotą, tačiau, vietoje jos atvyksta brolis ir sutuoktinis Cukujomis. Maisto dievybės Ukemočio patiekalų gaminimo ypatumai sukėlė Cukujomio pasišlykštėjimą. Mite rašoma, jog Ukemočis patiekalus, tokius kaip sakė ar ryžiai, juos pateikdamas mėnulio dievui, atrydavo, traukdavo iš nosies ir kitų ertmių. Todėl Cukujomis nužudė Ukemočį, taip supykdydamas Amaterasu, ir ji amžiams pasitraukė į kitą dangaus pusę. Šis mitas paaiškina dienos ir nakties atskirtį. (Roberts, 2009)

Naudota literatūra

  1. Mikailionis, V. 1998. Japonijos Mitai ir legendos. Vilnius: Mintis.
  2. Roberts, J. 2009. Japanese Mythology A to Z. New York: Chelsea House Publishers.
  3. Smith, M. 2019. Japanese Mythology : Imperial Regalia. Canadia, Studies Center.
4 votes