Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Dadzi

Dadzi

Dadzi (妲己Dájǐ) – paskutinio Šangų dinastijos karaliaus Džou mylimiausia sugulovė. Dadzi yra neigiamai pagarsėjusi Devynuodegės lapės (狐狸精 huli jing) dvasia, įsikūnijusi mergelės Su Dadzi kūne. Devynuodegė lapė taip pat turi ir savo atitikmenų Japonijoje ir Korėjoje – kicune bei gumiho. Dadzi moters personažas išgarsėjo ir paplito dėka vieno svarbiausių kinų vėlyvojo laikotarpio romanų „Dievų sukūrimas“ (封神演義 Fēngshén yǎnyì).

Dadzi mitas

Šangų dinastijos karalius Džou, už nepagarbą ir ištvirkavimus buvo nubaustas deivės Niuvos (女媧 Nǚwā). Deivė išsiuntė tūkstančio metų lapės dvasią sunaikinti Šangų dinastiją ir taip pamokyti nusidėjusį valdovą. Karalius Džou užkariavęs Jaosu  (有蘇 Yaosu) valstiją, gavo Su Dadzi kaip karo laimikį, kartu su arkliais, avimis ir kitais galvijais. Su Dadzi buvo Su Hu dukra kilusi iš kilmingos šeimos, nepaprasto grožio ir tyrumo mergina.

Tačiau prieš jai tampant karaliaus Džou sugulove, lapės dvasia nužudo Su Dadzi  iščiulpdama jos sielą ir užimdama merginos kūną. Sužavėtas savo naujosios sugulovės Dadzi, karalius tampa žiaurus ir išsiblaškęs – klauso tik naujosios sugulovės patarimų, vis labiau apleidžia šalies valdymą – įsitraukdamas į savo paties malonumus, kol visa tai galiausiai priveda dinastiją prie visiško žlugimo.

Dadzi  taip pat nutolsta nuo Niuvos duotos jai užduoties. Niuva siųsdama lapės dvasią nenorėjo bausti kitų žmonių, tik karalių, tačiau Dadzi  jos nepaklausė ir be dinastijos sunaikinimo, ji pasinaudojo proga patenkinti savo pačios kankinimo ir žudymo poreikius bei troškimus, pasinerdama į hedonizmą. Nuo Dadzi nukentėjo didelis kiekis valdininkų, patarnautojų, aukštuomenės atstovų ir eilinių žmonių, jie visi buvo įsukti į Dadzi machinacijas ir pinkles, vieni tragiškai nukankinti, kitiems įvykdytos mirties bausmės.

Dadzi ir Džou

Karalius Džou buvo apsėstas idėjos įtikti Dadzi ir darė viską, kad tik patenkintų kiekvieną sugulovės troškimą. Dadzi mėgo gyvūnus, todėl imperatorius rinko retus gyvūnus ir paukščius, kad patenkintų jos muzikinį skonį įsakė sukurti muziką ir šokius pasižyminčius vulgarumu. Kuo toliau tuo labiau karalius apleido šalies valdymą, todėl vis daugiau žmonių piktinosi Džou veiksmais ir bandė jam priešintis.

Dadzi pasižymėjo lakia fantazija kuriant kankinimo mechanizmus ir būdus, kuriuos Džou pritaikydavo baudžiant visus jam nepaklūstančius ir  stojančius prieš imperatorių. Pasakojama, kad didžiausias Dadzi džiaugsmas buvo girdėti kankinamų aukų verksmus ir matyti jų kančias. Vienas iš kankinimo prietaisų minimų romano „Dievų sukūrimas“ XVI skyriuje buvo „Bronzinis skrudintuvas“ (炮烙之刑 paolaozhixing) – tai tuščiavidurė žalvario kolona, su trejomis durimis viršuje, viduryje ir apačioje, pro kurias dedamos anglys. Nusikaltėliai buvo apnuoginami prirakinami grandinėmis prie šios kolonos ir skrudinami kol jų kūnai išnykdavo kaip dūmas.

