Pages Navigation Menu

Azijos enciklopedija internete

Hulidzing

Hulidzing

Hulidzing (kin. 狐狸精, huli jing) arba Dziuveihu (kin. 九尾狐, jiuweihu) vardais kinų mitologijoje yra vadinama devynias uodegas turinti lapė. Šios būtybės vaizdinys yra nevienareikšmis: kartais ji pristatoma iš gerosios pusės, kartais – iš blogosios (Kang, 2006). Devynuodegės lapės vaizdinys taip pat yra aptinkamas ir kinų folklore, literatūroje. Apie šią būtybę taip pat yra užsimenama ne tik japonų mituose, kuriuose ji geriau žinoma kicune (jap. 狐, kitsune) vardu, bet ir korėjiečių mituose, kuriuose ji vadinama gumiho (kor. 구미호, gumiho). Nors šios būtybės išorinė išvaizda visų trijų kultūrų mitologijoje yra vienoda, tačiau jos kilmės istorija, savybės ir galios – skiriasi.

Hanių dinastijos laikotarpiu žmonės tikėjo metamorfozės reiškinio (stebuklingas žmonių pavirtimas gyvūnais, vienų gyvūnų pavirtimas kitais ir pan.) bei magiškųjų galių egzistencija. Manyta, jog lapė geba keisti savo pavidalą, turi unikalių ir ypatingų galių. (Strassberg, 2002).

Hulidzing, kuri yra dažnai sutinkama kinų legendose, mituose ir pasakojimuose, geba transformuotis ne tik į jauną ir išvaizdžią moterį, bet taip pat, skirtingai nei kicune ar gumiho, ji gali įgauti ir bet kokio amžiaus vyro pavidalą.

Hanių dinastijos laikotarpio ikonografijoje Hulidzing yra vaizduojama svarbiausių dievybių buveinėje, esančioje ant Kunluno kalno, kartu su Vakarų karaliene motina Si-vangmu (kin. 西王母, Xi Wangmu).

Teigiama, kad jos devynios uodegos simbolizuoja taiką, palankumą bei tautos palikuonių gausą.

Fantastiniame romane „Dievų sukūrimas“ (kin. 封神演義, Fēngshén Yǎnyì) Hulidzing yra vaizduojama kaip jauna, daili moteris, kuri yra vadinama Dadzi vardu (kin. 妲己, Daji). Šiame darbe yra pateikiamas jos neigiamas vaizdinys: ji yra pristatoma kaip būtybė, kuriai deivė Niuva (kin. 女媧, Nuwa) liepia sunaikinti Šangų dinastiją, tokiu būdu pamokant nepagarbų ir ištvirkaujantį valdovą.

Kituose darbuose, kuriuose yra pasakojama apie būtybės ir mirtingojo vyro meilės istoriją arba būtybės pagalbą mergaitei, kad ši burtais galėtų įveikti  priešus, devynuodegei lapei yra suteikiamas teigiamo personažo vaidmuo.

Vis dėlto, šios būtybės neigiamas vaizdinys yra dažnesnis. Devynuodegei lapei yra labiau būdingi nepaklusnumo, piktavališkumo, apgaulės bruožai. Ji dažniausiai nori apgauti žmones, bandyti pavogti jų sielas, prakeikti juos. Tačiau tuo pačiu metu yra tikima, jog Hulidzing gali apdovanoti savo garbintojus turtais, laime bei suteikti jiems patarimus įvairiais svarbiais gyvenimo klausimais (Strassberg, 2002).

Kinai tiki, jog devynuodegės lapės elgseną tiesiogiai lemia jos būsimoji „auka“. Ji Yun teigia, kad: „Transcendentiškos būtybės ir monstrai keliauja skirtingais keliais, tačiau lapės užima vietą tarp transcendentiškųjų būtybių ir monstrų“ (Yun, 1789). Kitais žodžiais tariant, lapė su žmonėmis elgiasi vadovaudamasi karmos principais: jei žmogus yra doras – lapė su juo elgsis gerai, jei blogas – lapės elgsena bus atitinkamai neigiama.

Naudota literatūra

  1. Yun, J., 1789. Notebook from the Thatched Cottage of Close Scrutiny. Iš Huntington, R. sud. 2003. Alien Kind: Foxes and Late Imperial Chinese Narrative.Cambridge and London: Harvard University Press, p. 32-33.
  2. Kang, X., 2006. The cult of the fox: Power, gender, and popular religion in late imperial and modern China. New York: Columbia University Press.
  3. Strassberg, R., E., 2002. A Chinese Bestiary: Strange Creatures from the Guideways Through Mountains and Seas. Oakland: Berkeley University of California press.

Redagavo Andrius Bimbiras

0 votes