Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Hone-onna

Hone-onna

Hone-onna  (jap. 骨女Hone-onna, liet. „kaulėta moteris“) yra moteriškos lyties jokajus (妖怪 yōkai), kuriuo tampa mirusios, įsimylėjusios merginos,  viliojančios ir žudančios vyrus (Sekien 2017, p. 126).

Legenda

Pasakojime „Bijūno žibintas“ (牡丹燈籠 Botan Dōrō) pasakojama apie samurajų (侍 samurai), kurio vardas buvo Šinnodžio Ogivara (荻原新之丞 Ogiwara Shinnojō). Jis sutiko jauną merginą, kurios vardas Ocuju (おつゆ Otsuyu). Tuo metu Ocuju buvo kartu su savo tarnaite bei laikė bijūno žibintą. Jie pamilo vienas kitą ir pradėjo susitikinėti kiekvieną vakarą ir kartu praleisti naktis, per kurias tarnaitė saugojo bijūno žibintą. Šinnodžio jautėsi labai laimingas ir kaip niekada gyvas (Drazen 2011, p. 209).

Vieną vakarą netoliese gyvenęs vyras pamatė tikrąją Ocuju išvaizdą – skeletas su vis dar yrančiais odos audiniais, tad apie tai praneša ir pačiam samurajui. Siekdamas išsigelbėti, Šinnodžio kreipiasi į budistų vienuolį. Šis perspėjo, kad samurajus yra traukiamas į mirusiųjų pasaulį ir jei jis ir toliau susitikinės su Ocuju – jis taps toks pats kaip ji. Šinnodžio labai gerbė šventiką, todėl jis patikėjo juo. Šventikas apsaugojo samurajaus namus šintoistinėse šventyklose naudojamais talismanais (御札 ofuda) ir perskaitydamas sutras. Po kurio laiko, matydamas sielvartaujančias ir maldaujančias grįžti Ocuju ir jos tarnaitę, Šinnodžio grįžta pas jas ir Ocuju jo daugiau nebepaleidžia – pasiima jį kartu su savimi į mirusiųjų pasaulį (Drazen 2011, p. 209-210).

Išvaizda

Hone-onna vaizduojama kaip jauna, seksuali ir patraukli moteris arba kaip skeletas. Jos pagrindinis išvaizdos akcentas yra puošnus kimono,  tamsūs ilgi plaukai, surišti į kuodą, papuoštą įvairiomis segėmis arba kaspinu. Dažnai vaizduojama rankose laikanti žibintą.

Hone-onna bruožai

„Hone-onna yra iš in pasaulio, vaiduoklių pasaulių. Ji trokšta jang energijos, kurią gauna santykiaudama su vyrais„ – teigiama atgamtinių būtybių žinyne (Supernatural Creatures 2017). Ji niekada nesielgia agresyviai, tačiau gali būti gąsdinanti. Ji niekada neverčia vyrų santykiauti su ja, ji juos suvilioja ir jie tai daro savo noru (Supernatural Creatures 2017).

Hone-onnos meilė būna tokia stipri, kad ši išlieka net tada, kai jos kūnas kape pradeda irti, ir jai netrukdo net mirtis. Naktį ji prisikelia iš savo kapo ir keliauja pas savo mylimąjį į namus. Hone-onnos pasirodymas dažniausiai šokiruoja, tačiau jos savo mylimiesiems pasirodo tokios pačios išvaizdos, kaip ir prieš mirtį. Nors kiti mato jas tikrąsias – beyrančias, skeleto pavidalu, mylimieji jas priima ir pamiršta apie tai, kad ši mergina buvo mirusi. Taip pat ir pati hone-onna nesupranta, kad ji jau nepriklauso gyvųjų pasauliui. Ji kiekvieną naktį praleidžia su savo mylimuoju, o ryte dingsta, taip palaipsniui jį žudydama. Ji siurbia savo mylimojo jėgas, kol jis pradeda silpti (Yokai.com 2018).

Kartais, kai hone-onna nužudo savo mylimąjį, ji toliau tęsia savo klajones po gyvųjų pasaulį, bet tam, kad ji išliktų, jai reikalinga energija. Hone-onna dažniausiai ieško kuo tobulesnės aukos – vyro, ir kai suranda, flirtuoja su juo, kol jis nesusižavi ja ir leidžiasi būti suviliojamas. Jį ištinka tas pats likimas, kaip ir ankstesniojo mylimojo – ji išsiurbia visą jo energiją ir jis žūsta (Gatekeeper 2017).

Apsauga nuo hone-onnos

Yra galimybė išgelbėti hone-onnos mylimąjį/auką jai sutrukdant atkeliauti į jo namus. Draugai arba tarnai dažniausiai nebūna susiję su mirusiąja, todėl jie ją mato tikruoju pavidalu ir perspėja apie tai, jog namuose lankosi piktoji dvasia. Po to, kai hone-onnos auka sužino tiesą, ji pradeda bjaurėtis savo mylimąja/meiluže, tačiau ji to niekaip nesupranta ir toliau tęsia apsilankymus pas išrinktąjį. Dėl šios priežasties namai būna apsaugojami užkeikimais ir talismanais, kurie yra skirti apsiginti nuo vaiduoklių ir kitų piktųjų dvasių. Šios apsaugos priemonės veikia tol, kol to nori hone-onnos auka (Yokai.com 2018).

Naudota literatūra

  1. Drazen, P. 2011,  A Gathering of Spirits: Japan’s Ghost Story Tradition– From Folklore and Kabuki to Anime and Manga, iUniverse, Bloomington.
  2. Gatekeeper, 2017, „Loving The Dead“, The Abnormal Realm. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 22 d.].
  3. Meyer, M. 2018, „Hone onna“, Yokai.com. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 22 d.].
  4. Sekien, T. 2017, Japandemonium Illustrated– The Yokai Encyclopedias of Toriyama Sekien, Dover Publications, New York.
  5. Supernatural Creatures, 2017, „Hone-onna“, Supernatural Creatures Mythological. Prieiga per internetą: Čia [žiūrėta 2018 m. balandžio 21 d.].
3 votes