Taip pat XVII minėto romano skyriuje karalius Džou, jau visiškai apžavėtas Dadzi, sukonstruoja penkiasdešimties pėdų duobę, pilną nuodingų gyvačių ir vorų, į kurią sumeta septyniasdešimt dvi mergeles, prieš tai jas apnuogindamas, bei prieš pat egzekuciją surišdamas. Karalius Džou negalėjo nustoti žavėtis šiais Dadzi kankinimo įrankiais ir drąsiai reiškė savo susižavėjimą.

Istorija pasakoja, kad Dadzi žiaurumas su laiku tik augo. Kartą Dadzi pamatė ūkininką basomis vaikščiojanti ant ledo, todėl liepė tarnams nukirsti jo kojas, kad pati galėtų ištyrinėti jų atsparumą. Kitoje istorijoje pasakojama, kad ši liepusi nužudyti besilaukiančią vaiko moterį, kad galėtų perrėžti jai pilvą ir pažiūrėti kaip viskas atrodo viduje.

Kylantis pyktis ir nepasitenkinimas tokiais Dadzi ir karaliaus Džou aplaidumu suteikė palankias aplinkybes nuversti valdovą. Žmonės be abėjo apkaltino Dadzi dėl dinastijos žlugimo, kaip ir dauguma femme fatale istorijose, dėl neigiamos įtakos darymo karaliui, kuris valdė kaip tironas ir despotas. Pasikeitus dinastijai  Dadzi laukė egzekucija ir mirtis. Lapės dvasia buvo sunaikinta ir pasmerkta pačios Niuvos už neįtikėtiną žiaurumą.

Dadzi vėlesniuose istoriniuose kūriniuose vaizduojama kaip laisvo elgesio moteris, sukurta kontrastui pabrėžti tarp dorų didvyrių, kurie atsispiria jų vilionėms ir tų, kurie to nesugeba to padaryti, pabrėžia, kad moters geismas, gali būti nelaimę nešantis ir privalo būti pažabotas (Chang 1989, 149-50). Tūkstančius metų Dadzi asocijavosi su blogio įsikūnijimu ir įrodymu, kaip moters grožis gali sunaikinti galingas karalystes.

Naudota literatūra:

  1. Chang, Shelley Hsueh-lun, 1989. History and legend: ideas and images in the Ming historical novels. University of Michigan Press [internete] rasta: < https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=mdp.39015018314883 > [žiūrėta: 2017 gegužės 6d.]
  2. Daji. Baidu Baike [internete] rasta:< http://www.baike.com/wiki/%E5%A6%B2%E5%B7%B1 > [žiūrėta: 2017 balandžio 17d.]
  3. Haiwang Yuan, 2003. Da Ji. WKU [internete] rasta: < http://people.wku.edu/haiwang.yuan/China/tales/daji_b.htm > [žiūrėta 2017 balandžio 19d.]
  4. Li, Guo, 2015. Women’s Tanci Fiction in Late Imperial and Early Twentieth-century China. Purdue University Press [internete] rasta: < https://books.google.lt/books?id=FnTHCQAAQBAJ&dq=daji+fox+spirit&source=gbs_navlinks_s > [žiūrėta: 2017 balandžio 19d.]
  5. Sun, Jiahui, 2016. China‘s ancient foxy ladies. The World Of Chinese [internete] rasta: <http://www.theworldofchinese.com/2016/02/chinas-ancient-foxy-ladies/>[žiūrėta: 2017 balandžio 16d.]
  6. Sun, Jiahui, 2015. Dangerous Beauty: The Women Who Destroyed Empires. The World Of Chinese [internete] rasta:< http://www.theworldofchinese.com/2015/03/dangerous-beauty-the-women-who-destroyed-empires/ > [žiūrėta: 2017 balandžio 18d.]
  7. Tyler, Roney, 2015. Game of Gods. The World Of Chinese [internete] rasta:< http://www.theworldofchinese.com/2015/01/game-of-gods/ > [žiūrėta: 2017 balandžio 16d.]
1 vote