Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Baidze

Baidze

Baidze (白泽 Baídzé), Japonijoje žinomas kaip Hakutaku – mitinis žvėris kinų ir japonų mitologijose. Pažodžiui jo vardas reiškia „baltą pelkę“.

Kinų mitologijoje
Kinų mitologijoje Baidze yra sniego baltumo spalvos būtybė, gyvenanti Kunluno kalnuose ir galinti kalbėti žmonių kalba. Jis gali būti laikomas visų gyvų sutvėrimų pradininku. Šis mitinis padaras pasirodo tik tada, kai valstybė valdoma išmintingo karaliaus. Jį galima laikyti tarsi karališkuoju sargybiniu. Taigi, jis priklauso gerosioms būtybėms, pasižymi aukštomis moralinėmis savybėmis, taip pat yra žinomas dėl savo išminties. Kartu yra laikomas ir laimę nešančiu padaru, kadangi tikima, jog gali išvyti blogį.

Savo gyvenimą Baidze leidžia ties Kunluno kalnų viršūne, vietovėje, kuri yra kažkur tarp Tibeto ir Sindziango ir laikoma tarsi tibetiečių žmonių kilmės lopšiu.

Vienas garsiausių pranešimų apie šią mitinę būtybę yra išlikęs iš legendinio Kinijos Geltonojo Imperatoriaus (2697-2597 pr. Kr.) laikų. Pranešime pasakojama, kad imperatorius keliavo po savo žemes rytuose šalia jūros ir kopė į kalną. Ten susitiko Baidze. Susitikimo metu jis atskleidė imperatoriui, kad visame sukūrime dalyvavo 11 520 įvairių rūšių būtybių: demonų, dvasių ir monstrų, pavidalą keičiančių gyvūnų, atgijusių daiktų, velnių ir kt. Taip pat atskleidė imperatoriui, kaip įveikti paslaptingas dvasių atakas, ką daryti, kad jos nesivaidentų ir negąsdintų žmonių arba jiems nekenktų.

„Ir netikėtai ant jūros kranto susitiko dvasią žvėrį, pravardžiuojamą Baidze, kuris buvo labai protingas ir mokėjo kalbėti žmogaus balsu. Jam buvo žinomos visos dangaus dvasios ir žemės velniai. Jis žinojo visus vilkolakius (kuriais pavirsta nerandančios sau vietos, klaidžiojančios sielos), gyvenusius kalnuose, miškuose, upėse ir ežeruose. Jis galėjo nesuklydęs išvardinti, kokie vilkolakiai, dvasios ir pabaisos gyvena viename kalne, kokie vilkolakiai ir drakonai veisiasi konkrečioje upėje, kokias išdaigas krečia nelabosios jėgos keliuose ir kokie vilkolakiai ir dvasios vilkai valkiojasi kapinėse“ (Kė 1998, p. 123).

Imperatorius užrašė šią informaciją knygoje, pavadintoje „Baidze piešiniai“ (白泽图 / 白澤圖 Bái Zé Tú). Šioje knygoje buvo įrašyta kiekviena būtybės rūšis, paaiškinta, kokį blogį jie sukelia ar kokias nelaimes atneša, taip pat nurodoma, kaip su ja kovoti. Pati knyga daugiau neegzistuoja, bet daug jos fragmentų išlikę kituose tekstuose.

Hakutaku Japonijoje
Japonijoje hakutaku yra išmintingi fantastiški gyvuliai, primenantys baltą jautį. Jie turi devynias akis – 3 ant galvos ir 3 ant kiekvienos iš jos pusių. Hakutaku gyvena tolimuose kalnuose ir pasirodo tik tose vietose ir šalyse, kur žemės valdovas yra išmintingas ir doras lyderis. Būdami nepaprastai išmintingi ir galintys kalbėti žmonių kalba, jie yra puikūs pranašai. Hakutaku taip pat simbolizuoja sėkmę.

Paveikslai, vaizduojantys hakutaku, Japonijos Edo laikotarpiu tapo labai populiarūs, kadangi buvo tikima, kad Hakutaku geba atpažinti įvairiausias pabaisas, jokajus, blogąsias dvasias ir nuo jų apsaugoti. Jie buvo parduodami, perkami ir dovanojami linkint sėkmės ir apsaugos. Šiandien neretai hakutaku vaizduojamas ant įvairių apsauginių amuletų keliautojams, tikintis išvengti nelaimių ir ligų, taip pat kaip vaistų parduotuvių saugotojas ir kaip laimingo gyvenimo simbolis.

 

Šaltiniai:
Didysis Huangdi, [internete] Rasta: http://traditions.cultural-china.com/en/212Traditions1301.html, [žiūrėta 2015 balandžio 23].
Baidze – humanoidas-hibridas? [internete] rasta http://www.chinahistoryforum.com/topic/37475-bai-ze-humanoid-hybrid, [žiūrėta 2015 balandžio 23].
Clayton, J., 2010. Monstriškas mitų vaizdavimas [internete] rasta: http://hundredmythologyhaiku.blogspot.com/2010/02/day-lxx-bai-ze.html, [žiūrėta 2015 balandžio 23].
Kė, J., 1998. Senovės Kinijos mitai, Vilnius: Mintis.

2 votes